Lublin – Pomnik Jana Pawła II

Lublin to miasto ponad 700 letniej historii, obfitującej w ważne wydarzenia. Obecnie magiczny klimat Lublina tworzy między innymi posiadające własną duszę Stare Miasto i ulokowane w zabytkowych kamienicach liczne stylowe restauracje i puby, a także pomniki przy których gromadzą się młodzi ludzie. Lublin to miasto, w którym historia przeplata się ze współczesnością, a bogate dziedzictwo kulturowe wpływa na codzienne życie. Aby się o tym przekonać, trzeba tego doświadczyć.

Lublin jest miastem, w którym urodziły się, mieszkały, tworzyły lub realizowały swoje misje zawodowe i społeczne – znane osoby, nie tylko polskiej narodowości. Nie zawsze były one związane z Lublinem przez całe życie. Są wśród nich zarówno polscy królowie, znani poeci i pisarze, muzycy, uczeni, a także wielcy ludzie Kościoła – wśród nich Prymas Tysiąclecia ks. kardynał Stefan Wyszyñski i papież Jan Paweł II.

W dzisiejszym dniu, czyli w dniu obchodów 30 rocznicy wyboru Karola Wojtyły na papieża szczególnie zachęcamy do odwiedzin wszelkich pomników poświęconych właśnie Papieżowi – Polakowi.

Lublin także posiada taki pomnik.

Pomnik Jana Pawła II i Prymasa Tysiąclecia Stefana Wyszyńskiego,

Na dziedzińcu Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, poświęcony jest Dwóm Wielkim Polakom, których działalność naukowo-dydaktyczna a także duszpasterska związana była z Lublinem i KUL. Ks. Stefan Wyszyński, mieszkając na stancji w Lublinie w latach 1925-29 studiował na KUL i tu uzyskał stopień doktorski. Będąc biskupem ordynariuszem diecezji lubelskiej w latach 1946-48, pełnił jednocześnie obowiązki kanclerza Uczelni. Ks. Kardynał Karol Wojtyła, doktor nauk a później profesor, wykładał – w Katedrze Etyki – od 1954 r. aż do wyboru na Stolicę Piotrową w dniu 16 października 1978 r. Przez 24 lata przyjeżdżał z Krakowa na zajęcia ze studentami, uprawiał także szeroką działalność naukową i społeczną, wykraczającą swym zasięgiem poza Uczelnię. Jako Jan Paweł II złożył całodniową wizytę papieską w Lublinie a także w lubelskiej Alma Mater w dniu 9 czerwca 1987 r.

Postacie Obu Rodaków uwiecznione są na cokole pomnika przez artystę rzeźbiarza prof. Jerzego Jarnuszkiewicza w “ojcowsko-synowskim” uścisku, jaki znamy ze wzruszającego spotkania Prymasa i Papieża podczas mszy pontyfikalnej. Katolicki Uniwersytet Lubelski powstał w 1918 r. z inicjatywy księdza Idziego Radziszewskiego, w dawnym zespole klasztornym dominikanów obserwantów, który zaborcy austriaccy i rosyjscy przekształcili w koszary wojskowe.

W dniu dzisiejszym w szczególny sposób zachęcamy do spacerów wszędzie tam, gdzie stoją pomniki Jana Pawła II, chwila refleksji, zadumy i podziękowanie Wielkiemu Człowiekowi.

M-S-M

Dlaczego warto pojechać do Turcji?
Turcja to barwny kraj leżący na skrzyżowaniu dwóch kontynentów stanowiąc unikalną mieszankę Wschodu i...
Noc Muzeów 2023: Kiedy odbędzie się to magiczne wydarzenie?
Noc Muzeów to magiczne wydarzenie, gdy miasta Polski tętnią życiem nocnym, a kultura, sztuka, nauka i...
Odkryj tajemnice greckiej kuchni: kulinarna podróż do serca śródziemnomorskiego raju
Czy kiedykolwiek marzyłeś o tym, jak to jest podróżować do egzotycznego miejsca, gdzie każdy dzień jest...
Międzyzdroje i VESTINA Wellness to idealne miejsca wypoczynku dla każdego
Zanurz się w urokach Międzyzdrojów i doświadcz wyjątkowego komfortu w VESTINA Wellness & Spa Hotel Miasto...
Domy Costa Blanca, Costa Del Sol - jakimi atrakcjami kusi hiszpańskie wybrzeże?
Hiszpania jest to państwo, które kojarzy się nam głównie z piaszczystymi plażami, dwoma klubami piłkarskimi...
Pogrom w przyszły wtorek - spektakl plenerowy na podstawie książki Marcina Wrońskiego
14-16 lipca 2017, godz. 21.00 Dziedziniec Zamku Lubelskiego.