Leżąca w południowo-zachodniej Polsce Złotoryja to jedno z najstarszych miast polskich. Miasteczko nazywane stolicą polskiego złota od początku swojego istnienia związane jest z jego wydobyciem.
Złotoryja jest najstarszą udokumentowaną lokacją na ziemiach polskich – prawa miejskie osadzie nadał już w 1211 roku książę Henryk I Brodaty. To oznacza, że pod względem prawnym Złotoryja jest najstarszym miastem polskim. Liczy niespełna 17 tysięcy mieszkańców, stanowi jednak bardzo ciekawą atrakcję turystyczną na mapie naszego kraju.
Do dzisiaj zachowało się wiele śladów i zabytków potwierdzających bogatą przeszłość miasta. m. in.: okoliczne stare wyrobiska i sztolnie takie jak kopalnia złota “Aurelia”, średniowieczne mury obronne czy fontanny. W powstałym w 1978 roku Muzeum Złota można podziwiać zbiory Leopolda Schmetterlinga – nauczyciela i kolekcjonera urodzonego w Tarnopolu, czy poznać historię wydobycia złota w Złotoryi. Miasteczko wyróżnia się także zabytkowymi kościołami i licznymi pomnikami.
Obok atrakcji turystycznych związanych z wydobyciem złota znajduje się tu kąpielisko, stadion, kino czy hala widowiskowo-sportowa. Uwagę zwraca lista znanych osób, pochodzących ze Złotoryi – piosenkarz Gabriel Fleszar, aktor Andrzej Chyra, dziennikarze – Roman Kołtoń i Michał Szczygieł oraz słynna w całej Europie artystyczno-akrobatyczna grupa Ocelot.
Miasteczko położone jest w sąsiedztwie autostrady A4, dlatego dojazd do stolicy polskiego złota nie stanowi problemu. Władze miasta liczą, że bogata historia Złotoryi i liczne atrakcje turystyczne poparte odpowiednią promocją przyciągną turystów do tego urokliwego miejsca.
Dla turystów wybierających się do województwa dolnośląskiego, polecamy katalog noclegi Dolny Śląsk / Wrocław i aktualną prognozę pogody dla regionu.