Cypr – Famagusta i Karpas

Dystrykt Famagusta wraz z obszarem otaczającym miasto Famagusta posiada bogatą historię sięgającą tysięcy lat wstecz. Szeroka Zatoka Famagusta i płaska równina Mesarya były domem dla trzech głównych miejsc osadnictwa: Starożytnego miasta Epoki Brązu, Enkomi (Alasia), które istniało w okresie XVII w.; cywilizacji Mykeńskiej, której pozostałością są grobowce z IX w.p.n.e oraz sławnego królestwa Salamis, prosperującego w VI w.p.n.e. W czasach Wenecjan Famagusta, wraz z ogromną ilością wspaniałych kościołów było najbogatszym miastem wschodniej części Morza Śródziemnego.
Obecnie Półwysep Karpas wraz z regionem i dzielnicami miasta Famagusta jak opustoszałe Maras (Warosia),  jest głównym centrum aktywności turystycznej.
FamagustaFamagusta, podobnie jak reszta Cypru, poniosło konsekwencje podziału kraju w 1974 r. Jednak w odróżnieniu od pozostałych miast, które nadal były w stanie prowadzić interesy lub stworzyły dla  siebie nową tożsamość, sława Famagusty straciła na blasku, przekształcając kurort w ciche miasto studenckie.
Półwysep Karpas rozciąga się powyżej Famagusty jak długi palec wskazujący na odległą Azję. Obszar półwyspu jest najbardziej spokojną, dziką i słabo rozwiniętą częścią kraju, która do zaoferowania turystom ma najwspanialsze plaże wyspy. Podróżni poszukujący czegoś oryginalnego na Cyprze pokochają Karpas. Poza wioską Dipkapaz brak tu elektryczności, oferowane są noclegi w niewielkich chatkach, dzikie osły przemierzają pola, a zagrożone wymarciem gatunki żółwi składają jaja w ciepłym piasku plaż.  
Czubek półwyspu zwieńcza klasztor Ortodoksyjny, bezcenny dla populacji Greków Cypryjskich. Wielu z nich dwa razy w roku wybiera się na pielgrzymki do klasztoru. Pomimo obowiązujących zakazów, Cypryjczycy z obu stron Linii Attyli mogą go odwiedzać na kilka godzin w roku.

Dlaczego warto pojechać do Turcji?
Turcja to barwny kraj leżący na skrzyżowaniu dwóch kontynentów stanowiąc unikalną mieszankę Wschodu i...
Noc Muzeów 2023: Kiedy odbędzie się to magiczne wydarzenie?
Noc Muzeów to magiczne wydarzenie, gdy miasta Polski tętnią życiem nocnym, a kultura, sztuka, nauka i...
Odkryj tajemnice greckiej kuchni: kulinarna podróż do serca śródziemnomorskiego raju
Czy kiedykolwiek marzyłeś o tym, jak to jest podróżować do egzotycznego miejsca, gdzie każdy dzień jest...
Międzyzdroje i VESTINA Wellness to idealne miejsca wypoczynku dla każdego
Zanurz się w urokach Międzyzdrojów i doświadcz wyjątkowego komfortu w VESTINA Wellness & Spa Hotel Miasto...
Domy Costa Blanca, Costa Del Sol - jakimi atrakcjami kusi hiszpańskie wybrzeże?
Hiszpania jest to państwo, które kojarzy się nam głównie z piaszczystymi plażami, dwoma klubami piłkarskimi...
Najlepsze polskie miejsca turystyczne! Centrum Prasowe PAP
Wyjątkowe miejsca na mapie turystycznej Polski zostały 17 lutego uhonorowane zaszczytnym certyfikatem...