Aktywna turystyka

Podróż jak z bajki

Sposobów na spędzanie wolnego czasu jest tak wiele, ilu ludzi. Każdy ma jakiś pomysł na siebie. Jednak tylko aktywny odpoczynek pomaga organizmowi zregenerować siły. Kiedy można połączyć go z turystyką jest jeszcze lepiej.

W obecnej chwili rynek turystyczny kusi szeregiem ofert, w których turystyka połączona jest z aktywnym wypoczynkiem. W zależności od zasobności portfela oraz potrzeby mocnych wrażeń wybierać można spośród sportów dostępnych w kraju, jak i zagranicą.

Niezwykle interesująco przedstawia się na tym tle propozycja Adventureexplorers. Firma proponuje obok aktywnej turystyki także wyjazdy integracyjne oraz pomaga budować relacje w zespole, organizując dla grupy prawdziwy survival. Z racji, że organizatorzy wycieczek połączonych ze sportem skupili się na zagranicznych krajach, to idealny wybór dla tych, którzy chcieliby zatrzymać lato i wakacyjne szaleństwo.

Na sportową ofertę składają się nurkowanie, windsurfing, wspinaczka, rafting, kanioning, kitesurfing, overland i safari. Wszystko to pod ścisłym dozorem wyspecjalizowanych w wielu dziedzinach fachowców dostępne dla klientów. Jednak taka przygoda jest nieco kosztowna i – nie ma co ukrywać – nie na każdą kieszeń. Cena zwykle uzależniona jest od miejsca, w które chce się wyruszyć. Do tego dochodzi opieka instruktorów, noclegi, wyżywienie i przelot. Całość zamyka się minimalnie w 5 tysiącach złotych na osobę. Nierzadko trzeba ponieść dodatkowe opłaty takie jak ubezpieczenia oraz bilety wstępu do określonych miejsc.

Wspaniała przygoda czeka każdego, kto zdecyduje się wybrać nurkowanie, czy to w kraju, czy za granicą. Sporo firm wprowadza do swojej oferty nowe, jakże ciekawe miejsca, wśród których znajduje się m.in.: Dżibuti, Liban, Belize oraz Tahiti. W każdym z tych punktów czeka sporo egzotycznych atrakcji.

W Libanie taką perełką bez wątpienia jest nurkowanie we wrakach statków. Coś, co dostępne było niegdyś tylko na ekranach telewizorów w filmach przygodowych lub dokumentach przyrodniczych, teraz jest w zasięgu ręki każdego. Chętni mogą wybrać się w głąb m.in.: Souflerra (francuskiej łodzi podwodnej), Alice B – okręt cargo lub The Lesbian (fraktowiec brytyjski). Tego rodzaju eskapada pozwala każdemu poczuć się prawdziwym eksplorerem nowych terenów. Emocjonujące widoki podwodne, wśród których mowa nie tylko o wrakach ale i ławicach kolorowych, egzotycznych ryb, które zadomowiły się w spoczywających na dnie statkach to nie lada gratka dla każdego amatora nurkowania.

Żądni naprawdę mocnych wrażeń powinni pomyśleć o nurkowaniu w Dżibuti. Widoki w niczym nie ustępują tym, które oferuje turystom Liban: także wraki statków, rafa ze wszystkimi jej żyjątkami, płaszczki, rekiny rafowe. Jednak główną atrakcją, tylko dla tych o mocnych nerwach, jest wyprawa w poszukiwaniu rekinów wielorybich.

Organizatorzy tych bajecznych wypraw pomyśleli także o tych, którzy nigdy nie mieli na sobie pianki i nie oddychali za pomocą butli. Dla osób chcących nauczyć się nurkowania i poznać podwodny, barwny świat przygotowano kurs nurkowania, który można rozpocząć w Warszawie, a dokończyć na jednej z wypraw, np. na południowym Pacyfiku, na Tahiti. Wyspę uważa się za jedno z najlepszych miejsc do nurkowania. Chyba nie dziwi ten pogląd, kiedy przed oczyma staje krystalicznie czysta woda, egzotyczne ryby. Słowem mozaika życia wodnego.

