W okolicach Kalisza znaleziono celtycką monetę o średnicy 6,5 mm

Celtycką monetę o średnicy 6,5 mm znaleziono podczas badań prowadzonych w okolicach Kalisza przez Instytut Archeologii i Etnologii PAN i miejscowych archeologów. Według Sławomira Miłka z kaliskiego Muzeum Okręgowego jest to najmniejsza moneta wybita w Polsce.

„Krążek stanowi 24. część statera – złotej monety celtyckiej. Numizmat waży 0,201 grama, a pod względem średnicy należy do najmniejszych, znanych w naszym kraju” – powiedział PAP Miłek.

Podkreślił, że 24. części staterów odkrywano już w Polsce, ale w przypadku tamtych nie ma pewności, czy zostały wybite na terenie naszego kraju. „W przypadku monety spod Kalisza zostało udowodnione, że pieniądze tego typu produkowane były na tych terenach w I wieku po Chrystusie. Monety znalezione wcześniej różnią się od odkrytej ostatnio tylko wagą i rozmiarem” – wyjaśnił archeolog.

Jak przypomniał, numizmaty celtyckie, znalezione także pod Kaliszem, były sensacją archeologiczną 2007 r. Od tamtego roku, dzięki intensywnym badaniom, archeolodzy odnaleźli kilkanaście monet, co – według Miłka – świadczy o ich popularności w obrocie lokalnym.

„Monety trafiały też na dalsze rynki” – twierdzi archeolog dr Adam Kędzierski z kaliskiej placówki Instytutu. Według niego, odnalezioną monetę można wiązać z produkcją menniczą plemienia celtyckich Bojów. Okolice Kalisza obfitują w obiekty celtyckie, które być może są pozostałością po pobycie na tych ziemiach małych grup tego ludu.

Podczas prac archeologicznych prowadzonych w 2007 r. w podkaliskim Jankowie znaleziono obiekty z czasów kultury łużyckiej, cmentarzysko kultury pomorskiej, monety rzymskie z II i III wieku po Chrystusie, fragment srebrnego drutu (tzw. siekańca) do wytapiania monet.

Największą rewelacją badań w Jankowie było odkrycie monety celtyckiej ze stopu złota i srebra oraz wykonanego z takiego samego materiału fragmentu pręta o wadze 1/8 statera.

„Mógł on (pręt – PAP) być przygotowany do przetopienia na krążek menniczy. Znaleziona w tym miejscu około 50 lat temu gliniana płytka z wgłębieniami (…) oraz pręt mogą świadczyć o istnieniu w okolicy Jankowa mennicy Celtów” – powiedział PAP archeolog Leszek Ziąbka.

PAP – Nauka w Polsce

zak/ hes/bsz

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Majówkowe wyprawy – co warto zapakować do plecaka?
Majówka sprzyja wyprawom w mniej i bardziej znane miejsca. Chętnie zabieramy na urlop całą rodzinę lub...
Jaki hotel w centrum Krakowa wybrać?
Kraków to miasto, które zachwyca swoją historią i kulturą, przyciągając turystów z całego świata. W sercu...
Wysowa-Zdrój. Urokliwe uzdrowisko w Beskidzie Niskim
Wysowa-Zdrój to niewielka, ale niezwykle malownicza miejscowość uzdrowiskowa położona w sercu Beskidu...
Dlaczego warto znać język Bliskiego Wschodu? Korzyści z nauki języka arabskiego
Region Bliskiego Wschodu jest niezwykle ważny w kontekście geopolitycznym – jego szybki rozwój,...
Doskonały towarzysz podczas przygód na świeżym powietrzu: Plecak nieprzemakalny
Jeśli uwielbiasz spędzać czas na łonie natury, wiesz jak ważne jest odpowiednie wyposażenie, które zapewni...
Wynajem busa 9-osobowego – dlaczego warto się zdecydować?
Planując podróż ze swoimi przyjaciółmi lub organizując wyjazd służbowy, warto pomyśleć o wygodnym transporcie....