Agroturystyka – jakie budynki?

Pytanie retoryczne i raczej prowokujące, ponieważ właściciel gospodarstwa agroturystycznego może prowadzić swoją działalność zastając na początku zupełnie przypadkowe, nawet czasem zrujnowane, nieruchomości. Co ciekawe, mając przed sobą fotografie agroturystyki z różnych regionów naszego kraju nierzadko można z łatwością rozszyfrować gdzie to się znajduje. Wszak tak zwany pruski mur niekoniecznie będziemy kojarzyli z południową częścią Polski. Dawne dworki nierzadko są wykorzystywane pod działalność agroturystyczną w mazowieckiem.

W dawnych Prusach Wschodnich

Jeśli dawne Prusy Wschodnie to, rzecz jasna, Warmia i Mazury. Zatem region atrakcyjny turystycznie, zaś słowo Mazury działające pozytywnie nie tylko na sporą część miłośników turystyki nie tylko z naszego kraju, ale na przykład z Niemiec.

Dawni mieszkańcy pozostawili na tych ziemiach po sobie charakterystyczną wiejską architekturę, nierzadko z czerwonej cegły, często z elementami tak zwanego pruskiego muru. Przykuwają uwagę dawne budynki gospodarcze, dosyć często budowane na kamiennych podmurówkach, jednak wykonywane wtedy z dbałością o szczegóły. Charakterystyczne, z dużymi, spadzistymi dachami, są dawne mazurskie chaty, których do dziś niewiele się zachowało.

Gdybyśmy architekturę wiejską dawnych Prus Wschodnich porównali do ówczesnego Podlasia, to tamta była monotonna, choć i w tym regionie bywały przykłady ciekawego budownictwa drewnianego.

Obecnie na Mazurach

Po latach okazało się, że pozostałości zabudowy wiejskiej dawnych Prus Wschodnich dały (i dają) pole do popisu tym, którzy zajmują się agroturystyką. Towarzyszy temu wiele ciekawych paradoksów, choćby związanych z dawnymi budynkami gospodarczymi, które nierzadko dają szerokie pole do popisu przy organizowaniu bazy noclegowej.

Są przykłady nad jeziorami, choćby w okolicach Węgorzewa adaptowania dawnego długiego chlewa na stylowo urządzoną karczmę. Bywa, że mniejszych budynkach gospodarczych właściciele agroturystyki organizują niewielkie muzea.

Ale nie tylko dawne pruskie budynki mieszkalne lub gospodarcze dały preteksty do organizowania agroturystyki. Chętnie wykorzystywane do tego celu są dawne poniemieckie, wiejskie szkoły. Mają ciekawą urozmaiconą bryłę, czasem w kształcie litery “L”. Są również przykłady wykorzystania pod działalność agroturystyczną dawnych stacyjek kolejowych, wszak po wojnie zostało na tym terenie dużo nieczynnych torowisk wraz z dawnymi mostami, wiaduktami i budynkami stacyjnymi.

Świetnie pod agroturystykę bywają wykorzystywane dawne chaty rybackie znajdujące się nad jeziorami.

Zapraszamy do gospodarstwa agroturystycznego w woj. mazowieckim – Konstantów

Wakacje - wybierz agroturystykę na Podlasiu
Szukanie doskonałych miejsc na wakacje to przede wszystkim wybór takiego sposobu wypoczynku, który będzie...
Wypoczynek na wsi w gospodarstwie agroturystycznym
Ekoturystyka cieszy się od dawna dużym zainteresowaniem ludzi, którzy pragną aktywnie wypoczywać a przy...
Zimowe atrakcje na pograniczu polsko-słowackim
Turystyka i aktywny wypoczynek to nie tylko wiosna, lato i jesień, to także zima, chociaż przez wielu...
Malediwy - problemy tonącego państwa i rozwiązania dla turystów
Łącząc oferty wszystkich hoteli na Malediwach otrzymamy 17 tys. miejsc noclegowych na 80 wyspach o powierzchni...
Cisowsko-Orłowiński Park Krajobrazowy- ukryta perła polskiej turystyki
Cisowsko-Orłowiński Park Krajobrazowy to miejsce magiczne, które zachwyca pięknymi formacjami skalnymi...
Paryż - nie tylko dla zakochanych.
Miasto miłości, trendów mody, ale przede wszystkim stolica Francji. Określeń na Paryż mamy wiele. Nie...