Makao – Kościół św. Pawła

Makao zajmuje obszar niewielkiego półwyspu oraz Taipę i Coloane, dwie wyspy połączone ze sobą i z lądem siecią mostów. Miasto wraz z wyspami, podobnie jak Hongkong, są częścią specjalnego regionu pod patronatem Chin.

Najsłynniejsza strukturą w Makao są ruiny kościoła św. Pawła, położone na zboczu w pobliżu centrum miasta. Dostępne dla zwiedzających po przebyciu stromych schodów ruiny składają się z ozdobnej fasady i pozostałości z prowadzonych tu niedawno wykopalisk.

KościółPierwotny budynek kościoła został zaprojektowany przez włoskiego jezuitę i zbudowany w 1602 r. z pomocą japońskich katolików, którzy uciekli z Nagasaki przed prześladowaniami. W 1835 r. podczas tajfunu, kościół stanął w ogniu i całkowicie spłonął, pozostawiając po sobie jedynie słynną fasadę. Fasada jest ozdobiona rzeźbami i statuami przedstawiającymi rozwój chrześcijaństwa w Azji. Wykorzystano tu ciekawe połączenie obrazów: Matka Boska w otoczeniu piwonii (reprezentujących Chiny), chryzantem (reprezentujących Japonię) oraz Chińskiego smoka, portugalskiego okrętu i demona. Poza fasadą znajduje się tu także odkryta krypta w której, przez szklane ściany trumny, można zobaczyć szczątki chrześcijan-męczenników z XVII w. pochodzących z Japonii i Wietnamu. W tym samym miejscu znajduje się również krypta Ojca Allesandro Valignano, prekursora rozwoju chrześcijaństwa w Japonii oraz fundatora kościoła św. Pawła.

Obok krypty znajduje się wejście do podziemnego Muzeum Sztuki Tajemnej, którego zwiedzanie zajmuje ok. 20 minut. W muzeum wystawiono prace o tematyce religijnej wykonane w Makao w okresie XVII-XX w. Godne polecenia są prace chrześcijańskich artystów wygnanych z Japonii, krucyfiksy wykonane z filigranowego srebra oraz rzeźby świętych wyryte w drewnie.

Małopolska: Miejsce, gdzie wypoczynek spotyka przygodę!
Małopolska to niezwykłe miejsce, które oferuje zarówno możliwość relaksu, jak i niezapomniane przygody....
Szczawnica: harmonia natury, zdrowia i kultury
Zaklęta u stóp majestatycznych Gór Pienin, Szczawnica stanowi żywy dowód na trwały urok i leczniczą moc...
Otwarcie Hotelu Gołębiewski w Pobierowie i jego wpływ na lokalny rynek hotelarski.
Projekt budowy Hotelu Gołębiewski w Pobierowie rozpoczął się na początku 2018 roku z planowanym zakończeniem...
Wystawa - Wielkie i małe historie. Muzeum Historii Polski na Cytadeli w Warszawie
Inauguracyjna ekspozycja Muzeum Historii Polski – “Wielkie i małe historie. Tworzenie kolekcji...
Zwiedzanie Wawelu - praktyczne wskazówki dla turystów
Kraków, perła Polski, jest miastem, które tętni życiem i łączy w sobie wieki tradycji z pulsującą energią...
Twierdza Srebrna Góra - ceny biletów, godziny otwarcia oraz praktyczne informacje
W sercu Dolnego Śląska, ukryta wśród malowniczych krajobrazów Gór Sowich, wznosi się Twierdza Srebrna...