Krzysztof Wielicki na 125-lecie National Geographic

W jubileuszowej rubryce “Pod flagą NG” kwietniowego wydania National Geographic Polska zagościł Krzysztof Wielicki – znakomity himalaista, zdobywca Korony Himalajów. Wywiad na łamach miesięcznika jest częścią trwających w 2013 r. obchodów 125-lecia Towarzystwa National Geographic. Numer ukazał się 2 kwietnia br.

Z okazji 125-lecia istnienia Towarzystwa National Geographic co miesiąc na łamach National Geographic Polska zagości jedna z dwunastu wyjątkowych osób, które swoją postawą, pasją i działalnością budzą podziw w Polsce i na świecie. Redakcja miesięcznika uhonoruje te osoby unikalną trójkolorową flagą, która stanowi symbol 125 lat badań i odkryć wspieranych przez National Geographic Society. Gościem kwietniowego wydania miesięcznika jest Krzysztof Wielicki.

Martyna Wojciechowska i Krzysztof Wielicki z flagą National Geographic Society

Krzysztof Wielicki to jeden z najwybitniejszych polskich wspinaczy wysokogórskich. Piąty człowiek na ziemi, który zdobył Koronę Himalajów. Na trzy z ośmiotysięczników wszedł jako pierwszy w zimie, w tym na Mount Everest. Członek elitarnego Klubu Odkrywców.

O tym dlaczego, pomimo wielu zagrożeń, kontynuuje uprawianie wspinaczki Krzysztof Wielicki opowiedział Martynie Wojciechowskiej: Jak ktoś ma w sobie tę cholerną chęć pisania historii, głód sukcesu – będzie parł do przodu. To musi w człowieku tkwić. Ale też wymaga wyrzeczeń i znoszenia niewygód. W naszym środowisku była dziura pokoleniowa, brakowało sukcesów, bo i poziom heroizmu spadł w narodzie. Dziś młodzi chcą znów nawiązywać do tradycji, epoki wielkich himalajskich osiągnięć. Przy okazji rezygnują z wielu aspektów normalnego życia, bo dwumiesięczny wyjazd w góry to nie wycieczka, a koszty są duże. Niektórzy zostawiają rodzinę, dom, pracę, no i komfortowe życie.

Całą rozmowę z Krzysztofem Wielickim można znaleźć w kwietniowym National Geographic Polska.

Wywiad video jest dostępny na stronie: http://125lat.national-geographic.pl/pod-flaga-ng/wielicki-wideo

Fotorelacja: http://125lat.national-geographic.pl/pod-flaga-ng/wielicki

Krzysztof Wielicki otrzymał z rąk Martyny Wojciechowskiej trójkolorową flagę, która towarzyszy działalności National Geographic Society od 1903 roku. Przekazanie flagi nastąpiło podczas konferencji prasowej, która odbyła się w Warszawie 21 grudnia 2012 r. przed rozpoczęciem zimowej wyprawy na Broad Peak (8047 m n.p.m.). Krzysztof Wielicki, który był kierownikiem tej wyprawy, zabrał flagę ze sobą.

5 marca 2013 r. na szczycie Broad Peak stanęli: Adam Bielecki, Artur Małek, Maciej Berbeka i Tomasz Kowalski. Podczas zejścia zaginęli Maciej Berbeka i Tomasz Kowalski. Zostali oni uznani za zmarłych. Wyprawa przeszła do historii jako pierwsze zimowe wejście na niedostępny dotychczas zimą ośmiotysięcznik.

Kolory flagi symbolizującej jubileusz 125-lecia National Geographic Society są znakiem przygody i eksploracji: błękit symbolizuje niebo, brąz ziemię, a zieleń morza i oceany. Pierwsza flaga trafiła w ręce Jerzego Owsiaka i była licytowana podczas specjalnej aukcji, z której dochód został przekazany na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W lutowym numerze zagościła Elżbieta Dzikowska, która zabierze flagę w podróż do Chin, zaś w marcowym wydaniu zagościł Profesor Norman Davies.

National Geographic Polska

National Geographic to legenda wśród magazynów, z historią sięgającą 125 lat wstecz. Za tytułem stoi największe towarzystwo naukowe na świecie, które do tej pory sfinansowało 10 tysięcy grantów. To dzięki National Geographic Society odkryto między innymi legendarne miasto  Inków Machu Picchu, wrak Titanica, szkielet superkrokodyla w piaskach Nigru. National Geographic to pismo dla ludzi o wszechstronnych zainteresowaniach, poszukujących rzetelnych i aktualnych informacji, ceniących wybitną fotografię i dbających o ochronę środowiska. Na jego łamach można znaleźć artykuły o najnowszych odkryciach archeologicznych i paleontologicznych, niezwykłych kulturach, przyrodzie, historii, medycynie. Porusza także tematy społeczne i polityczne, opisuje konflikty, problemy ekologiczne i efekty zmian klimatycznych. Obecnie, poza flagową edycją amerykańską, ukazuje się 37 wydań lokalnych, czytanych co miesiąc przez 60 mln osób na świecie.

www.national-geographic.pl

W 2013 roku Towarzystwo National Geographic obchodzi 125. rocznicę powstania. To największe towarzystwo naukowe na świecie i wydawca magazynów pod marką National Geographic

Towarzystwo zostało założone 13 stycznia 1888 r. w Waszyngtonie, a jego celem było działanie na rzecz „rozwoju i upowszechniania wiedzy geograficznej”. Przez 125 lat Towarzystwo przeszło ewolucję od niewielkiego organu naukowego do jednej z największych  na świecie organizacji edukacyjnych i naukowych typu non profit. Z okazji 125. rocznicy Towarzystwo National Geographic pragnie zapowiedzieć „Nowy wiek eksploracji”.

www.125lat.national-geographic.pl

Majówkowe wyprawy – co warto zapakować do plecaka?
Majówka sprzyja wyprawom w mniej i bardziej znane miejsca. Chętnie zabieramy na urlop całą rodzinę lub...
Wysowa-Zdrój. Urokliwe uzdrowisko w Beskidzie Niskim
Wysowa-Zdrój to niewielka, ale niezwykle malownicza miejscowość uzdrowiskowa położona w sercu Beskidu...
Doskonały towarzysz podczas przygód na świeżym powietrzu: Plecak nieprzemakalny
Jeśli uwielbiasz spędzać czas na łonie natury, wiesz jak ważne jest odpowiednie wyposażenie, które zapewni...
Wynajem busa 9-osobowego – dlaczego warto się zdecydować?
Planując podróż ze swoimi przyjaciółmi lub organizując wyjazd służbowy, warto pomyśleć o wygodnym transporcie....
Czy muszę znać hiszpański wybierając się do Hiszpanii?
Wybierając do Hiszpanii, pytanie o konieczność znajomości języka hiszpańskiego często się pojawia. Odpowiedź...
Wycieczka na Islandię - Co warto zobaczyć?
Islandia, kraj ognia i lodu, jest miejscem, które zachwyca swoją niezwykłą przyrodą i krajobrazami, jakich...