Krynica Morska

Woda, wiatr, słońce, plaża to bez wątpienia atrybuty udanego wypoczynku. Jeśli doda się do tego piękne, złocisto-białe wydmy oraz krystaliczno czyste powietrze, to chyba nie trzeba nikogo specjalnie namawiać na wizytę w Krynicy Morskiej.

Miasteczko charakteryzuje się niewielkimi rozmiarami oraz małą liczbą stałych mieszkańców. Mimo to stanowi największy ośrodek turystyczny na Mierzei Wiślanej. Doskonale odnajdą się tutaj ci, którzy preferują aktywny wypoczynek i lubią, kiedy coś się dzieje. Atrakcji, imprez oraz zabytkowych obiektów oczywiście obok sporej dawki jodu i odpoczynku spodziewać mogą się wszyscy, którzy zamierzają poznać to wspaniałe miejsce.

Niewątpliwą zaletą Krynicy jest obecność wód mineralnych chlorkowo-siarczanowo-magnezowo-sodowych, bromkowych, borowych, hipotermalnych oraz jodkowych. W związku z takim ich nagromadzeniem miasteczko ubiega się o statut uzdrowiska.

Jednak już teraz można korzystać z właściwości zdrowotnych, jakie niesie ze sobą powietrze w tym miejscu. Miejscowi, choć w niewielkiej liczbie 1330 stałych mieszkańców, przygotowali dla przyjezdnych całkiem sporą bazę noclegową o standardzie na każdą kieszeń. Goście przebierać mogą wśród morza apartamentów, góry willi, pensjonatów oraz hoteli SPA. Dla zainteresowanych bardziej kameralnymi warunkami przygotowano także kwatery prywatne. Biorąc pod uwagę ceny lokali do wynajęcia, pobyt wypoczynkowy w Krynicy Morskiej nie nadwyręży kieszeni. Za noc w nowocześnie urządzonym pokoju z łazienką i wszelkimi innymi udogodnieniami telewizyjnymi zapłacić trzeba od 30zł. Niektóre spośród ośrodków noclegowych w swoim wyposażeniu oferują także dostęp do Internetu oraz basenów, które znajdują się na ich terenie, możliwość grillowania z ogrodowymi meblami, a także boiska i wyposażenie sportowe. Warto dodać, że poza sezonem obiekty całoroczne przygotowały dla turystów szereg promocji cenowych.

Wśród obiektów prezentujących się najlepiej ze względu na cenę jak i wyposażenie, godne polecenia są Ośrodek z basenem Polaris mieszczący się przy ulicy Szałwiowej 3, Willa Elita na ulicy Nowej 21 oraz Apartament Bursztynowy do znalezienia na Gdańskiej 52/5. Zainteresowanym samodzielnym przeglądaniem ofert z bazy noclegów, polecić można linki: www.kwatery24h.pl oraz www.noclegi24h.pl.

Poza cenami oraz wyposażeniem turyści mogą także do woli przebierać w lokalizacji miejsc noclegowych. Niektóre domki wypoczynkowe usytuowane są tak blisko morza i plaży, że dodatkowo, w cenie przyjezdni otrzymują niesamowite widoki…

O atrakcyjności Krynicy Morskiej stanowi już samo jej położenie na Mierzei Wiślanej. Otoczone z jednej strony nieprzeniknionym morzem, z drugiej zalewem, małe miasteczko stanowi niebywałą atrakcję turystyczną. Dodatkowo usytuowanie na wydmach z połączeniem połaci leśnych sprawia, że rozciągające się widoki na długo pozostają w pamięci tych, co choć raz zawitali w te rejony, a każde pamiątkowe zdjęcie będzie przypominało unikatową pocztówkę z wakacji. Być może z mistrzem drugiego planu, co nie musi być wcale trudne ze względu na obecność różnych gatunków zwierząt: danieli, lisów, jenotów. Największą atrakcją wśród wydm jest mierzący aż 49 metrów Wielbłądzi Garb.

Wielbicielom roślinności z pewnością wielu przyjemności sprawi spędzenie czasu wśród 150 letnich drzew w Rezerwacie Buków. Idealnym miejscem do spacerów jest także znajdujące się w miasteczku molo. 

Każdy turysta znajdzie więc tu miejsce dla siebie. Zarówno pod względem krajobrazu, jak i formy wypoczynku. Krynica kusi amatorów aktywnego odpoczynku, jak i tych z duszą outsidera. Zainteresowani uprawianiem sportów wodnych z pewnością nie będą się nudzić. Do ich dyspozycji przygotowano sprzęt niezbędny do szaleństw, w tym także zjeżdżalnie. Ci, którzy jeszcze nie wiedzą, jak smakuje sport wodny, a chcieliby spróbować, mają do swojej dyspozycji szkołę windsurfingu i kitesurfingu „Activezone” w Krynicy Morskiej.

Zaplecze turystyczne to jednak nie tylko sprzęt sportowy. To także urocze knajpki usytuowane w pobliżu plaży, nierzadko z widokiem na morze, gdzie można skosztować specjałów wprost z Bałtyku. „Na Wydmie”, „Krab”, „Mierzeja” czy „Mantika” to tylko niektóre spośród jadłodajni w tamtym rejonie. Oferują one obok potraw rybnych także domowe dania obiadowe.

