Dylemat pojawia się kiedy uświadomimy sobie ile ciekawych opcji czeka na nas u organizatorów wczasów, w biurach podróży, czy wśród znajomych namawiających nas na długi weekend wspólnie spędzony na działce. Gdzie się wybrać, na egzotyczne last minute, czy skorzystać z uroków ojczyzny? W obecnych czasach większym problemem jest styl w jakim spędza się zaplanowany urlop niż miejsce w którym się wypoczywa. Znowu rower, spacery, które bardziej nudzą niż relaksują, na rolkach nie pojeździsz wszędzie.
Byłem wszędzie i wiem wszystko!
Kto z nas nie był nad morzem, w górach, na Pojezierzu Drawskim czy Mazurskim? Większości Polaków wydaje się, że zna swój kraj na wylot. ¾ rodaków uważa, że byli już wszędzie i nic nie jest w stanie ich zaskoczyć. Być może tak jest, dlatego uważam, że nie jest ważne jaki region sobie upatrzymy tylko to jak spędzimy chwile, które mają nas zwolnić, wyciszyć, zrelaksować.
A może by powiosłować? Spokojnie, spacerkiem po wodzie? Kajak jest alternatywą dobrą dla klasycznego wypoczynku. Czynny wypoczynek, ale nie wyczynowy. Możesz się zmęczyć, ale nie zasapać. Poznasz nowych ludzi i przekonasz, że nie widziałeś wszystkiego, a na pewno nie z takiej pozycji.
Czarna Hańcza
W spływie możesz uczestniczyć wszędzie, w górach, w Polsce centralnej, na Mazurach, czy Kujawach. Praktycznie tam, gdzie są rzeki. Proponuję żeby zwrócić uwagę na północno – wschodnią część naszego kraju, a dokładniej na urokliwe, wyjątkowe w skali nie tylko Europy, Mazury. Przyjrzałem się bliżej propozycji spływu Czarną Hańczą. To rzeka przepływająca przez Białoruś i Polskę, jest lewym dopływem Niemna i ma 142 km długości. Jest największą rzeką Suwalszczyzny. Na odcinku za Jeziorem Wigry Czarna Hańcza jest jednym z najsłynniejszych nizinnych szlaków kajakowych.
Czego możemy się spodziewać po spływie?
Spływ zaczyna się w Magdalenowie na południowym brzegu jeziora Wigry. Już na samym początku czekają nas atrakcje. Na przeciwległym brzegu w miejscowości Wigry usytuowany jest zespół klasztorny z kościołem z XVII w. Zakon Kamedułów został osiedlony tam w 1667 roku. Trasa spływu to 136 km. bardzo ciekawej linii brzegowej, pięknych lasów, cieśnin, półwyspów, wysp i oczywiście jezior. Krajobraz charakterystyczny dla polodowcowych klimatów Wielkich Jezior Mazurskich. Po około 10 km. mijamy Terenową Stację Badawczą Wigierskiego Parku Narodowego. Pokonując kolejne kilometry mijamy piękne wsie, niegdyś osady z historią sięgającą niekiedy XVII w. Na niespełna 70 km. naszej wędrówki, wkraczamy w niezwykle malowniczą część rzeki – Dworczysko.
Wysokie, podmyte skarpy, starodrzewie świerkowo – sosnowe i 400 – letnie dęby tworzą przepiękny krajobraz. Po kolejnych 20 km. wpłyniemy na śluzę „Mikaszówka” (czas śluzowania to 25 min.). Po obu jej stronach wieś o tej samej nazwie w której warto zwiedzić drewniany kościółek wystrojony w poroże jeleni i łosi. Kolejnym wartym zapamiętania punktem jest śluza „Perkuć” uważana za najpiękniejszą na całej trasie, do której prowadzą umocnienia po obu stronach kanału. Następnie dwukomorowa śluza „Paniewo”. Największy spadek wody to 6,5 m. Ze względu na jej rozmiar wrażenie jest ogromne!! Przepływając przez śluzę wpływamy na jezioro Paniewo. W trakcie spływu pokonamy jeszcze śluzy „Gorczycę”, „Swobodę” i „Przewięź”, by zakończyć przygodę na jeziorze Rospuda. Szlak Czarnej Hańczy jest bez wątpienia jednym z najciekawszych i najpiękniejszych szlaków kajakowych w Polsce.
Krajoznawstwo i rekreacja
Żeby uczestniczyć w spływie, nie trzeba posiadać sprzętu, czy specjalistycznej wiedzy. To rekreacyjna forma spływu. Potrzebny sprzęt wypożyczymy od organizatora. Również organizator „wyposaży” nas w niezbędną wiedzę. Trzeba pamiętać jedynie o wygodnym stroju i tym, że raczej zmokniemy. Spływ to nie tylko machanie wiosłem i rozkoszowanie się krajobrazami. Wisienką na torcie mogą być wieczorne ogniska i imprezy integracyjne.
Podsumowując: fajne wakacje w nieco odmienionej formie, wolne od stagnacji i opatrzenia, w przepięknych okolicznościach przyrody. Za pozytyw możemy przyjąć cenę takiej imprezy. Nie przekroczy z pewnością kwoty wydanej w ośrodku wypoczynkowym nad morzem, w górach, czy nad jeziorem. Cena zależy od wielu czynników, więc nie pokuszę się o dokładną kalkulację, ale z pewnością nie przyćmi satysfakcji z dobrze spędzonego czasu.
Autor artykułu Artykuł został przygotowany przez firmę www.splywy.pl specjalizującą się w organizacji spływów kajakowych szlakami Mazur, Suwalszczyzny i Borów Tucholskich. |