Alpy Prowansalskie

„La Lumiere de la Provence”, to szczególne światło- inspiracja dla pokoleń malarzy- cechuje zarówno góry na południowo- zachodnim krańcu łuku alpejskiego, jak niekończące się liliowe fale lawendowych pagórków. Trois Eveques (Trzej Biskupi, 2819m n.p.m.) strzegą źródeł rzeki Verdon, która poniżej Castellane wyżłobiła największy wąwóz w Alpach.

Grand Canyon du VerdonGrand Canyon du Verdon ma długość 25km i do 900 metrów głębokości. Jego częściowo pionowe ściany uważane są za wspinaczkowe eldorado, po rzece śmigają kajakarze. Wielu turystów podziwia jedyny w swoim rodzaju krajobraz z drogi widokowej, która biegnie wokół kanionu. Specjalne punkty widokowe, oferują fascynujące widoki w głąb wąwozu, w którym- w co trudno uwierzyć- można spokojnie wędrować po wyznaczonej przez francuski klub turystyki pieszej szlak Sentier Martel. Szlak łączy Chalet de la Maline z Point Sublime- sześć godzin pieszo między skalnymi ścianami, które sprawiają wrażenie, jakby opierały się o niebo. Jest to jedno z ciekawszych miejsc Alp Prowansalskich, o czym świadczą liczne opisy z podróży na internetowych blogach.

Verdon wpada do rzeki Durance w pobliżu Cadarache. Przed dwoma wiekami niedaleko Grand Canyon rzekę Verdon przekroczył zesłany na Elbę Napoleon, gdy 1 marca 1815 roku wylądował w Golfe-Juan i rozpoczął marz na Paryż. Tą historyczną drogą biegnie obecnie Route Napoleon przecinająca Alpy Prowansalkie przez wiele małych przełęczy. Zaledwie kilka kilometrów od wybrzeża dociera ona do Grasse, „światowej stolicy perfum”.

Patrick Suskind, autor światowego bestsellera „Pachnidło”, przez dłuższy czas pracował w słynnej perfumerii Fragonard. W Grasse, światowej stolicy perfum, lepiej niż gdzie indziej znane są składniki, z których wytwarza się perfumy, i różne sposoby ich produkcji. Najważniejsze zapachy to zapachy kwiatowe (róże, jaśmin i inne), owocowe i przyprawy, kora i żywica, trawy, liście, mech i korzenie, wydzieliny zwierzęce, a także niezliczone syntetyczne substancje zapachowe. W bardzo kosztownych procesach uzyskuje się z nich wyciągi: podczas nawaniania na zimno szklaną płytę powleka się bezzapachowym (specjalnie oczyszczonym) tłuszczem, w którym następnie umieszcza się materiał roślinny (np. płatki róży). W ciągu kilku dni tłuszcz pochłania substancje zapachowe płatków róży, następnie zostaje nasączony alkoholem etylowym, aby zapachy przeszły do alkoholu. W odróżnieniu od ekstrakcji, aby uzyskać substancje aromatyczne, często używa się chemicznych rozpuszczalników. Obecnie większość surowców pochodzi z Azji. Ze Wschodu wywodzi się również sztuka produkcji perfum, w Europie udokumentowana od XIV wieku. Grasse stało się jej centrum.

Majówkowe wyprawy – co warto zapakować do plecaka?
Majówka sprzyja wyprawom w mniej i bardziej znane miejsca. Chętnie zabieramy na urlop całą rodzinę lub...
Kajakowe wędrówki po Drawie - rzece tysiąca jezior
Drawa, nazywana również Perłą Pomorza Zachodniego, wije się malowniczo przez lasy i jeziora północno-zachodniej...
Wysowa-Zdrój. Urokliwe uzdrowisko w Beskidzie Niskim
Wysowa-Zdrój to niewielka, ale niezwykle malownicza miejscowość uzdrowiskowa położona w sercu Beskidu...
Doskonały towarzysz podczas przygód na świeżym powietrzu: Plecak nieprzemakalny
Jeśli uwielbiasz spędzać czas na łonie natury, wiesz jak ważne jest odpowiednie wyposażenie, które zapewni...
Wynajem busa 9-osobowego – dlaczego warto się zdecydować?
Planując podróż ze swoimi przyjaciółmi lub organizując wyjazd służbowy, warto pomyśleć o wygodnym transporcie....
Czy muszę znać hiszpański wybierając się do Hiszpanii?
Wybierając do Hiszpanii, pytanie o konieczność znajomości języka hiszpańskiego często się pojawia. Odpowiedź...