Biłgoraj

Biłgoraj to małe miasto położone w południowo-wschodniej części Polski, na południu województwa lubelskiego. Prawa miejskie Biłgoraj otrzymał w 1578 roku, a założycielem był Adam Gorajski. Miasto to, było jedną z pierwszych osad, jakie pojawiły się na tych ziemiach, dlatego posiada bardzo bogatą historię, tradycję i kulturę. Usytuowanie miasta na bezleśnych terenach Puszczy Solskiej i nad rzekami Biała Łada, Czarna Łada, Osa i Próchnica gwarantowało możliwość obrony przed licznymi najazdami tatarów, Szwedów i innych wrogich nacji.

Biłgoraj ze względu na swoje położenie, które nie sprzyjało osadnictwu i rolnictwu szybko nauczył się wykorzystywać to co dała mu natura. Mieszkańcy Biłgoraja posiadają największe tradycje w sitarstwie, włosiankarstwie czyli produkowaniu siatek z włosia końskiego i łubiarstwie, które rozumie się jako produkcję drewnianych łubów na sito. Mieszkańcy Biłgoraja byli największymi eksporterami tych produktów na całą Polskę, Niemcy Francję, Włochy. W dawnych czasach również zabudowa miejska była z zrobiona z najpopularniejszego surowca jakim było drzewo z pobliskiej puszczy. Co niejednokrotnie przyczyniło się do tragicznych w skutkach pożarów. Warto wspomnieć, że przy okazji tych tradycji w Biłgoraju powstało wikliniarstwo, które do dzisiaj ma swoje tradycje. Do dzisiaj część zabudowy Biłgoraja jest z drewna. Mimo wielu zniszczeń jakie miały miejsce podczas II wojny światowej odzyskuje wciąż swoją świetność. Jest z jednym z niewielu miast w Polsce, które jest czyste od przemysłu ciężkiego. Do dziś przemysł biłgorajski związany jest z tradycją sitarską i wykorzystywaniem drewna do produkcji mebli. Ważną gałęzią przemysłu jest przemysł odzieżowy i produkujący opakowania kartonowe.

Biłgoraj to idealne miejsce dla turystów, pasjonatów historii, a także zwykłych osób chcących zażyć relaksu i odpoczynku od wielkiego miasta. Miasteczko jest idealnym miejscem wypadowym dla miłośników roztoczańskiej natury. W mieście znajduje się zalew, który wykorzystywany jest przez mieszkańców jako akwen sportowo-rekreacyjny. Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji dostarcza wielu możliwych form spędzania aktywnie wypoczynku w postaci stadionu do piłki nożnej, kortów tenisowych, boiska do siatkówki i koszykówki, sale gimnastyczne. Kolejne obiekty to kryta pływalnia i hala na ul. Cegielnianej 24, czy strzelnica sportowa. Warto dodać, że znajduje się tutaj autodrom z torem kartingowym, na którym ścigał się znany przez wszystkich Robert Kubica, czy też ściana wspinaczkowa, która jest dużą atrakcją dla każdej osoby lubiącej czynne spędzanie czasu. Na terenie miasta odbywa się wiele ciekawych imprez sportowych jak chociażby Ogólnopolski Rajd Samochodowy o „Puchar Tanwi”.

W kwestii zagospodarowania turystycznego jako baza hotelowa służą 2 hotele zlokalizowane z mieście, jeden motel a także dom wycieczkowy. Tańszą alternatywą są gospodarstwa agroturystyczne lub kwatery prywatne, które na pewno znajdziemy. Baza gastronomiczna wygląda równie dobrze i znajdziemy w Biłgoraju restauracje, bary pizzerie, kluby, zajazdy.

Będąc w Biłgoraju nie można zapomnieć o wspaniałych zabytkach kultury, które są duszą tego miejsca. Zajrzyjmy więc najpierw do muzeum, skansenu, gdzie można zobaczyć tradycyjną zabudowę sitarską z XIX wieku. Na terenach miasta planuje się w przyszłości wybudowanie parku wodnego, który miałby być stylizowany na tradycyjną biłgorajską zabudowę. Idąc dalej tropem zabytków na pierwszy plan wysuwa się kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny wybudowany na początku XVIII wieku. Początkowo drewniany, a w 1732-1755 na miejscu starego wybudowano obecnie stojący, murowany. Kolejnym ważnym miejscem jest kościół i klasztor franciszkanów z XVII w., leżący na terenach puszczy solskiej, która 1954 roku weszła w skład administracji biłgorajskiej. Kolejnym ciekawym zabytkiem jest cerkiew grekokatolicka wzniesiona w 1790-1793. Obecnie wykorzystywana jako kościół rzymskokatolicki. Liczne cmentarze, miejsce pamięci mordów na okolicznych żydach, pomnik Ignacego Krasickiego. Jest tu wiele bardzo ciekawych miejsc, z którymi związana jest bogata historia tego miejsca.

Kolejnym plusem są szlaki rowerowe, piesze, które urozmaicają nam wypoczynek w tym miejscu. Bliskość Roztoczańskiego Parku Narodowego oraz bliskość czterech innych parków krajobrazowych gwarantują nam niezapomniane chwile na łonie natury, gdzie zaobserwujemy ciekawe gatunki zwierząt i roślin. Warto wydać parę złotych, aby wybrać się do miejsca tak pięknego i oryginalnego. W okolicy można uprawiać turystykę kajakową, a zimą narciarską. Warto wspomnieć o bogatej kulturze łowieckiej jaka wykształciła się na przestrzeni wieków. Każdy znajdzie tu coś co lubi robić, by spędzić aktywnie czas, nie siedząc przed telewizorem. Polecam ten przepiękny zakątek Polski.

Tomasz Zendlewicz

Rezerwuj noclegi w województwie lubelskim

Wycieczka na Islandię - Co warto zobaczyć?
Islandia, kraj ognia i lodu, jest miejscem, które zachwyca swoją niezwykłą przyrodą i krajobrazami, jakich...
Wakacje All Inclusive LATO 2024 - Dlaczego warto zarezerwować już teraz?
Wakacje First Deal czy Last Minute? Planowanie wymarzonych wakacji to czasem wyjątkowe wyzwanie. Szukając...
Podróż do Tajlandii - internet mobilny na wyjazd
Podróż do Tajlandii – internet mobilny na wyjazd Podróżowanie do egzotycznych zakątków takich...
Stronie Śląskie Atrakcje - Krótki przewodnik po najbardziej dziewiczym fragmencie ziemi kłodzkiej.
Stronie Śląskie, położone w malowniczym sercu Gór, stanowi jedno z tych miejsc na mapie Polski, które...
Jak dojechać do Kwidzyna z Gdańskiego lotniska?
Witaj w sercu północnej Polski, w Gdańsku – mieście o bogatej historii, malowniczych uliczkach i otwartym...
20 Najciekawszych atrakcji w Zamościu dla młodzieży
Zamość to miasto o bogatej historii i kulturze, które oferuje wiele atrakcji zarówno dla młodszych, jak...