Ile kosztuje patent żeglarski?

Zdecydowałeś już może, że chcesz zdobyć patent żeglarski i zastanawiasz się ile to kosztuje? A może jeszcze się wahasz i nie wiesz czy patent żeglarski będzie Ci potrzebny i czy warto w niego inwestować. Jeśli chcesz dowiedzieć się jakie są zalety posiadania patentu żeglarskiego i jakie warunki trzeba spełnić aby móc go uzyskać to zapraszam do lektury.

 

Co daje patent żeglarski?

Najprościej mówiąc jest to dokument uprawniający do prowadzenia jachtów żaglowych po wodach śródlądowych oraz jachtów do 8,5 metra długości po wodach morskich w strefie do 2 mil morskich od brzegu. Kurs na patent żeglarza jachtowego musi być prowadzony według zaleceń Polskiego Związku Żeglarskiego. Wprawdzie prawo pozwala na prowadzenie jachtów do 7,5 metra długości przez osobę dorosłą bez uprawnień.

Sprawdź ofertę kursów żeglarskich dla młodzieży – https://puntovita.pl/kursy-zeglarskie-dla-mlodziezy/

Jednak wiele wypożyczalni odmówi wypożyczenia jachtu bez uprawnień. Posiadając patent możemy samodzielnie prowadzić łódź żaglową bez konieczności zapisywania się na rejs zorganizowany.

 

 

 

Dzięki temu jesteśmy w pełni swobodni w kwestii doboru trasy, postojów, godzin pływania itp. Jeśli masz już swoją załogę i chcesz samodzielnie poprowadzić jacht to warto zainwestować w patent żeglarski. Zbierz znajomych, rodzinę i żegluj pod swoją własną banderą. Zapisz się na szkolenie żeglarskie organizowane przez Szkołę Żeglarstwa PuntoVita i uzyskaj legalne uprawnienia do prowadzenia jachtu żaglowego.

 

Ile lat trzeba mieć, aby zdobyć patent żeglarski?

 

 

 

Patent żeglarski można uzyskać już od 14 roku życia. Wymagana jest jedynie zgoda rodzica na udział w szkoleniu żeglarskim i młody człowiek może zaczynać przygodę z żeglarstwem. Dobre szkolenie żeglarskie powinno obejmować naukę wiedzy teoretycznej i praktycznej. Przy wyborze szkolenia żeglarskiego należy zwrócić uwagę na to, jak liczne są załogi i czy dobierane są pod względem grupy wiekowej. W małej załodze łatwiej przyswoić umiejętności żeglarskie i można liczyć na indywidualne podejście do każdego uczestnika. W licznych załogach kolejka do steru jest większa oraz tępo nauki może okazać się niestabilne. Załogi powinny być dobierane pod względem wieku, w gronie rówieśników młodzi ludzie chętniej się uczą i miło spędzają czas.

 

Jaka jest cena patentów i od czego zależy ostateczny koszt?

Od czego zależy cena szkolenia żeglarskiego? Przede wszystkim od długości szkolenia. Kurs dwutygodniowy będzie droższy od tygodniowego. Jednak dłuższy rejs szkoleniowy to więcej żeglowania, czyli więcej trenowania praktyki i możliwość sprawdzenia się w różnych warunkach. Rejsy dwutygodniowe pozwalają również na lepsze przyswojenie wiedzy teoretycznej. Cenę warunkuje również klasa jachtu na jakim będzie odbywał się rejs oraz rodzaj wyżywienia. Warto wybrać rejs „all inclusive”, aby nie zawracać sobie głowy posiłkami tylko w pełni wykorzystać czas na naukę. Ceny dwutygodniowych rejsów żeglarskich po Mazurach to około 2.000 – 2.500 zł. Dobra szkoła żeglarstwa w cenie rejsu oferuje pełne wyżywienie, materiały szkoleniowe, ubezpieczenie NNW oraz opłaty portowe i paliwowe. Zazwyczaj w cenie obozu szkoleniowego nie jest zawarta opłata za egzamin uiszczana bezpośrednio przed egzaminem na ręce sekretarza komisji oraz opłata za wydanie patentu po zdanym już egzaminie. Cena egzaminu to:

  • 125 zł dla uczniów i studentów (do 26 roku życia)

  • 250 zł dla pozostałych osób

Wydanie patentu żeglarskiego to koszt w wysokości:

  • 25 zł dla uczniów i studentów (do 26 roku życia)

  • 50 zł dla pozostałych osób

Niektóre szkoły żeglarskie oferują za dodatkową opłatą możliwość uzyskania kolejnych uprawnień np. sternika motorowodnego.

 

 

 

Mazurska Szkoła Żeglarstwa PuntoVita posiada szeroką ofertę szkoleń żeglarskich na sezon 2020. Jeśli żeglarstwo jest twoją pasją i chcesz w przyszłości zabrać własną załogę na rejs to zapisz się na szkolenie żeglarskie u nas i uzyskaj potrzebne uprawnienia. Organizujemy kursy żeglarskie dla różnych grup wiekowych. Zapraszamy zarówno młodzież jak i dorosłych. Załogi zostaną dobrane tak, aby każdy był w swojej grupie wiekowej. Nie wymagamy doświadczenia żeglarskiego, wszystkiego nauczymy Cię od podstaw na miejscu. Przekażemy Ci niezbędną wiedzę teoretyczną i praktyczną potrzebną do uzyskania patentu żeglarskiego. W trakcie rejsu zdobędziesz niezbędne umiejętności do samodzielnego prowadzenia jachtu. Szkolenie prowadzone jest przez profesjonalistów, nasi sternicy to osoby posiadające najlepsze kwalifikacje i szerokie doświadczenie. Nasze szkolenia żeglarskie są bezpieczne i organizowane zgodnie z wytycznymi Polskiego Związku Żeglarskiego. Dołącz do naszej załogi i uzyskaj patent żeglarski!

Wyjątkowe miejsce na Mazurach dla miłośników natury i ciszy: Nasz Ośrodek Wypoczynkowy zaprasza
Marzysz o spokojnych wakacjach na Mazurach, gdzie możesz zanurzyć się w otaczającej przyrodzie i odpocząć...
Wakacje pod żaglami
Co powiecie na to, by swój następny urlop spędzić w inny, oryginalny sposób? Może by tak spróbować czegoś...
XVI Międzynarodowy Zlot Przyjaciół Lotnictwa i Mazur i Mazury AirShow 2014 już za chwilę
Do pilotów, właścicieli i operatorów statków powietrznych oraz lotniczych miłośników wodniackiego weekendu...
STS Kapitan Borchardt przycumował w Gdańsku
Żaglowiec STS Kapitan Borchardt przycumował w Siennej Grobli w Gdańsku. Statek będzie stacjonował na...
Jak all inclusive to tylko na jachcie
Wielkie jeziora, a może morze? Jeśli nie lubisz nudnych wakacji, zrezygnuj z wycieczki all inclusive...
Najlepszy kompas po mazurskich jeziorach - aplikacja NaviApp Mazury
WinnicoApp udostępniło w tym miesiącu kolejny produkt - NaviApp Mazury. Jest to prosta aplikacja, która...