BERGSON poleca skandynawskie szczyty

Góry Skandynawskie zajmują sporą część Półwyspu Skandynawskiego. Ciągną się poprzez Norwegię, Szwecję i część Finlandii. Powstały na skutek orogenezy kaledońskiej. – Panuje tam bardzo surowy klimat, dlatego wyprawę trzeba dobrze przemyśleć i zapanować już kilka tygodni wcześniej – mówi Grzegorz Tryba, prezes marki BERGSON.

Szwecja

Wzdłuż granicy z Norwegią ciągną się Góry Skandynawskie. Ich najwyższy szczyt w tym kraju to Kebnekaise, mierzący 2 123 metry n.pm. Ciekawostką jest to, jego wysokość waha się w granicach kilkunastu metrów. Powód: czapa lodowa, pokrywająca wierzchołek topnieje latem i powiększa się zimą.
Kebnekaise to cel dla doświadczonych miłośników gór. Nie da się zaprzeczyć, że jest dość trudny do zdobycia. Tym bardziej, że zasłania go mgła, a warunki atmosferyczne zmieniają się jak w kalejdoskopie.

Norwegia

Nie bez powodu Norwegia nazywana jest krajem morza i gór. Ponad połowę terenu tego państwa zajmują góry. Wśród nich najwyższy jest masyw Jotunheimen, zwany także Alpami Północy. To tutaj znajdują się najwyższe szczyty: Galdhøpiggen (2469 metrów n.pm.) i drugi co do wielkości – Glittertinden.
Droga na  Galdhøpiggen jest stosunkowo łatwa technicznie. Wejście na szczyt zajmuje około 4,5 godziny. Zejście natomiast – 2,5 godziny. Przy odrobinie szczęścia można stąd podziwiać widok, rozciągający się na obszar 35 tysięcy kilometrów kwadratowych!
– Taka wyprawa to nie lada gratka dla tych, którzy kochają zdobywać kolejne górskie szczyty. Nie obejdzie się oczywiście bez porządnego obuwia, kurtek, czapki, plecaka – wylicza Grzegorz Tryba, prezes marki BERGSON.

Finlandia

Najwyższym punktem tego kraju jest Haltiatunturi (1328 metrów n.p.m). Punktem, lecz nie szczytem. Szczyt znajduje się już po norweskiej stronie, gdzie nazywany jest Ráisduattarháldi i mierzy 1365 metrów n.p.m.).

Wskazówki

Zdobycie takich szczytów to niemałe wyzwanie. Nie jest to prosta wycieczka z plecakiem na plecach i muzyką w uszach. Do takiej wyprawy trzeba się porządnie przygotować.
CUBE DX to kurtka, która daje gwarancję komfortu. – Została wykonana z materiału SUPRA-TEX® extreme zapewniającego jej użytkownikowi ochronę w najbardziej wymagających warunkach. CUBE DX dopracowany został w najmniejszych szczegółach tak aby zapewnić jej właścicielowi poczucie komfortu i wygody – mówi Grzegorz Tryba.
DOLOMITES – obuwie idealne na tego typu wyprawy. Materiał, z jakiego zostało wykonane to Nubuk i Supra-tex. Podeszwa jest antypoślizgowa, dzięki czemu zapewnia stabilność.
ASPEN pants – wewnątrz posiadają siateczkę transmisyjną. Odpinane szelki, dwie kieszenie, regulacja w pasie, wzmocnienia i fartuch śnieżny na nogawkach gwarantują ochronę przed bardzo niedogodnymi warunkami atmosferycznymi.
Ponadto nie można zapomnieć o ciepłych rękawicach, czapce, pojemnym plecaku z wyposażeniem niezbędnym w górach, swetrze, termosie z gorącą herbatą.

Noclegi w polskich górach. Kilka ciekawych informacji.
Polskie góry, będące prawdziwym skarbem malowniczych krajobrazów, stanowią jedno z najbardziej pożądanych...
Wielkanoc w górach – tradycyjne świętowanie wśród górskich szczytów
W ostatnim czasie coraz więcej rodzin podejmuje decyzję o celebrowaniu Świąt Wielkiej Nocy poza domem....
Buty na trudne trasy górskie
Wybór właściwego obuwie w dużej mierze decyduje o powodzeniu wyprawy. Nie chodzi tu tylko o to, czy wrócimy...
Okulary górskie - jak wybrać?
Jeżeli się wybieramy w góry, to musimy pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Bardzo ważne jest nie tylko...
Domki w górach na sylwestra 2017/2018
Marzenia o spędzeniu Sylwestra w domku w górach są na wyciągnięcie ręki dla każdego. A nawet można znaleźć...
Jak działa bielizna termoaktywna?
W ostatnim czasie wielką popularność zdobyły diety i aktywny tryb życia. Wszelkiego rodzaju zajęcia fitness,...