Irlandia – Opactwo Mellifont

Utworzone w XII w. opactwo Mellifont było pierwszym klasztorem cysterskim na wyspie i ostatecznie stało się najbardziej spektakularnym. Z opactwa położonego 10 km na północny-zachód od miasta Drogheda pozostał zaledwie zarys i szczątki budynków lecz to w zupełności wystarczy do zobrazowania jak wyglądało Mellifont w czasach gdy było centrum cysterskiej wiary w Irlandii z ponad 400 mnichami żyjącymi i pracującymi w jego obrębie. Obecnie widoczna jest jedynie zewnętrzna linia nawy o kształcie krzyża, pozostałości klasztornego krużganka, refektarz oraz “ciepły pokój” który, z powodu ascetycznego stylu życia mnichów, był jedyną częścią klasztoru z ogrzewaniem. Oktagonalna łaźnia lub lavabo jest uważana za jeden z najlepiej zachowanych kawałków architektury Cysterskiej w kraju.

Opactwo MellifontOpactwo zostało założone w 1142 r. i zasiedlone przez Cystersów przybyłych na życzenie arcybiskupa Armagh św. Malachiasza. Podczas podróży do Rzymu, arcybiskup zatrzymał się w opactwie Clairvaux, gdzie opat przystał na propozycję przyjęcia kilku towarzyszy gościa do zakonu. Powrócili oni do Irlandii w 1142 r. wraz z 10 mnichami z Francji i rozpoczęli budowę opactwa.

Opactwo Mellifont zostało zamknięte w XVI w. podczas rozpadu religijnego w Anglii, a wkrótce angielski właściciel ziemski, wykorzystując budulec z budynków klasztoru, wybudował w jego miejscu dwór. Sto lat później dwór był ostatnim miejscem w którym zatrzymał się wódz Irlandczyków Hugh O’Neill, zanim poddał się Anglikom i zbiegł do Europy w 1607 r. wraz z Rorym O’Donnellem i dziewięcioma pozostałymi władcami ziemskimi podczas “lotu Earlów”.

Dlaczego warto pojechać do Turcji?
Turcja to barwny kraj leżący na skrzyżowaniu dwóch kontynentów stanowiąc unikalną mieszankę Wschodu i...
Noc Muzeów 2023: Kiedy odbędzie się to magiczne wydarzenie?
Noc Muzeów to magiczne wydarzenie, gdy miasta Polski tętnią życiem nocnym, a kultura, sztuka, nauka i...
Odkryj tajemnice greckiej kuchni: kulinarna podróż do serca śródziemnomorskiego raju
Czy kiedykolwiek marzyłeś o tym, jak to jest podróżować do egzotycznego miejsca, gdzie każdy dzień jest...
Międzyzdroje i VESTINA Wellness to idealne miejsca wypoczynku dla każdego
Zanurz się w urokach Międzyzdrojów i doświadcz wyjątkowego komfortu w VESTINA Wellness & Spa Hotel Miasto...
Domy Costa Blanca, Costa Del Sol - jakimi atrakcjami kusi hiszpańskie wybrzeże?
Hiszpania jest to państwo, które kojarzy się nam głównie z piaszczystymi plażami, dwoma klubami piłkarskimi...
Najlepsze polskie miejsca turystyczne! Centrum Prasowe PAP
Wyjątkowe miejsca na mapie turystycznej Polski zostały 17 lutego uhonorowane zaszczytnym certyfikatem...