Makao – Kościół św. Pawła

Makao zajmuje obszar niewielkiego półwyspu oraz Taipę i Coloane, dwie wyspy połączone ze sobą i z lądem siecią mostów. Miasto wraz z wyspami, podobnie jak Hongkong, są częścią specjalnego regionu pod patronatem Chin.

Najsłynniejsza strukturą w Makao są ruiny kościoła św. Pawła, położone na zboczu w pobliżu centrum miasta. Dostępne dla zwiedzających po przebyciu stromych schodów ruiny składają się z ozdobnej fasady i pozostałości z prowadzonych tu niedawno wykopalisk.

KościółPierwotny budynek kościoła został zaprojektowany przez włoskiego jezuitę i zbudowany w 1602 r. z pomocą japońskich katolików, którzy uciekli z Nagasaki przed prześladowaniami. W 1835 r. podczas tajfunu, kościół stanął w ogniu i całkowicie spłonął, pozostawiając po sobie jedynie słynną fasadę. Fasada jest ozdobiona rzeźbami i statuami przedstawiającymi rozwój chrześcijaństwa w Azji. Wykorzystano tu ciekawe połączenie obrazów: Matka Boska w otoczeniu piwonii (reprezentujących Chiny), chryzantem (reprezentujących Japonię) oraz Chińskiego smoka, portugalskiego okrętu i demona. Poza fasadą znajduje się tu także odkryta krypta w której, przez szklane ściany trumny, można zobaczyć szczątki chrześcijan-męczenników z XVII w. pochodzących z Japonii i Wietnamu. W tym samym miejscu znajduje się również krypta Ojca Allesandro Valignano, prekursora rozwoju chrześcijaństwa w Japonii oraz fundatora kościoła św. Pawła.

Obok krypty znajduje się wejście do podziemnego Muzeum Sztuki Tajemnej, którego zwiedzanie zajmuje ok. 20 minut. W muzeum wystawiono prace o tematyce religijnej wykonane w Makao w okresie XVII-XX w. Godne polecenia są prace chrześcijańskich artystów wygnanych z Japonii, krucyfiksy wykonane z filigranowego srebra oraz rzeźby świętych wyryte w drewnie.

Dlaczego warto pojechać do Turcji?
Turcja to barwny kraj leżący na skrzyżowaniu dwóch kontynentów stanowiąc unikalną mieszankę Wschodu i...
Noc Muzeów 2023: Kiedy odbędzie się to magiczne wydarzenie?
Noc Muzeów to magiczne wydarzenie, gdy miasta Polski tętnią życiem nocnym, a kultura, sztuka, nauka i...
Odkryj tajemnice greckiej kuchni: kulinarna podróż do serca śródziemnomorskiego raju
Czy kiedykolwiek marzyłeś o tym, jak to jest podróżować do egzotycznego miejsca, gdzie każdy dzień jest...
Międzyzdroje i VESTINA Wellness to idealne miejsca wypoczynku dla każdego
Zanurz się w urokach Międzyzdrojów i doświadcz wyjątkowego komfortu w VESTINA Wellness & Spa Hotel Miasto...
Domy Costa Blanca, Costa Del Sol - jakimi atrakcjami kusi hiszpańskie wybrzeże?
Hiszpania jest to państwo, które kojarzy się nam głównie z piaszczystymi plażami, dwoma klubami piłkarskimi...
Najlepsze polskie miejsca turystyczne! Centrum Prasowe PAP
Wyjątkowe miejsca na mapie turystycznej Polski zostały 17 lutego uhonorowane zaszczytnym certyfikatem...