Lato z alergią

O czym na wakacjach powinni pamiętać alergicy – radzi serwis odczulanie.info

Jeśli uczulają cię pyłki traw, to w sierpniu unikaj Bieszczad i Skandynawii. Możesz za to już jechać na południe Europy. Tutaj jednak szczególnie uważać muszą osoby uczulone na owoce morza – radzą alergolodzy. A jeśli już się odczulasz – zadbaj o odpowiednie zabezpieczenie szczepionki.

Alergia może skutecznie popsuć każdy, nie tylko wakacyjny wyjazd. Latem najbardziej narażone są osoby uczulone na pyłki traw i pożywienie. O czym powinny one pamiętać wybierając się w podróż?

Nie jedź w góry. Jeśli uczulają Cię pyłki traw – planując podróż sprawdź mapę pylenia (łatwo ją znaleźć na stronach internetowych związanych z leczeniem alergii). Polska podzielona jest na kilka regionów, w których rośliny pylą w różnych okresach. Dlatego, choć w centralnej Polsce natężenie pyłków traw znacznie się już zmniejszyło, nie powinieneś teraz wyjeżdżać teraz w góry. Trawy będą tam pylić bardzo mocno od połowy do końca lipca. Nie planuj także wyjazdu do Skandynawii. W krajach na północy Europy trawy właśnie zaczynają pylić.

Możesz już jechać do Grecji. Południowa Europa – Grecja, czy Włochy, okres pylenia traw mają już za sobą. Muszą tu jednak uważać alergicy uczuleni na owoce morza (bardzo silnie uczulające). Reakcję alergiczną może wywołać nawet niewielka „dawka” alergenu. – Może się zdarzyć, że przygotowane dla nas danie miało tylko kontakt z owocami morza, np. kucharz nie umył dokładnie patelni, na której smażył nasz posiłek i już wywoła to reakcję – ostrzega prof. Emeryk. Dlatego zawsze warto uważać i np. uprzedzać kelnera o swojej przypadłości. Obok owoców morza, bardzo silnie uczulającym pokarmem są orzeszki – również popularny składnik dań śródziemnomorskich.

Pamiętaj o filtrach! Reakcję alergiczną może wywołać nawet krótki kontakt z alergenem. Jeśli więc wybieramy się w podróż, zadbajmy, by nasz samochód miał sprawne filtry przeciwpyłkowe. Wystarczy że w czasie podróży nawdychamy się pyłków przejeżdżając jedynie przez góry, by narazić się na nieprzyjemne konsekwencje.

Zaplanuj odczulanie. Pamiętaj, że alergię można leczyć, a nie tylko przeciwdziałać jej objawom. Koniec wakacji, to najlepszy moment na rozpoczęcie kuracji odczulającej. W przypadku uczulenia na pyłki prowadzi się ją bowiem okołosezonowo. Najnowocześniejsza metoda odczulania, jaką jest – dostępna już także w Polsce – szczepionka podjęzykowa sprawia, że immunoterapia nie jest już tak uciążliwa jak kiedyś. Krople i tabletki podawane pod język nie wymagają tak częstych wizyt u lekarza, jak zastrzyki. Stosuje się u dorosłych i dzieci od 5-go roku życia, można je przyjmować w domu, czy nawet będąc w podróży. Dlatego, jeśli już się odczulasz za pomocą szczepionki w kroplach – pamiętaj o zabraniu ze sobą w podróż termosu, w którym będziesz mógł ją przewozić. Krople powinny być przechowywane w temperaturze 2-8 stopni C. Dlatego w hotelu, czy na kempingu musisz trzymać ją w lodówce oraz zadbać, by podróżowała także w chłodzie.

Unikaj kontaktu z alergenem. Generalna zasada – ograniczaj jak tylko możesz możliwość wejścia w kontakt z tym, co Cię uczula. Jeśli są to pyłki – śpij przy zamkniętych oknach, unikaj spacerów w okresach nasilenia pylenia, noś zabudowane okulary przeciwsłoneczne, po spacerze bierz prysznic, by usunąć pyłki z ciała, zamykaj okna w czasie jazdy samochodem.

Konsultacja: prof. Andrzej Emeryk, alergolog, kierownik Kliniki Chorób Płuc i Reumatologii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

***
Informacje dodatkowe:
Odczulanie
metodą podjęzykową, jest nowoczesną metodą immunoterapii, której skuteczność i bezpieczeństwo zostały potwierdzone klinicznie. Stosowane jest u dorosłych i dzieci od 5-go roku życia.
Alergen w postaci kropli lub tabletek podaje się na błonę śluzową pod językiem. Tego typu odczulanie pacjent może prowadzić w domu, poza gabinetem lekarskim. Rano, na czczo dawkę kropli lub tabletkę nanosi się na błonę śluzową pod językiem. Szczepionkę należy przetrzymać w tym miejscu przez 2 minuty i następnie połknąć.

Krople
nanosi się pod język przy użyciu specjalnego dozownika, który umożliwia łatwe i precyzyjne odmierzenie dawki szczepionki. Szczepionkę należy przechowywać w lodówce w temperaturze 2-8°C.
Tabletki to dziś najnowcześniejsza forma odczulania, dostępna tylko w przypadku uczulenia na pyłek traw. Wkłada się je bezpośrednio pod język. Ponieważ nie trzeba ich przechowywać w lodówce, są idealnym rozwiązaniem dla osób, które często podróżują.

Podróżowanie jako sposób na deficyt kaloryczny i skuteczne odchudzanie
Deficyt kaloryczny to stan, w którym organizm spala więcej kalorii, niż dostarcza mu się w pożywieniu....
Podróże i zdrowie psychiczne, podwójne oblicze turystyki
Zdrowie psychiczne to nieodłączny element naszego ogólnego stanu zdrowia. Jest to stan, w którym czujemy...
Turystyka zdrowotna w Bułgarii
Bułgarskie ośrodki Spa są jednymi z najlepszych w Europie. Na terytorium Bułgarii istnieje ponad 500...
Ruszyła intensywna promocja uzdrowisk Polski Wschodniej
Innowacyjny Klaster Zdrowie i Turystyka "Uzdrowiska-Perły Polski Wschodniej" rozpoczął intensywną promocję...
Moda na SPA - Hotele SPA
Ośrodki hotele SPA miejsca na relaks, wypoczynek, regenerowanie sił i poprawienie urody i zdrowia ale...
Czy dzięki wodzie nasze komórki mogą żyć wiecznie?
Poszukiwanie cudownego środka, który zatrzyma upływający czas i pozwoli nam zawsze cieszyć się młodym...