Z Kartą warszawiaka transport, kultura i sport taniej

Karta warszawiaka i Karta młodego warszawiaka to specjalne ulgi na bilety komunikacji miejskiej dla osób mieszkających i płacących podatek PIT w Warszawie, ale nie tylko. Od stycznia 2014 r. osoby posiadające KW i KMW będą mogły korzystać także ze zniżek w stołecznych instytucjach kultury i ośrodkach sportu i rekreacji.

Karty warszawiaka i młodego warszawiaka to nie tylko przywileje do osób mieszkających i płacących podatki w Warszawie i ich dzieci. To zachęta do płacenia podatków w Warszawie dla wszystkich tych osób, które tego nie robią a tu mieszkają. Takich osób może być nawet kilkaset tysięcy. Dlatego jeśli tym sposobem zachęcimy do płacenia podatku w Warszawie, to na Karcie warszawiaka zyskają nie tylko mieszkańcy stolicy, ale i budżet miasta. – powiedziała Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy.

Stolica będzie premiowała osoby, które dokładają się do kosztów funkcjonowania miasta i płacą PIT w Warszawie. A jest to całkiem sporo, ponieważ PIT to największe źródło dochodów miasta, wynoszące aż 1/3 wszystkich pieniędzy Warszawy. Od jednej osoby płacącej podatek w Warszawie do kasy miasta wpływa średnio 3,1 tys. zł. Za te pieniądze Warszawa może się rozwijać i funkcjonować dla swoich mieszkańców. Dzięki tym środkom działają szkoły, przedszkola i żłobki, różne instytucje kulturalne, takie jak teatry i muzea. Jeżdżą nowe autobusy, tramwaje i metro. Ponadto miasto w prawie 70 proc. dofinansowuje komunikację miejską. Pieniądze z podatków pomogły też wybudować np. Centrum Nauki Kopernik, most Marii Skłodowskiej-Curie, a teraz budowę II linii metra.

Dlatego osoby mieszkające i rozliczające podatek dochodowy PIT w Warszawie, dzięki Karcie warszawiaka i młodego warszawiaka, będą mogły korzystać z ulg w stołecznym transporcie, kulturze i sporcie.

Tak będzie działać Karta warszawiaka i Karta młodego warszawiaka

Karty warszawiaka i młodego warszawiaka wydawane będą wszystkim mieszkańcom i ich dzieciom, którzy płacą tutaj podatek dochodowy PIT. A wszyscy mieszkańcy stolicy mogą i powinni rozliczać podatek w Warszawie, ponieważ PIT płacimy tam, gdzie mieszkamy a nie gdzie jesteśmy zameldowani. Kartę otrzymają także osoby bezrobotne, mieszkające w Warszawie i zarejestrowane w stołecznym Urzędzie Pracy. Uprawnienia związane z Kartą młodego warszawiaka będą przysługiwały dzieciom rodziców lub opiekunów płacących PIT w Warszawie, do czasu ukończenia 20 roku życia.

Karty warszawiaka i młodego warszawiaka będą działały na bazie spersonalizowanej Warszawskiej Karty Miejskiej, wydawanej przez ZTM. Docelowo będą miały specjalny wygląd. Jednak w fazie początkowej, na obowiązujące karty miejskie naklejany będzie specjalny, okrągły hologram o średnicy 17 mm. Będzie się na nim znajdować logo stolicy – Zakochaj się w Warszawie, otoczone obwódką z napisami „Karta warszawiaka” lub „Karta młodego warszawiaka” oraz „Płacę podatki w Warszawie”. Hologram będzie można odebrać w punktach obsługi pasażera ZTM i w dzielnicowych WOMach, oraz w początkowym etapie w specjalnych punktach ustawionych przy największych węzłach komunikacyjnych.

Nadal trwają prace nad tym, aby system weryfikacji warszawiaków uprawnionych do Karty warszawiaka i młodego warszawiaka był jak najbardziej przyjazny i nie pociągał za sobą uciążliwych formalności. Weryfikacja powinna być automatyczna. Dlatego prowadzone są zaawansowane rozmowy z Ministerstwem Finansów nad możliwą formą współpracy w tym zakresie. Jednak w pierwszej fazie prawdopodobnie niezbędne będzie okazanie pierwszej strony PITu, potwierdzającego płacenie podatku w Warszawie.

Karta warszawiaka to też forma zachęty do płacenia podatków w stolicy dla wszystkich tych osób, które jeszcze tego nie robią, a tutaj mieszkają, czasami od wielu lat. Takich osób może być nawet kilkaset tysięcy, a każdy nowy warszawski podatnik PIT to np. nowa ławka w parku czy kawałek wyremontowanej ulicy.

