Jak wygląda Boże Narodzenie w Grecji?

Boże Narodzenie w Grecji rozpoczyna się, jak w większości państw, 25 grudnia. Tego dnia wszyscy udają się do kościoła i słuchają kolęd śpiewanych przez młodych chłopców, którzy w podziękowaniu dostają orzechy oraz słodkie migdały. Okres świąteczny trwa, aż do stycznia, czyli dnia św. Bazylego, wtedy to właśnie rozdawane są małe upominki.

Tradycje bożonarodzeniowe w Grecji

Boże Narodzenie znacznie różni się od polskiego pod kątem tradycyjnych obrzędów. Tutejsi mieszkańcy nie przywiązują tak ogromnej wagi do ozdabiania choinki. Ten zwyczaj przyszedł z zachodu dość niedawno. Na Krecie oraz innych większych miastach na środku miasta stawiana jest duża konstrukcja przedstawiający oświetlony lampkami statek. Dodatkowo w każdym greckim domu musi się znaleźć jego miniaturka, najczęściej wyrzeźbiona w drewnie. Pięknie ozdobiona łódź symbolizuje wdzięczność rodzin, których mężowie wracali do domu po długich morskich wyprawach. Ważnym aspektem w czasie Bożego Narodzenia w Grecji jest wieszanie na drucianej obręczy miedzianej misy. Najczęściej przy niej znajduje się krzyż owinięty gałązką bazylii. Do środka wlewa się wodę, która utrzymuje jej świeżość. Według tradycji codziennie ktoś z rodziny moczy gałązkę i kropi nią pomieszczenie w domu. Obrzęd ten ma na celu odgonienie złych duchów i psotnych krasnoludków. Poznaj inne tradycje bożonarodzeniowe w Grecji na https://www.nelmare.pl/przewodnik/kreta-boze-narodzenie/b1218.xml.

Typowe potrawy na Boże Narodzenia w Grecji.

Tak jak w niektórych innych krajach, tutaj również Boże Narodzenie w Grecji poprzedzone jest 40 dniowym postem, który wieńczy wigilijna uczta rodziną i przyjaciółmi. Do tradycyjnych dań należy duży placek, który nosi nazwę wasiliopita. W jego środek wkładana jest moneta, a ten kto ją znajdzie będzie miał szczęście w przyszłym roku. Większość potraw wigilijnych jest słodka, jak melomakarona, czyli ciasteczka orzechowe maczane w miodzie lub kourambiedes posypane cukrem-pudrem. Jednak najważniejszym daniem serwowanym na Boże Narodzenie na Krecie jest Christopsomo, nazywany chlebem Chrystusa. To duży, okrągły chleb z orzechami. Poza tym na świątecznym stole znajdujemy pieczone jagnię lub indyka nadziewanego migdałami lub ryżem. Ciekawe jest, że Grecy nie spędzają świąt w domach, a w restauracjach oraz tawernach wraz z bliskimi.

Wielka grecka przygoda: poradnik dla podróżujących
Grecja, kraj o bogatej historii, kulturze i niezwykłych krajobrazach, jest jednym z najbardziej pożądanych...
Odkryj tajemnice greckiej kuchni: kulinarna podróż do serca śródziemnomorskiego raju
Czy kiedykolwiek marzyłeś o tym, jak to jest podróżować do egzotycznego miejsca, gdzie każdy dzień jest...
Skakać każdy może, czyli jak rozpocząć skoki spadochronowe?
Skoki spadochronowe zazwyczaj postrzegane są jako sport ekstremalny, który wymaga nie tylko nie lada...
Wakacje nad morzem
Od jakiegoś czasu polskie wybrzeże Bałtyku jest coraz bardziej atrakcyjnym kierunkiem wakacyjnych wyjazdów....
Okolice Leszna - co warto zobaczyć?
Leszno to jedno z największych miast województwa wielkopolskiego, położone około 80 km na południe od...
Malediwy - problemy tonącego państwa i rozwiązania dla turystów
Łącząc oferty wszystkich hoteli na Malediwach otrzymamy 17 tys. miejsc noclegowych na 80 wyspach o powierzchni...