365 dni na dwóch kółkach – aktywny wypoczynek w Dolnej Saksonii

Nieco chłodniejsze, choć wciąż słoneczne dni zachęcają do zwiększonej aktywności fizycznej. Z końcem lata proponujemy aktywny wypoczynek w Dolnej Saksonii, w północno-zachodnich Niemczech. Na chętnych czeka 8.000 km szlaków pieszych, 6.500 km rzek przystosowanych do kajakarstwa i 13.000 km tras rowerowych. Kto przejeżdża ok. 27 km dziennie, potrzebuje 365 dni aby poznać wszystkie tutejsze trasy. Oto kilka wybranych możliwości połączenia sportu i klasycznego zwiedzania: 

– Wyprawa trasą rowerową nad Wezerą („Weserradweg”, www.weserbergland-tourismus.de). W Dolnej Saksonii rower górą! Jedna z dwóch najpopularniejszych tras rowerowych w Niemczech zaczyna się w pobliżu Getyngi, w Hann. Munden i prowadzi na północ aż do Morza Północnego. Trasa liczy ponad 500 km, po drodze mija się zabytki architektury barokowej i renesansu wezerskiego, zahacza o Niemiecki Szlak Baśniowy (śladami bohaterów baśni braci Grimm), zwiedza Nizinę Północnoniemiecką i żuławy. Ostatni odcinek trasy, to dwudziestokilometrowa wyprawa wzdłuż plaży. Większość „Weserradweg” przebiega malowniczo wzdłuż rzeki. Ciekawym urozmaiceniem trasy jest opcja „Paddel & Pedal“ („wiosło i pedały“), w której w wybranym momencie z siodełka przesiąść się można do kajaku lub opcja zabrania roweru na pokład jednego z kursujących po Wezerze statków.

– Wyprawa trasą rowerową wzdłuż rzeki Łaby („Elberadweg”, WWW.elberadweg.de). „Elbradweg” to wielokrotna zwyciężczyni ogólnoniemieckiego konkursu na najbardziej lubiany szlak rowerowy. Trasa liczy ponad 1200 km, zaczyna się w czeskich Karkonoszach i kończy przy ujściu do Morza Północnego w Cuxhaven. Dolnosaksoński odcinek trasy (340 km) łączy nadmorskie Cuxhaven ze Schnackenburgiem, najbardziej na wschód położoną gminą landu.

Trasa ta zaczyna się w parku narodowym „Morze Wattowe” i prowadzi poprzez nadmorskie tereny, klimatyczne porty, północnoniemieckie sady owocowe i pełne uroku zabytkowe miasteczka z murem pruskim. Rowerzyści zwiedzają po drodze drugie co do wielkości miasto Niemiec – Hamburg, ale też dziewicze tereny rezerwatu biosfery UNESCO („Kraina Rzeki Łaby”) i zahaczają o Niemiecką Trasę Techniki. Przeważająca część szlaku biegnie grzbietem lub tuż obok wału rzecznego, gdzie zakazany jest ruch samochodowy.

Niewątpliwą zaletą dolnosaksońskich szlaków rowerowych jest to, że przebiegają one głównie po rozległych nizinnych terenach i nadrzecznych nieckach, dzięki czemu ich pokonanie nie wymaga dużego wysiłku – trasy te doskonale nadają się dla rodzin z dziećmi. Kto ma lepszą kondycję, może wybrać się na jedną z tras MTB w górach Harcu. Kto nieco gorszą – może sobie pomóc i skorzystać z możliwości wypożyczenia roweru elektrycznego.

Nad Wezerą na chętnych czeka ponad 60 elektrycznych rowerów i 20 stacji do doładowania akumulatora. Całościowa oferta obejmuje wypożyczenie roweru elektrycznego, noclegi, transport bagażu, mapkę rowerową i materiały informacyjne (www.weserbergland-tourismus.de).

Rowerzystom w Dolnej Saksonii i całych Niemczech wychodzi naprzeciw kolej niemiecka, która przygotowała specjalną ofertę typu „pociąg i rower” (“Bahn & Bike”, WWW.bahn.de) oraz właściciele hoteli, kwater i pensjonatów proponujących noclegi typu “Bett & Bike” („łóżko i rower”). Gospodarze zapewniają w ich ramach bezpieczne przechowanie roweru w nocy, wysuszenie mokrej odzieży i specjalne wysokokaloryczne śniadanie dla rowerzystów. Fani dwóch kółek znajdą informacje o ofercie dla rowerzystów w Dolnej Saksonii pod WWW.radland-niedersachsen.de.

Na amatorów sportów wodnych z kolei czekają organizatorzy zawodów kitesurfingowych Aloha KiteCup na Baltrum, najmniejszej z zamieszkałych Wysp Wschodniofryzyjskich (6-09.09.2012). Zapraszają do rywalizacji w kategoriach „Freeride”, „Hangtime” i „Parallel-Race”, na wypadek flauty przewidzieli też bogaty program imprez towarzyszących (http://www.aloha-kitecup.de/).

Fanów żeglarstwa zainteresuje natomiast 11 edycja regat JadeWeserPort-CUP w Wilhelmshaven (28.-30.09.2012). Program obejmuje m.in. regaty uczniowskie, regaty o puchar JadeWeserPort-Junior-CUP, zawody pływackie, a w ramach rozrywki loty turystyczne helikopterem, koncerty i pokaz sztucznych ogni (http://www.jadeweserport-cup.de).

Jest jeszcze ‘aktywna’ rozrywka dla wszystkich – zjazd najdłuższym letnim torem saneczkarskim w Europie. W Hahnenklee w górach Harcu uruchomiono w tym roku 1.250 metrowy letni tor saneczkarski z „muldami” i przyspieszającymi tętno spadkami; niektóre odcinki pokonuje się nawet sześć metrów nad ziemią (WWW.hahnenklee.de).

Kogo zaś nie interesuje zwiedzanie na rowerze, kajakiem, pod czaszą kite’a, czy też wpław, zawsze może postawić na bardziej tradycyjną wersję zwiedzania – średniowieczne i barokowe wpisane na listę UNESCO perły architektury w Dolnej Saksonii zapraszają, a stoły lokalnych restauracji i gospód uginają się od regionalnych przysmaków.

trasa rowerowa nad Wezerą – copyrights TMN GmbH.jpg

Niebezpieczeństwa na trasie - jak uniknąć problemów z dętkami rowerowymi?
Turystyka rowerowa jest wspaniałym sposobem na aktywny wypoczynek i zwiedzanie pięknych okolic.
Spędzasz święta poza domem? Nie zwlekaj z kupnem biletu
O problemach związanych z podróżowaniem w okresie świątecznym, a także o sposobach ich unikania, mówi...
Jesienny wypoczynek
Nie wszyscy mogą pozwolić sobie na wyjazd w pełnym sezonie wakacyjnym, powody bywają różne, a to zbyt...
Ostrów Mazowiecka skarbnica historii
Ostrów Mazowiecka to 22-tysięczne miasteczko położone w północo-wschodniej części województwa mazowieckiego....
Olsztyn
Polska wcale nie jest nudnym krajem, można tu znaleźć wiele cennych zabytków, wiele wspaniałych i pięknych...
Śladami seriali
Pogoda nie zachęca do leniuchowania na plaży, czy do długich spacerów po deptakach modnych kurortów,...