Lubuskie Trójmiasto

Lubuskie Trójmiasto, to termin określający stowarzyszenie gmin, do którego należą trzy miasta województwa lubuskiego – Zielona Góra, Nowa Sól oraz Sulechów. Prawnie funkcjonuje od czerwca 2006, jednak współpraca miast nawiązana została już w roku 2004. Współdziałanie tych miejscowości opiera się na wzajemnym wspieraniu rozwoju lokalnego i regionalnego oraz obronie wspólnych interesów na wielu płaszczyznach. Wzajemna promocja, dbałość o środowisko, wdrażanie idei ekologicznych, inwestycje w sektor turystyki i sportu, współpraca gospodarcza oraz mnóstwo innych, to założenia, które realizowane są dzięki temu układowi.

Główny ośrodek i zarazem miejsce siedziby Lubuskiego Trójmiasta stanowi Zielona Góra. To miasto zabytkowe, o ciekawej historii, niezwykłej architekturze i kulturalnym atrakcjom. Do miasta szczególnie przyjechać warto na początku września. Wtedy to z okazji corocznego Winobrania wszyscy bawią się na koncertach, happeningach, biorą udział w jarmarkach oraz degustacji różnych gatunków win. Całe miasto słynące niegdyś z uprawy winorośli (2 tysiące winnic!) i produkcji wina, zmienia się w dużą imprezę uliczną. Imprezami towarzyszącymi Winobraniu są Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny oraz Festiwal Smyczkowy. Innymi ważnymi wydarzeniami w zielonogórskim kalendarzu są Dni Kultury Żydowskiej, Festiwal Kabaretu, Lato Muz Wszelakich oraz Międzynarodowe Spotkania Muzyczne “Wschód – Zachód”.

Co zwiedzić będąc w mieście? Na pewno najstarszy architektoniczny zabytek Zielonej Góry, czyli Katedrę św. Jadwigi, a także Wieżę Łazienną, modernistyczny gmach Teatru Lubuskiego, Kościół Matki Boskiej Częstochowskiej i Kościół Najświętszego Zbawiciela. Przespacerujmy się po Starym Rynku oraz zajrzyjmy do Domku Winiarza w Parku Winnym oraz palmiarni słynącej z największej w Polce palmy. Zielona Góra posiada także duże zaplecze muzealne. Największe, to Muzeum Ziemi Lubuskiej, w którego skład wchodzą: Muzeum Wina, Muzeum Miasta Zielona Góra oraz Muzeum Dawnych Tortur. Warto zajrzeć do tych miejsc.

Jedźmy też do Nowej Soli – średniowiecznej osady warzelników solnych. Tam na kanale Odry zobaczyć można jedyny taki w Polsce zwodzony most z 1927 roku. Jego wyjątkowość polega na tym, że stalowa konstrukcja podnoszona jest pionowo w górę. Po kilkuletnim zamknięciu, a następnie gruntownym remoncie w latach 90 most czynny jest do dnia dzisiejszego.

Czas na Sulechów. To malutkie, niespełna 20 – tysięczne miasteczko do odwiedzin zachęca licznymi zabytkami. Barokowa Brama Krośnieńska wraz z dobrze zachowanymi fragmentami murów miejskich są obiektem zainteresowania wielu turystów. Zbór Kalwiński, kościoły Podwyższenia Świętego Krzyża, Świętego Stanisława Kostki oraz Najświętszej Maryi Panny są najważniejszymi obiektami miasta.

Pełni wrażeń, z licznymi fotografiami zabytków i przepełnieni historycznymi ciekawostkami, opuszczamy Lubuskie Trójmiasto. Gdzie spotkamy się następnym razem? Los zdecyduje… Do zobaczenia na trasie!

Anna Kędzierska

Dlaczego warto pojechać do Turcji?
Turcja to barwny kraj leżący na skrzyżowaniu dwóch kontynentów stanowiąc unikalną mieszankę Wschodu i...
Odkryj tajemnice greckiej kuchni: kulinarna podróż do serca śródziemnomorskiego raju
Czy kiedykolwiek marzyłeś o tym, jak to jest podróżować do egzotycznego miejsca, gdzie każdy dzień jest...
Międzyzdroje i VESTINA Wellness to idealne miejsca wypoczynku dla każdego
Zanurz się w urokach Międzyzdrojów i doświadcz wyjątkowego komfortu w VESTINA Wellness & Spa Hotel Miasto...
Najlepsze polskie miejsca turystyczne! Centrum Prasowe PAP
Wyjątkowe miejsca na mapie turystycznej Polski zostały 17 lutego uhonorowane zaszczytnym certyfikatem...
Urządzenia i porady, które ułatwią pracę przewodnikowi turystycznemu
Istnieje powszechnie przekonanie, iż praca przewodnika turystycznego jest bardzo atrakcyjnym zawodem....
City break - niezbędnik podróżnika
Trwa sezon na city break, czyli kilkudniowe pobyty w dużych miastach.Londyn, Rzym czy Barcelona stają...