Kaszuby – co za region…

Kaszuby są uznawane za jeden z najpiękniejszych i najbardziej atrakcyjnych turystycznie regionów Polski – z tego względu często określane są mianem “Szwajcarii Kaszubskiej”. Największe bogactwo Kaszub stanowią lasy oraz jeziora. Na czele stoi kompleks Jezior Wdzydzkich tzw. “Kaszubskie Morze”. Malownicze lasy, pola, łąki i jeziora, urozmaicona rzeźba terenu, urocze doliny rzeczne, czyste powietrze, cisza i spokój czynią Kaszuby naprawdę niesamowitym miejscem.

Główne miasta Kaszub, w których kultywuje się tradycje i język kaszubski to Wejherowo, Kartuzy, Puck, Chojnice, Kościerzyna. Gdańsk jest siedzibą najważniejszych organizacji kaszubskich więc bardzo często właśnie Gdańsk wybierany jest jako przystań w trakcie zwiedzania Kaszub, noclegi na Kaszubach cieszą się ogromnym powodzeniem. Natomiast w sprawie tego, które miasto jest stolicą Kaszub istnieją liczne kontrowersje wśród samych Kaszubów. Najczęściej jako stolicę wymienia się Kartuzy.

Tradycyjnie Kaszuby dzieli się na 5 regionów kulturowo-językowych:
1. Norda – obszar północnokaszubskich dialektów (powiaty: pucki, wejherowski)
2. Westrzódk – obszar wschodniokaszubskich dialektów (powiat kartuski)
3. Pôłnié – obszar południowokaszubskich dialektów (część powiatów kościerskiego, chojnickiego i tucholskiego)
4. Zôpôd – obszary należące przed II wojną światową do Niemiec, z niewielkim procentowym udziałem ludności kaszubskiej (powiaty lęborski i częściowo bytowski)
5. Trzëgard – Trójmiasto.

Najczęściej odwiedzane i doceniane przez polskich turystów jest pojezierze kaszubskie z licznymi atrakcjami tego regionu.

Teren pojezierza przyciąga ukształtowaniem terenu. Występują tu ciągi moren czołowych, pociętych rynnami polodowcowych jezior. Wzgórza Szymbarskie z kulminacją Wieżycy 329 m npm stanowią najwyższe wzniesienie na całym niżu środkowo-europejskim. Miejscowe tereny rolne mają szansę być zaliczone do klasy terenów górskich, co wiąże się możliwością dofinansowania lokalnego rolnictwa ze środków Unii Europejskiej.

Tradycja wędrówek turystycznych na Wieżycę sięga połowy XIX wieku. Wówczas ustawiono tu pierwszą wieżę widokową. Obecnie jest nowa, 40-metrowa wieża imienia Jana Pawła II. Widać z niej z niej rozległą panoramę. Na stokach góry jest centrum sportów zimowych.

Okolica obfituje w piękne jeziora otoczone lasami, połączone w ciągi szlaków wodnych przystosowanych do żeglarstwa śródlądowego i turystyki kajakowej. Jeziora w Pętli Raduńskiej są co roku specjalnie zarybiane z myślą o wędkarzach. Wpuszczana jest nawet pewna ilość ryb specjalnie oznakowanych, a za ich wyłowienie wędkarze otrzymują atrakcyjne nagrody.

Stworzono także warunki do uprawiania turystyki rowerowej, konnej i pieszej.

Szczególnie atrakcyjnym miejscem jest Jar Raduni w okolicach Babiego Dołu, przełomowa dolina rzeki o prawdziwie górskim charakterze – rezerwat przyrody.

W pobliskich Kartuzach, mieści się centrum informacyjno-turystyczne, które dysponuje kwaterami noclegowymi w całej okolicy, oferta dotyczy także noclegów na Kaszubach  w całym regionie.

Nazwa miasta Kartuzy pochodzi od dawnego klasztoru kartuzów, który miał tu swoja siedzibę i po którym została kolegiata o ciekawej architekturze (bazylika z dachem w kształcie wieka trumny) i bogatym zabytkowym wnętrzu. W refektarzu organizowane są okresowe wystawy o tematyce związanej z kulturą kaszubską.

Muzeum Kaszubskie w Kartuzach jest jednym z najciekawszych obiektów w regionie. Szczególnie sympatycznych turystów częstują tu tabaką, zgodnie ze starym kaszubskim rytuałem.

W powiecie kartuskim jest już wiele miejscowości, które utrzymują się z turystyki, rozwijając sieć pensjonatów, hoteli i punktów usługowych: Brodnica Dolna i Górna, Ostrzyce, Wieżyca, Krzeszna, Gołubie Kaszubskie (z ogrodem botanicznym pana Butowskiego, rekomendowanym przez Polskie Stowarzyszenie Botaniczne). W Goręczynie koło Somonina, dawnej kasztelanii, jest piękny kościół oraz duża zagroda turystyczna Kaszubski Mol – hotel w stylu kaszubskim, znakomite miejsce pobytu na weekend lub urlop.

