Kostrzyn – przykład miasta ściśle powiązanego z głównym miastem wojewódzkim

Kostrzyn znajduje się w województwie wielkopolskim, w powiecie poznańskim. Położony jest zaledwie 21 km na wschód od Poznania i to z pewnością za sprawą tej niewielkiej odległości od stolicy wielkopolski można zaobserwować wzrost liczby mieszkańców na przestrzeni ostatnich 15- 20 lat.

Według danych z 30 czerwca 2007, miasto miało 8687 mieszkańców. Przebiega przez nie droga krajowa nr 92, linia kolejowa Berlin – Królewiec. Nie dziwi więc fakt, że Kostrzyn Wielkopolski jest dogodnym miejscem w którym warto się osiedlać.

Kostrzyn jest miastem o bardzo odległych początkach i o atrakcyjnym zabytkowym układzie architektonicznym. W dokumencie z 1251 roku znajdujemy informację, że Przemysł I nadał prawo lokacyjne Kostrzynowi na wzór prawa używanego w Rogoźnie.

Najbardziej znanym – wartościowym zabytkiem jest położony na południe od Rynku, późnogotycki kościół pod wezwaniem św. Piotra i Pawła, pochodzący z XVI wieku, trzynawowy, spalony podczas wojen szwedzkich a odbudowany w 1791 r. Resztki zniszczonej wieży rozebrano w 1839 roku. Zachowała się również dzwonnica z przełomu XVIII i XIX wieku z trzema zabytkowymi dzwonami. Wartość historyczną ma ciąg domków mieszczańskich zlokalizowanych wzdłuż ulicy Średzkiej, a pochodzących z XVIII wieku i XIX wieku oraz dawna szkoła (obecnie przedszkole) z 1849 roku, z zabytkowym zegarem.

Pośrodku Rynku stał dawniej ratusz wzniesiony z drewna i gliny, który spłonął w 1813 r. Obecny Rynek zabudowany jest domami piętrowymi przeważnie z przełomu XIX i XX wieku. W Rynku, w otoczeniu secesyjnych kamieniczek, wzniesiono pomnik walki i męczeństwa ku czci Kostrzynian zamordowanych przez okupanta w latach 1939-1945. Pomnik odsłonięto w 1968 r.

Ciekawym zabytkiem jest Brama Cechowa u wylotu ulicy Kościelnej z godłem miasta i herbem rzemiosł. Istotną wartość architektoniczną ma także Słup Światowida spełniający rolę drogowskazu, pokazującego drogę na Ostrów Lednicki. Warty uwagi jest także budynek dawnej poczty dyliżansowej mieszczącej się przy ulicy Poznańskiej oraz dworku z początku XIX wieku przy ulicy Kościuszki 33.

W mieście tym osiedlają się ludzie, którzy pracują na co dzień w Poznaniu. Odnajdują tu spokój potrzebny do efektywnego wypoczynku po ciężkim tygodniu pracy.

M-S-M

Puszcza Zielonka w Galerii Dębiec
We wnętrzach Galerii Dębiec od dziś prezentowana jest wystawa zdjęć "Puszcza Zielonka po horyzont" autorstwa...
Uczta podróżnicza na AWF czyli Festiwal Na Szage - 6-8 luty
Oryginalna jurta mongolska, smakołyki z różnych regionów, warsztaty podróżnicze dla dzieci a przede wszystkim...
Wideomapa Poznania
Ponad pół miliona wyświetleń to rezultat współpracy Miasta Poznań z wideoblogerami. Dzięki niej turyści...
Noc Naukowców na AWF i prezentacja uczelni
Festyn sportowo-rekreacyjny dla dzieci, warsztaty bębniarsko-taneczne, warsztaty Afrodance, indoor cycling...
Dodatkowy nabór na Turystykę i rekreację na AWF
Jeśli jesteś ciekawy świata, lubisz pracować z grupą, masz zdolność swobodnego nawiązywania kontaktów...
Meksyk na Półwiejskiej, Japonia na Łazarzu czyli - Folklor w każdym fyrtlu!
Pod takim tytułem odbędzie się czternasty Światowy Przegląd Folkloru "Integracje". Mieszkańcy Wielkopolski...