Mikołajki

Mikołajki to dziewięciotysięczne miasteczko, które wyróżnia się pięknym krajobrazem oraz bogatą florą i fauną. Położone są w północno-wschodniej części Polski, w województwie warmińsko-mazurskim, na wschód od Olsztyna ok. 90km. Mikołajki leżą w centrum Krainy Wielkich Jezior. Malownicze usytuowanie miasta pomiędzy jeziorami Tałty i Mikołajskim umożliwiło rozwinięcie turystyki na tych terenach. Już ok. 1920 roku doceniono walory tych ziem i Mikołajki stały się znanym i cenionym kurortem turystycznym. Unikatowe na skalę europejską połączenia jezior naturalnymi ciekami i kanałami daje ponad 140km szlaków wodnych. Ponad 50% terenów gminy stanowią jeziora i lasy. Bezpośredni dostęp do największego polskiego jeziora Śniardwy oraz sąsiedztwo z Mazurskim Parkiem Krajobrazowym czynią z tego miasteczka niezwykle atrakcyjną miejscowość turystyczną.

Pierwsza wzmianka na temat Mikołajek pojawiła się w 1444 roku. Nazwa pochodzi od patrona kościoła św. Mikołaja. Była to staropruska osada rybacka, która żyła z połowów ryb na tych pięknych jeziorach. Patron wszystkich żeglarzy to św. Mikołaj, więc nazwa miasta nie jest przypadkowa. W 1726 roku Mikołajki otrzymują prawa miejskie od króla pruskiego Fryderyka Wilhelma I co umożliwia rozwój tych terenów.

Bardzo dobra infrastruktura turystyczna wyposażona w ponad 1500 miejsc hotelowych plus kilkaset w pensjonatach, kwaterach prywatnych czy agroturystyce sprawiają, że Mikołajki są prawdziwym liderem w swoim regionie. Miasteczko jest stolicą sportów wodnych i żeglarskich. Luksusowe hotele oferują komfortowe warunki, w których odbywają się szkolenia biznesowe. Mikołajki są bardzo popularnym celem zarówno w sektorze biznesowym jak i prywatnym. Najbardziej znanym i jednocześnie mającym największą ilość miejsc hotelowych jest oczywiście wizytówka miasta Hotel Gołębiewski. Hotel ten posiada w swojej ofercie Park Wodny Tropicana, lodowisko, klub konny, studio urody, salon gier, przystań, pola golfowe i wypożyczalnie rowerów. Jak więc widzimy sam hotel jest dużą atrakcją turystyczną, w której można miło i aktywnie spędzić czas przez 12 miesięcy w roku. Dodatkowo władze miasta sukcesywnie starają się poprawiać warunki życia na tych terenach starając się o unijne dotacje na lata 2007-2013. Dzięki temu Mikołajki zyskały uznanie wśród turystów krajowych i zagranicznych.

Jak mówi legenda, na okolicznych wodach przez wieki panowała wielka ryba z koroną na głowie. Gdy pojawili się ludzie i zaczęli łowić ryby, Król Sielaw podjął zwycięską walkę z rybakami. Dopiero po przebłaganiu bogów rybacy dowiedzieli się, jak pokonać Króla Sielaw. Złapali go w sieć utkaną z żelaznych oczek, ale darowali mu życie. W zamian za to Król Sielaw obiecał im dobre połowy. Na wszelki wypadek rybacy przytwierdzili władcę grubym łańcuchem do mostu.

To piękne miasto oprócz nowoczesnych obiektów hotelowych oferuje turystą wspaniałe zabytki kultury i architektury. Do cenniejszych zabytków należy oczywiście Klasycystyczny kościół ewangelicko-augsburski pw św. Trójcy z 1842 roku. Również obecny kościół parafialny, rzymskokatolicki z 1910 roku. Kolejnym zabytkiem jest zespół kościoła ewangelickiego. Wszystkie zabudowania pochodzą z XIX wieku. Warto wspomnieć o pięknej XIX-wiecznej zabudowie mieszkalnej na ulicach Kajki, Kolejowej, Mrągowskiej, Okrężnej, Placu Wolności, Kowalskiej i przy Placu Kościelnym, która czyni z tego miasteczka prawdziwą perełkę w skali całego kraju. Na uwagę zasługują również kaplica cmentarna z XIX wieku. Będąc w Mikołajkach nie możemy zapomnieć o odwiedzeniu dworca kolejowego, gazowni, starej szkoły i zespołu młynowo-magazynowego. Ciekawymi zabytkami są również umocnienia mostu kolejowego, obecnego pieszego i cmentarz ewangelicki oraz żydowski. Jeżeli ktoś chce poznać historię tych ziem warto udać się do Muzeum Reformacji, gdzie można zobaczyć chociażby tłumaczenia Marcina Lutra, Pisma Święte czy obejrzeć foto galerię starych Mikołajek.

Oprócz zabytków do ciekawszych miejsc na tych terenach, do których warto się udać należy zaliczyć Park Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie, Rezerwat na jeziorze Łuknajno, Puszcze Piską, Stację Badawczą PAN w Popielnie i Stację Badawczą Instytutu Parazytologii w Kosewie. Jak widać na niewielkim terenie skupiona jest niezwykła ilość atrakcji. Bogata baza gastronomiczna, w skład której wchodzi duża ilość restauracji, barów, kawiarni i pizzerii podnosi pozycje miasteczka w rankingu miejscowości turystycznych. Nie pozostaje nam nic innego jak samemu się przekonać jak piękne są Mazury i jeziora, w końcu nie bez przyczyny region pojezierza mazurskiego ubiega się o tytuł siódmego cudu świata.

Imprezy cykliczne:

Festiwal Szantowy – Szanty Festiwal Mikołajki
Mikołajki warmińsko-mazurskie,

Zlot Oldtimerów
Mikołajki warmińsko-mazurskie



Tomasz Zendlewicz

noclegi w warmińsko-mazurskim

Komfortowy nocleg nad morzem z wyżywieniem: Odkryj uroki Trzęsacza
Wakacje nad morzem to marzenie wielu osób, które pragną oderwać się od codzienności i cieszyć się błogim...
Jaki hotel w centrum Krakowa wybrać?
Kraków to miasto, które zachwyca swoją historią i kulturą, przyciągając turystów z całego świata. W sercu...
Wysowa-Zdrój. Urokliwe uzdrowisko w Beskidzie Niskim
Wysowa-Zdrój to niewielka, ale niezwykle malownicza miejscowość uzdrowiskowa położona w sercu Beskidu...
Wycieczka na Islandię - Co warto zobaczyć?
Islandia, kraj ognia i lodu, jest miejscem, które zachwyca swoją niezwykłą przyrodą i krajobrazami, jakich...
Wakacje All Inclusive LATO 2024 - Dlaczego warto zarezerwować już teraz?
Wakacje First Deal czy Last Minute? Planowanie wymarzonych wakacji to czasem wyjątkowe wyzwanie. Szukając...
Podróż do Tajlandii - internet mobilny na wyjazd
Podróż do Tajlandii – internet mobilny na wyjazd Podróżowanie do egzotycznych zakątków takich...