Centrum Nauki Kopernik świętuje rok działalności

Warszawskie Centrum Nauki Kopernik świętuje w sobotę rok działalności. W tym czasie odwiedził go ponad milion gości, a sama placówka, zdaniem prof. Łukasza Turskiego, rozpoczęła rewolucję w polskiej edukacji.

Jak poinformowano na czwartkowej konferencji prasowej w Warszawie, przez 293 dni robocze „Kopernika” odwiedził ponad milion zwiedzających, a 170 tysięcy wzięło udział w wydarzeniach odbywających się poza jego siedzibą. Dziennie CNK zwiedzało około 4 tysiące gości, z czego 40 proc. stanowili mieszkańcy Warszawy. Wykupiono ponad 46 tysięcy biletów rocznych, uprawniających do nieograniczonej liczby wizyt, a najwierniejszy zwiedzający odwiedził placówkę 31 razy.

„Jestem bardzo dumy z tego miliona – powiedział podczas konferencji dyrektor Centrum Nauki Kopernik Robert Firmhofer. – Kiedy zaczynaliśmy prace nad tym projektem, nawet nie śmieliśmy marzyć o takiej popularności. Szacowaliśmy, że będzie to 400 tysięcy zwiedzających w ciągu pierwszego roku”.

Jednak – jak przyznał – nie liczby i nie eksponaty są istotą “Kopernika”, tylko to, „co udało się poruszyć w duszy zwiedzających”. „Bardziej niż na samym przekazywaniu wiedzy zależy nam na rozbudzaniu zainteresowań. Pragniemy rozwijać kreatywność naszych widzów” – podkreślił.

Zdaniem przewodniczącego Rady Programowej CNK prof. Łukasza Turskiego, placówka rozpoczęła rewolucję w polskiej edukacji. „Rewolucję, która zmieni system edukacji i przygotuje przyszłe pokolenia do wyzwań i zmian, które są zupełnie niebywałe. Wystarczy rozejrzeć się po świecie, by zrozumieć, że większość zjawisk kryzysowych jest konsekwencją oszustwa edukacyjnego i złego kształcenia” – powiedział prof. Turski.

Z okazji pierwszej rocznicy działalności Centrum zaplanowało na sobotę specjalne atrakcje dla swoich gości. „Chcemy pokazać +Kopernika+ nie jako instytucję, ale miejsce które żyje. Pokazać przestrzenie na co dzień niedostępne i osoby, które tutaj pracują” – powiedziała koordynatorka urodzinowych wydarzeń w CNK, Olga Woźniak.

Zwiedzający będą mieli więc okazję zajrzeć do niedostępnych na co dzień warsztatów, w których powstają prototypy nowych eksponatów i naprawiane są te zepsute. W podziemiach będzie można zobaczyć np. przyszłe eksponaty wystawy „Słońce ziemian”, która będzie pierwszą czasową ekspozycją CNK. Fizyk Łukasz Badowski i elektronik Zasław Adamaszek zaprezentują też specjalny „Science Show”.

Ponadto z okazji urodzin w planetarium “Niebo Kopernika” o pełnych godzinach zwiedzający dowiedzą się, jakie gwiazdozbiory i planety widać aktualnie na niebie. Autorzy najciekawszych urodzinowych życzeń dla „Kopernika” będą mieli szansę na wygranie wycieczki do centrów nauki w Budapeszcie, Amsterdamie lub Barcelonie albo biletów do warszawskich instytucji kultury.

W sobotę CNK będzie otwarte między godz. 10 a 22, ale osoby, które chcą skorzystać z urodzinowych atrakcji będą mogły wykupić bilet jedynie do godz. 18. Po tej godzinie wstęp umożliwi tylko bilet roczny. Bilety na pokazy specjalne do planetarium sprzedawane będą w sobotę.

Centrum Nauki Kopernik zainaugurowało działalność 5 listopada 2010 r. Publiczność mogła wówczas zobaczyć pięć wystaw stałych, do których w marcu 2011 roku dołączyła szósta „Re:generacja”. W kolejnych miesiącach goście Kopernika mogli oglądać pokazy „Teatru Robotycznego” i odwiedzić “Parku Odkrywców”.

W czerwcu odsłonięto kolejną atrakcję placówki planetarium „Niebo Kopernika”, w którym można odbyć podróż do wybranej planety Układu Słonecznego czy zwiedzić np. Drogę Mleczną. Najnowszą atrakcją CNK jest laboratorium chemiczne, w którym od października młodzież może przeprowadzać własne eksperymenty. Jeszcze w tym roku „Kopernik” otworzy laboratorium biologiczne, fizyczne oraz pracownię robotyczną.

PAP – Nauka w Polsce, Ewelina Krajczyńska

ekr/ agt/bsz

źródło: www.naukawpolsce.pap.pl.

Majówkowe wyprawy – co warto zapakować do plecaka?
Majówka sprzyja wyprawom w mniej i bardziej znane miejsca. Chętnie zabieramy na urlop całą rodzinę lub...
Jaki hotel w centrum Krakowa wybrać?
Kraków to miasto, które zachwyca swoją historią i kulturą, przyciągając turystów z całego świata. W sercu...
Wysowa-Zdrój. Urokliwe uzdrowisko w Beskidzie Niskim
Wysowa-Zdrój to niewielka, ale niezwykle malownicza miejscowość uzdrowiskowa położona w sercu Beskidu...
Dlaczego warto znać język Bliskiego Wschodu? Korzyści z nauki języka arabskiego
Region Bliskiego Wschodu jest niezwykle ważny w kontekście geopolitycznym – jego szybki rozwój,...
Doskonały towarzysz podczas przygód na świeżym powietrzu: Plecak nieprzemakalny
Jeśli uwielbiasz spędzać czas na łonie natury, wiesz jak ważne jest odpowiednie wyposażenie, które zapewni...
Wynajem busa 9-osobowego – dlaczego warto się zdecydować?
Planując podróż ze swoimi przyjaciółmi lub organizując wyjazd służbowy, warto pomyśleć o wygodnym transporcie....