Puszcza Zielonka w Galerii Dębiec

We wnętrzach Galerii Dębiec od dziś prezentowana jest wystawa zdjęć „Puszcza Zielonka po horyzont” autorstwa Mileny Kuleczki. Zamierzeniem artystki jest przybliżenie mieszkańcom Poznania i okolic piękna Parku Krajobrazowego, a także zachęcenie ich do odwiedzenia i poznania jego bogactwa przyrodniczego. Wystawa zdjęć potrwa do 15 lipca.    

Galeria Dębiec przez ponad miesiąc będzie gościła wystawę zdjęć Mileny Kuleczki, przyrodnika, a zarazem fotografki i pasjonatki przyrody Parku Krajobrazowego Puszcza Zielonka. Fotografie ukazują piękno przyrody zarówno poprzez zdjęcia lotnicze, terenowe, jak i zbliżenia. – Od lat fotografuję Puszczę Zielonkę. Staram się pokazać jej różnorodność i piękno. Na zdjęciach będzie można zobaczyć często spotykane gatunki roślin i zwierząt. Dodatkowo zaprezentowanie moich zdjęć w Galerii Dębiec ma dla mnie szczególne znaczenie i jest niezwykle miłe, gdyż Dębiec to dzielnica mojego dzieciństwa – mówi autorka.

Puszcza Zielonka

Park Krajobrazowy Puszcza Zielonka zajmuje powierzchnię 12 ha i położony jest na terenie 5 gmin: Czerwonaka, Kiszkowa, Murowanej Gośliny, Pobiedzisk i Skoków. Utworzony został w 1993 roku w celu zachowania i odnowy największego i najbardziej zbliżonego do naturalnego kompleksu leśnego środkowej Wielkopolski. Rzeźba terenu Puszczy Zielonki jest urozmaicona. Znajdują się tam zarówno obszary pagórkowate, których najwyższym wzniesieniem jest Dziewicza Góra (143 m n.p.m.), jak i rynny polodowcowe tworzące jeziora czy doliny rzek. Tereny leśne zajmują 78% powierzchni, co sprzyja bytowaniu zarówno zwierzyny grubej, tj. jeleni, danieli, saren i dzików, jak też i drobnej: lisów, zajęcy, borsuków, a także gatunków chronionych jak wydry i bobry. Poza tym siedliska leśne charakteryzują się dużo starszym drzewostanem w porównaniu do innych regionów. Większość jezior otoczona jest lasami, a zarośnięte i trudnodostępne brzegi są idealnym miejscem schronienia dla ptaków wodnych, których występuje tam ponad 130 gatunków.

Pieszo lub rowerem

Główne szlaki komunikacyjne przebiegają poza parkiem, natomiast na jego terenie zachował się układ dawnych traktów, które stanową część historycznych szlaków handlowych. W Parku Krajobrazowym Puszcza Zielonka uprawiana jest przede wszystkim turystyka piesza i rowerowa. Łączna długość znakowanych szlaków wynosi 224 km. Przez tereny parku przebiega także Cysterski Szlak Rowerowy prowadzący z Poznania do Wągrowca, Tarnowa Pałuckiego i Łękna, który liczy 142 km. Puszcza Zielonka to również odcinek historycznego szlaku pielgrzymkowego – Wielkopolskiej Drogi Św. Jakuba na trasie Gniezno – Poznań oznaczonej muszlą św. Jakuba, a także Wilczego Szlaku – szlaku konnego prowadzącego ze Stęszewka do Lubiewic na Ziemi Lubuskiej o łącznej długości 250 km. 


Galeria Dębiec znajduje się na południu Poznania, w bliskiej odległości od autostrady A2, przy ul. 28 Czerwca 1956 roku nr 384. Dwupoziomowe centrum handlowe zapewnia mieszkańcom tej części miasta i okolicznych miejscowości wygodne i szybkie codzienne zakupy. Głównym najemcą jest Biedronka, plac zabaw dla dzieci Kinder Park i całodobowy klub fitness szwedzkiej sieci Fitness24Seven. Na blisko 10 tys. mkw. powierzchni najmu znajdują się sklepy zarówno dużych sieciowych marek: PEPCO, KiK czy Hebe, jak i lokalnych przedsiębiorców oraz marek o zasięgu regionalnym. Oferta Galerii cały czas się rozwija. Do dyspozycji klientów dostępne są 340 bezpłatne miejsca parkingowe wewnątrz i na zewnątrz galerii. Inwestorem Galerii Dębiec jest firma RED Real Estate Development.

 

PR

Targi Regionów i Produktów Turystycznych TOUR-SALON 2011 - Podsumowanie
Tegoroczna, 22. edycja największych w Polsce Targów Regionów i Produktów Turystycznych TOUR-SALON, która...
"Poznań za pół ceny" z konkursem
Akcja "Poznań za pół ceny" zbliża się wielkimi krokami. Już 5-6 czerwca w Poznaniu hotele, restauracje...
Kwatery, noclegi Poznań
Poznań to jedno z najstarszych miast Polski, które dodatkowo uznawane jest za stolicę województwa wielkopolskiego....
Noclegi w Poznaniu
Poznań miasto położone przy autostradzie A2, stolica wielkopolski jest bez wątpienia prężnym centrum...
Wielkopolska - wycieczka na jeden dzień.
Podróże kształcą, wie o tym nawet małe dziecko, kształcą nawet te najkrótsze, najbliższe naszej okolicy....
Poznań Palmiarnia
Poznańska Palmiarnia od wielu wielu lat cieszy się ogromną popularnością i nic w tym dziwnego, bo zachwycających...