Obok plaży na których tłumy zażywają słonecznych kąpieli są także plaże dzikie, o których istnieniu wiedzą tylko nieliczni. Gwarantują one odpoczynek z dala od zgiełku i hałasu, pośród dzikiej natury. Informacją, które powinna ucieszyć osoby lubiące opalanie toples, jest istnienie miejsca przeznaczonego dla naturystów w okolicach Piasków, które cieszy się sporym i rosnącym z roku na rok zainteresowaniem. Tutaj na bok odłożyć można wszelkie kompleksy dotyczące własnego ciała oraz korzystać ze słońca bez obawy, że padnie się ofiarą podglądaczy. Niewątpliwą atrakcją tamtejszych piasków jest bursztyn, który sztormy wyrzucają w ogromnych ilościach.

Warto dodać, że w Krynicy można bezpiecznie zażywać morskiego orzeźwienia. Czuwają nad tym ratownicy WOPR, dzięki którym w 2003 roku miasteczko zdobyło drugie miejsce w konkursie na najbezpieczniejsze kąpielisko w północnej Polsce. Są jednak tam pewne niebezpieczeństwa, przed którymi nie są w stanie ustrzec ani świetnie pływający ludzie, ani tabliczki ochronne, ani zamknięcia niebezpiecznych terenów. Mowa o wystających ponad taflę wody ostrych elementach zardzewiałych wraków statków, które zatonęły przy samym brzegu Bałtyku jeszcze w czasach II wojny światowej. Władze miasta apelują do turystów, aby nie zbliżali się oni w rejony zatopionych barek i nie eksplorowali ich wnętrz, gdyż ta ciekawość może zakończyć się obrażeniami ciała. Podziwiać maszty spoczywających na dnie morza kolosów z bezpiecznej i dozwolonej odległości można tylko w Krynicy. To swoista okoliczna atrakcja, którą zobaczyć można dzięki działaniom żywiołu, dodatkowo pozwala na obcowanie z historią.

Jednak to nie jedyna atrakcja w tym malowniczym, nadmorskim miasteczku. Obowiązkowym punktem wycieczki każdego turysty powinna być latarnia morska. Obiekt został postawiony w 1951 roku. Jego specyfikacje to: 27 metrów wysokości wieży, wysokość światła 53 m n.p.m., a jego zasięg sięga 18 Mm. Latarnia morska została wyposażona w nowoczesne urządzenia optyczne. Dodatkowo dla turystów udostępniono taras widokowy, z którego podziwiać oni mogą okoliczne widoki, ale nie tylko. Roztacza się stąd także cudowny widok na wąski pasek całej Mierzei Wiślanej. Wytrawne oko jest w stanie wypatrzeć na horyzoncie przygraniczne tereny Rosji oraz Frombork.

Dodatkowo wart uwagi jest port w Krynicy Morskiej, na który składają się trzy niezależne przystanie: jachtowo-pasażerska oraz dwie rybackie. Ten drugi to pozostałość po osadzie rybackiej. Oba o ogromnym znaczeniu. Pierwszy dla turystyki i rekreacji, natomiast drugi dla handlu (statki z sygnaturą KRM na burcie). Co istotne z Krynicy odbywają się regularne rejsy do Elbląga, Kaliningradu oraz Fromborka. Przy Porcie Jachtowym działa także założony w 1971 roku Klub Jachtowy, który nie tylko szkoli młodych adeptów żeglarstwa, ale organizuje regaty oraz obozy żeglarskie.

Krynica Morska to najmniejsza istniejąca gmina i niewielkie miasteczko. Jednak rozmiar nie powinien ujmować jej wielkości, za czym przemawiają przede wszystkim: wydma Wielbłądzi Garb, Rezerwat Buków oraz jedyna w Polsce ulica Teleexpresu.

natalia jurga

Źródło:
krynicamorska.pl
krynicamorska.com
krynicamorska.mierzeja.com

Jaki hotel w centrum Krakowa wybrać?
Kraków to miasto, które zachwyca swoją historią i kulturą, przyciągając turystów z całego świata. W sercu...
Wysowa-Zdrój. Urokliwe uzdrowisko w Beskidzie Niskim
Wysowa-Zdrój to niewielka, ale niezwykle malownicza miejscowość uzdrowiskowa położona w sercu Beskidu...
Wycieczka na Islandię - Co warto zobaczyć?
Islandia, kraj ognia i lodu, jest miejscem, które zachwyca swoją niezwykłą przyrodą i krajobrazami, jakich...
Wakacje All Inclusive LATO 2024 - Dlaczego warto zarezerwować już teraz?
Wakacje First Deal czy Last Minute? Planowanie wymarzonych wakacji to czasem wyjątkowe wyzwanie. Szukając...
Podróż do Tajlandii - internet mobilny na wyjazd
Podróż do Tajlandii – internet mobilny na wyjazd Podróżowanie do egzotycznych zakątków takich...
Stronie Śląskie Atrakcje - Krótki przewodnik po najbardziej dziewiczym fragmencie ziemi kłodzkiej.
Stronie Śląskie, położone w malowniczym sercu Gór, stanowi jedno z tych miejsc na mapie Polski, które...