Makao – Kościół św. Pawła

Makao zajmuje obszar niewielkiego półwyspu oraz Taipę i Coloane, dwie wyspy połączone ze sobą i z lądem siecią mostów. Miasto wraz z wyspami, podobnie jak Hongkong, są częścią specjalnego regionu pod patronatem Chin.

Najsłynniejsza strukturą w Makao są ruiny kościoła św. Pawła, położone na zboczu w pobliżu centrum miasta. Dostępne dla zwiedzających po przebyciu stromych schodów ruiny składają się z ozdobnej fasady i pozostałości z prowadzonych tu niedawno wykopalisk.

KościółPierwotny budynek kościoła został zaprojektowany przez włoskiego jezuitę i zbudowany w 1602 r. z pomocą japońskich katolików, którzy uciekli z Nagasaki przed prześladowaniami. W 1835 r. podczas tajfunu, kościół stanął w ogniu i całkowicie spłonął, pozostawiając po sobie jedynie słynną fasadę. Fasada jest ozdobiona rzeźbami i statuami przedstawiającymi rozwój chrześcijaństwa w Azji. Wykorzystano tu ciekawe połączenie obrazów: Matka Boska w otoczeniu piwonii (reprezentujących Chiny), chryzantem (reprezentujących Japonię) oraz Chińskiego smoka, portugalskiego okrętu i demona. Poza fasadą znajduje się tu także odkryta krypta w której, przez szklane ściany trumny, można zobaczyć szczątki chrześcijan-męczenników z XVII w. pochodzących z Japonii i Wietnamu. W tym samym miejscu znajduje się również krypta Ojca Allesandro Valignano, prekursora rozwoju chrześcijaństwa w Japonii oraz fundatora kościoła św. Pawła.

Obok krypty znajduje się wejście do podziemnego Muzeum Sztuki Tajemnej, którego zwiedzanie zajmuje ok. 20 minut. W muzeum wystawiono prace o tematyce religijnej wykonane w Makao w okresie XVII-XX w. Godne polecenia są prace chrześcijańskich artystów wygnanych z Japonii, krucyfiksy wykonane z filigranowego srebra oraz rzeźby świętych wyryte w drewnie.

Komfortowy nocleg nad morzem z wyżywieniem: Odkryj uroki Trzęsacza
Wakacje nad morzem to marzenie wielu osób, które pragną oderwać się od codzienności i cieszyć się błogim...
Jaki hotel w centrum Krakowa wybrać?
Kraków to miasto, które zachwyca swoją historią i kulturą, przyciągając turystów z całego świata. W sercu...
Wysowa-Zdrój. Urokliwe uzdrowisko w Beskidzie Niskim
Wysowa-Zdrój to niewielka, ale niezwykle malownicza miejscowość uzdrowiskowa położona w sercu Beskidu...
Wycieczka na Islandię - Co warto zobaczyć?
Islandia, kraj ognia i lodu, jest miejscem, które zachwyca swoją niezwykłą przyrodą i krajobrazami, jakich...
Wakacje All Inclusive LATO 2024 - Dlaczego warto zarezerwować już teraz?
Wakacje First Deal czy Last Minute? Planowanie wymarzonych wakacji to czasem wyjątkowe wyzwanie. Szukając...
Podróż do Tajlandii - internet mobilny na wyjazd
Podróż do Tajlandii – internet mobilny na wyjazd Podróżowanie do egzotycznych zakątków takich...