Nawet ci, którzy nie czują się na siłach, by nurkować wśród rekinów i delfinów nie poczują się zawiedzeni. Jedną z ciekawszych, a zarazem niespotykanych atrakcji jest rejs statkiem ze szklanym dnem.

Preferującym wypoczynek na wysokościach polecić można wspinaczkę w polskich górach. W ostatnich latach stała się ona niezwykle popularną dyscypliną sportu, w której swoich sił próbują wszyscy, bez względu na wiek. Doświadczona polska kadra pomoże także nauczyć się wspinaczki, aby potem móc zabrać kursantów w jedną z wielu cudownych podróży. Idealnym miejscem godnym polecenia początkującym adeptom wspinaczki jest Jura Krakowsko-Częstochowska, charakteryzująca się pięknymi widokami i przede wszystkim niskimi skałkami. Jednak aktywny wypoczynek w górach to nie tylko rewelacyjna forma aktywności fizycznej, ale także wspaniały sposób na relaks i ucieczkę od rutyny dnia codziennego i rutyny w ogóle. Wspinaczka jest bowiem bezapelacyjnie lekcją pokory dla każdego. Zmieniająca się pogoda sprawia, że nawet w znajomych górach nie można czuć się w pełni bezpiecznie. Za każdym razem trzeba więc zachować maksimum ostrożności i nie działać rutynowo. To wszystko sprawia, że tego rodzaju aktywność nie może się szybko znudzić.

Zainteresowanym wspinaczką za granicami kraju warto zaproponować podróż do El Chorro.

El Chorro – bez wątpienia raj dla amatorów górskich terenów. Park Narodowy, w którym nie istnieją ścieżki turystyczne, przełęcze, mosty, kaniony oraz – oczywiście – świetne warunki wspinaczkowe. Dla żądnych naprawdę mocnych wrażeń możliwy jest spacer niewinnie brzmiącą Drogą Króli…

Podróż do Bovec w Słowenii to oferta skierowana dla tych, którzy uwielbiają sporty wodne w górskim otoczeniu. Zjazdy na linie z wodospadu, skoki na bungie z 50 metrowego mostu górskiego, eksploracja jaskiń – czy można być jeszcze bardziej aktywnym?

Wyjazdy zagraniczne są bez wątpienia idealnym pomysłem dla każdego, kto boi się rutyny oraz dla tego, kto do poczucia pełni życia potrzebuje mocnych wrażeń. Zmiana klimatu, jaka związana jest z podróżą to dodatkowy plus, zwłaszcza wtedy, kiedy za oknem szaro i chce się uciec od codzienności. Bez wątpienia tego typu wyprawa, choć nieco kosztowna, zaspokoi wszystkie te potrzeby, budząc w każdym naturę odkrywcy. Dodając gratis niezapomniane wrażenia, które na zawsze pozostaną w pamięci… Nie wspominając już o walce ze słabościami własnej psychiki i ciała. Dlaczego więc nie zaszaleć i nie spróbować czegoś nowego?

natalia jurga
Źródło:
adventureexplorers.pl

Jura Krakowsko-Częstochowska przepiękne miejsce, które wspaniale prezentuje się w czasie złotej jesieni 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zalety spływów kajakowych
Spływ kajakiem to doskonała forma aktywności fizycznej, relaksu oraz sposób na obcowanie z naturą, dostępna...
Noclegi w polskich górach. Kilka ciekawych informacji.
Polskie góry, będące prawdziwym skarbem malowniczych krajobrazów, stanowią jedno z najbardziej pożądanych...
Wielkanoc w górach – tradycyjne świętowanie wśród górskich szczytów
W ostatnim czasie coraz więcej rodzin podejmuje decyzję o celebrowaniu Świąt Wielkiej Nocy poza domem....
Buty na trudne trasy górskie
Wybór właściwego obuwie w dużej mierze decyduje o powodzeniu wyprawy. Nie chodzi tu tylko o to, czy wrócimy...
Okulary górskie - jak wybrać?
Jeżeli się wybieramy w góry, to musimy pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Bardzo ważne jest nie tylko...
Domki w górach na sylwestra 2017/2018
Marzenia o spędzeniu Sylwestra w domku w górach są na wyciągnięcie ręki dla każdego. A nawet można znaleźć...