Mało znane miejsca w Krakowie warte zwiedzenia

Każdy z nas zna główne atrakcje Krakowa. Należą do nich m.in. Wawel, Kościół Mariacki czy Sukiennice. Nie zastanawialiście się kiedyś czy w tym mieście znajdziemy równie piękne miejsce, o których nie słyszy się zbyt wiele albo wcale? Rozwiejemy wasze wątpliwości! Są takie miejsce w Krakowie. Poznajcie je koniecznie.

Pałac Montelupich

Zwany jest również pałacem na Szlaku (ma to związek z nazwą ulicy, na której się mieści) oraz pałacem Tarnowskich. Jest to dawna siedziba Radia Kraków. Palac ten ma już 138 lat. Został zbudowany według projektu Antoniego Łuszczkiewicza. Przechodził w posiadanie jezuitów, rodziny Badenich, rodziny Tarnowskich, księży salwatorianich oraz Wyższej Szkoły Europejskiej im. Ks. Józefa Tischnera (od 2015 roku). Pałac ten łączy odmienne style, jest  jednopiętrowy.  Od 9 października 1989 roku budynek ten widnieje w rejestrze zabytków województwa małopolskiego.

Fort 31 „św. Benedykt”

Mówi wam coś nazwa Fort 31 „św. Benedykt”? Jest to fort wieżowy, który wchodzi w skład Twierdzy Kraków. Jego powstanie miało miejsce w latach 1853-1856. Należy do miejsc, które są unikatami architektury fortecznej w skali europejskiej.  Fort ten zaprojektował krakowski architekt Feliks Księżarski. To on również stoi za projektem Fortu cytadelowego 2 „Kościuszko” (Znajduje się wokół Kopca Kościuszki). Jeżeli chodzi o Fort 31 to mieści się na wzgórzu Lasoty (skraj Krzemionka). Jego nazwa ma związek z pobliskim kościołem pod wezwaniem św. Benedykta.

Kościół św. Benedykta w Krakowie

To najmniejsza świątynia w Krakowie. Na pewno nie sprzyjający podróżnym jest fakt, że otwiera się ją zaledwie dwa razy w ciągu roku. Ma to miejsce 21 marca (Ma to związek ze wspomnieniem św. Benedykta i pierwszy wtorek po Wielkanocy. Tutaj z kolei chodzi o uroczystości Rękawki. Jest to polski zwyczaj wielkanocny polegający na m.in. rzucaniu i toczeniu jaj. Wróćmy jednak do kościoła św. Benedykta. Zbudowany jest w stylu romańsko-gotyckim, a jego powstanie przypisuje się benedyktynom z Tyńca. Potwierdzeniem tego jest nazwa pochodząca od patrona zakonu.

Diabelski Most

Lubicie kontrasty? Jeszcze przed chwilą byliśmy w kościele św. Benedykta, a teraz znajdujemy się na diabelskim moście. Zacznijmy może od lokalizacji. Jeśli chcecie zobaczyć z bliska tą budowlę to znajdziecie ją w zachodniej części Krakowa (Dzielnica VII), skrzyżowanie ul. Malczewskiego z al. Waszyngtona na Zwierzyńcu. Jak można opisać to miejsce? Jest to jeden z obiektów austriackiej Twierdzy Kraków, wiadukt ten zbudowali austriaccy inżynierowie wojskowi. Jego powstanie miało miejsce w latach 1855-1870. W 2010 roku doszło do generalnego remontu mostu. Jeśli chodzi o jego nazwę to pochodzi od legendy mówiącej, że nocami pojawiał się tutaj diabeł Kusy.

To oczywiście tylko przykłady miejsc z Krakowa, które nie należą do znanych, a warto byłoby je odwiedzić. Zawsze jest jednak tak, że mamy jakieś swoje prywatnie ograniczenia czasowe. Gdybyśmy więc chcieli skupić się na jak największej liczbie miejsc do zwiedzenia to prawdopodobnie nic byśmy nie zapamiętali. Lepiej skupić się na kilku, ale poznać je w odpowiednim stopniu.

Przy tworzeniu artykułu brał udział http://www.meteoprog.pl/pl/

Małopolska: Miejsce, gdzie wypoczynek spotyka przygodę!
Małopolska to niezwykłe miejsce, które oferuje zarówno możliwość relaksu, jak i niezapomniane przygody....
Zwiedzanie Wawelu - praktyczne wskazówki dla turystów
Kraków, perła Polski, jest miastem, które tętni życiem i łączy w sobie wieki tradycji z pulsującą energią...
Q Hotel Plus w Krakowie
Q Hotel w centrum Krakowa zaprasza na niezapomniany pobyt w dawnej stolicy Polski. Obiekt jest doskonale...
Q Hotel Kraków Bronowice
W Krakowie znajdują się dwa Q Hotele - jeden w samym centrum miasta, a drugi w dzielnicy Bronowice. Drugi...
Skakać każdy może, czyli jak rozpocząć skoki spadochronowe?
Skoki spadochronowe zazwyczaj postrzegane są jako sport ekstremalny, który wymaga nie tylko nie lada...
Wakacje nad morzem
Od jakiegoś czasu polskie wybrzeże Bałtyku jest coraz bardziej atrakcyjnym kierunkiem wakacyjnych wyjazdów....