Pobliskie Chmielno – dawna kasztelania, obecnie duża wieś gminna – jest najbardziej rozwiniętą turystycznie miejscowością w regionie, o 100-letnich tradycjach w obsłudze ruchu turystycznego. Z miejscowych doświadczeń korzystają gospodarze innych gmin, którzy przyjeżdżają tu uczyć się agroturystki na specjalnych kursach. Atrakcją jest słynny warsztat garncarski rodziny Neclów.

W Sianowie (na zachód od Kartuz) jest sanktuarium maryjne. W zabytkowym XVIII-wiecznym kościółku czczona jest 600-letnia, cudami słynąca figurka Matki Bożej Królowej Kaszub.

Mirachowo – to dawna siedziba starosty. Dwór jest zaniedbany, natomiast odbudowano i użytkuje się dawną kaplicę dworską. Za wsią rozciąga się duży kompleks leśny, kryjący najpiękniejszą perłę Kaszub – jezioro Lubogoszcz. W pobliżu jeziora, na jego północnym brzegu znajdują się ciekawe groty piaskowcowe, a kilometr dalej – odrestaurowany bunkier “Gryfa Pomorskiego”.

Gmina Sierakowice, położona bardziej na zachód, nie posiada specjalnych walorów przyrodniczych, za to jest bardzo prężna gospodarczo i stosunkowo zamożna. Miejscową atrakcją stał się ołtarz papieski z 1999 roku z Pelplina. Projektantem i twórcą ołtarza jest mieszkaniec Sierakowic, artysta plastyk Jarosław Wójcik. Po zakończeniu pielgrzymki ołtarz przewieziono do Sierakowic i osadzono w specjalnie zaprojektowanym parku ze sztucznym jeziorem. Latem odbywają się tu imprezy kulturalne o charakterze religijnym i regionalnym, skupiające wielotysięczną publiczność.

W Węsiorach mamy ślad po wędrówkach Gotów: cmentarzysko z II-III wieku n.e. z okazałymi kurhanami i koliskami ułożonymi z dużych kamieni. “Kamienne Kręgi” utworzone są z głazów ustawionych w 4 regularnych kołach o średnicy od 10 do 30 metrów. Pośrodku kręgów są kamienne stele. Także na otaczających kręgi kurhanach znajdują się stele. Tylko jeden z kręgów usytuowany jest na terenie odsłoniętym, wobec czego jest dobrze widoczny. Reszta wtopiona jest w gęsty las.

Jeszcze dalej na zachód, na między Bytowem a Lęborkiem położone jest duże jezioro Jasień – miejsce lęgów kormoranów, czapli i innego rzadkiego ptactwa wodnego. Na jego wschodnim brzegu, we wsi Jasień stoi drewniany kościółek “w kratkę” z 1699 roku, po-protestancki. W wielu miejscowościach na tym terenie pozostały po wojnie opuszczone i zdewastowane pałace i dwory poniemieckie.

Wzdłuż dawnego toru kolejowego od Miastka przez Bytów do Lęborka, rozebranego przez Rosjan po zakończeniu wojny, został wytyczony ciekawy szlak rowerowy. Pozostałości po nasypach, wiaduktach, wieżach wodnych i budynkach stacyjnych są obecnie zagospodarowywane na potrzeby ruchu turystycznego.

Na trasie z Kartuz do Gdańska leży Żukowo – kolebka haftu kaszubskiego, z zespołem poklasztornym norbertanek, kryjącym wiele cennych dzieł sztuki z okresu I Rzeczypospolitej.

Kaszuby posiadają całą masę urokliwych miejsc, przyciągają więc turystów jak magnes.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą: noclegi w Gdańsku oraz noclegi na Pojezierzu Kaszubskim

Jaki hotel w centrum Krakowa wybrać?
Kraków to miasto, które zachwyca swoją historią i kulturą, przyciągając turystów z całego świata. W sercu...
Kajakowe wędrówki po Drawie - rzece tysiąca jezior
Drawa, nazywana również Perłą Pomorza Zachodniego, wije się malowniczo przez lasy i jeziora północno-zachodniej...
Wysowa-Zdrój. Urokliwe uzdrowisko w Beskidzie Niskim
Wysowa-Zdrój to niewielka, ale niezwykle malownicza miejscowość uzdrowiskowa położona w sercu Beskidu...
Wycieczka na Islandię - Co warto zobaczyć?
Islandia, kraj ognia i lodu, jest miejscem, które zachwyca swoją niezwykłą przyrodą i krajobrazami, jakich...
Wakacje All Inclusive LATO 2024 - Dlaczego warto zarezerwować już teraz?
Wakacje First Deal czy Last Minute? Planowanie wymarzonych wakacji to czasem wyjątkowe wyzwanie. Szukając...
Podróż do Tajlandii - internet mobilny na wyjazd
Podróż do Tajlandii – internet mobilny na wyjazd Podróżowanie do egzotycznych zakątków takich...