W Koninie dobiega końca budowa nowoczesnego Centrum Wykładowo-Dydaktycznego. Większość prac na zewnątrz budynku została ukończona. Obiekt zostanie oddany do użytku zgodnie z terminem, czyli w marcu 2011 roku.
Budowę obiektu rozpoczęto we wrześniu 2009 roku – projekt realizowany jest w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013, Priorytetu V – Infrastruktura dla kapitału ludzkiego, Działania 5.1 – Infrastruktura szkolnictwa wyższego. Budowa sfinansowana została ze środków wspólnotowych (6,633 105,48zł), budżetu państwa (2 211 035,00 zł), uczelni (3 550 439,71 zł) oraz samorządu miasta Konina (2 100 000,00 zł). Jako że projekt jest współfinansowany ze środków unijnych, przez najbliższe lata nie może prowadzić działalności komercyjnej.
Konin to była stolica województwa konińskiego i ważny ośrodek przemysłowy, w którym mieszka ponad 80 tysięcy ludzi. Projekt nowoczesnego Centrum Wykładowo-Dydaktycznego to największa inwestycja w tym regionie, która będzie wizytówką nie tylko uczelni, ale i miasta. Do otwarcia obiektu zostało już niewiele ponad trzy miesiące.
Jak podkreśla Ewa Kapyszewska, rzecznik prasowy PWSZ w Koninie, obiekt ma służyć głównie studentom uczelni, jednak będą organizowane tu także koncerty, imprezy sportowe, wystawy, projekcje filmowe czy spektakle teatralne. Ponadto w centrum odbywać się będą sympozja, prelekcje i konferencje. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa jest bowiem organizatorem wielu konferencji naukowych, także tych o randzie międzynarodowej.
Konferencje organizowane będą w przestronnych, nowoczesnych i funkcjonalnych salach. Ich pojemność to 900 miejsc: aula: 647 (z możliwością dostawek do 800 miejsc), sale audytoryjne: 106 oraz 70, pozioma sala wykładowa: 64 miejsca. W centrum będą mogły odbywać się jednocześnie zajęcia dla 900 osób. Na terenie obiektu powstaną sale laboratoryjne z zapleczami oraz sześć kabin do tłumaczeń symultanicznych. Budynek wyposażony będzie w wentylację mechaniczną, sieć komputerową, a także w system nagłośnienia i oświetlenia estradowego. Toalety, windy i miejsca parkingowe (170 miejsc) zostaną przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, tak by wszyscy mogli swobodnie przemieszczać się na obszarze centrum.
Jak zapewniła rzecznik prasowy PWSZ, pracę budowlane przebiegają pomyślnie, dlatego obiekt oddany zostanie do użytku zgodnie z planem, czyli w marcu przyszłego roku. Podczas ceremonii otwarcia zaprezentują się studenci nowo utworzonego kierunku – edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej. Będzie to jeden z pierwszych poważnych sprawdzianów dla studentów tego elitarnego kierunku.
Warto wspomnieć także o modernizacji stadionu lekkoatletycznego, który znajduje się w sąsiedztwie centrum. Stadion został wyposażony m.in. w nowoczesną bieżnię tartanową, skocznię w dal i do trójskoku, wyremontowane zostały trybuny. Od podstaw wybudowane zostały boiska do gry w siatkówkę, koszykówkę, piłkę plażową i tenisa ziemnego.
Jak przyznaje rzecznik prasowy PWSZ, wszyscy zaangażowani w projekt z niecierpliwością wyczekują zakończenia prac – obiekt z pewnością będzie chlubą uczelni i miasta. Kapyszewska dodaje także, że zakończenie budowy oznaczać będzie potrzebę wyznaczenia sobie kolejnych celów do realizacji, które przyniosą korzyści uczelni i miastu.
Konin już niedługo zyska bardzo funkcjonalny obiekt konferencyjny, który przez długie lata służyć będzie studentom PWSZ i mieszkańcom Konina. Na łamach naszego serwisu będziemy na bieżąco informować Państwa o najciekawszych wydarzeniach związanych z Centrum Wykładowo-Dydaktycznym.
Z Ewą Kapyszewską, rzecznikiem prasowym PWSZ w Koninie, rozmawiał Krzysztof Janik