Ulgi w komunikacji publicznej

Osoby płacące podatki w stolicy zapłacą mniej za bilety długookresowe. W przyszłym roku bilet 30-dniowy będzie kosztować 110 zł (obecnie 100 zł), a w ramach Karty warszawiaka tylko 98 zł. Osoby korzystające z biletów 90-dniowych, z Kartą warszawiaka nie odczują zmian w cenie – dalej będą jeździć za 250 zł, pozostali będą musieli zapłacić 280 zł. Karta Warszawiaka ma obowiązywać w obu strefach biletowych, czyli będą mogli z niej korzystać ci, którzy mieszkają w stolicy, ale do pracy dojeżdżają pod Warszawę.

Dzieci, których rodzice rozliczają się z podatku dochodowego PIT w stołecznych urzędach skarbowych skorzystają z tańszych biletów komunikacji miejskiej ważnych w 1. strefie biletowej. Bilet 30-dniowy w ramach Karty młodego warszawiaka będzie kosztował zaledwie 49 zł, dla pozostałych 55 zł. Koszt biletu 90-dniowego wyniesie 125 zł, pozostali zapłacą 15 zł więcej. Ponadto, rodzice z rodzin wielodzietnych z trojgiem dzieci, płacący podatki w stolicy, już nie będą musieli kupować dla dzieci biletów miesięcznych czy kwartalnych – w nowej taryfie biletowej pojawi się roczny bilet za cenę 99 zł dla każdego dziecka. I co ważne – jeżeli jedno z dzieci z tych rodzin przekroczy 20 rok życia, pozostałe dzieci nie stracą uprawnień do ulg.

Nowe ceny biletów długookresowych

 

BILET

OBECNA CENA

BILET NA KARTĘ WARSZAWIAKA

POZOSTALI

30 DNIOWY (I)

100 zł

98 zł

110 zł

30 DNIOWY (I i II)

196 zł

196 zł

210 zł

90 DNIOWY (I)

250 zł

250 zł

280 zł

90 DNIOWY (I i II)

474 zł

482 zł

536 zł

 

Nowe ceny ulgowych biletów długookresowych

 

BILET

OBECNA CENA ULGOWE

BILET NA KARTĘ MŁODEGO WARSZAWIAKA

POZOSTAŁE ULGOWE

30 DNIOWY (I)

50 zł

49 zł

55 zł

30 DNIOWY (I i II)

98 zł

 

105 zł

90 DNIOWY (I)

125 zł

125 zł

140 zł

90 DNIOWY (I i II)

237 zł

 

268 zł

 

Ulgi w instytucjach kultury

Możliwość udziału w programie wzbudziło w wielu instytucjach kultury duże zainteresowanie. Obecnie już 20 instytucji miejskich i pozarządowych zadeklarowało swój udział. Każda instytucja może oferować inny rodzaj i wysokość zniżki. Wiąże się to ze specyfiką prowadzonej działalności.

Instytucje kultury, które zadeklarowały udział w Karcie warszawiaka i Karcie młodego warszawiaka:

 

lp

Instytucja

Zniżka

1.

Teatr Ateneum

KW i KMW: Co miesiąc na stronie teatru lista spektakli, na które będzie można kupić bilety na balkon za 30 złotych.

2.

Teatr Ochoty

KW: 50% ceny biletu

KMW: Szczegóły w trakcie ustalania.

3.

Nowy Teatr

KW: 15% zniżki od ceny biletu; w miesiącu ok. 30 takich biletów na dany tytuł. Każdy posiadacz karty może jednorazowo kupić 2 bilety na dany tytuł.

KMW: Szczegóły w trakcie ustalania.

4.

Teatr Studio

KW: 20% zniżki na spektakle repertuarowe Teatru (z wyłączeniem imprez gościnnych oraz spektaklu Ożenek); 50% zniżki do Galerii

Karta młodego warszawiaka – tak, szczegóły do ustalenia

5.

Teatr Dramatyczny

KW: bilet ulgowy

KMW: szczegóły w trakcie ustalania.

6.

Muzeum Historyczne m.st. Warszawy

KW: 30% zniżki od ceny biletu.

 

Teatr Druga Strefa

38% zniżki od ceny biletu

 

Studio Teatralne Koło / Teatr Soho

50% na wszystkie spektakle

 

Teatr Małego Widza

10% zniżki od ceny biletu

 

Teatr Młyn

5 zł taniej niż bilet ulgowy

7.

Teatr Powszechny

Deklaracje udziału w programie.

8.

Teatr Współczesny

9.

Teatr Syrena

10.

TR Warszawa

11.

Muzeum Powstania Warszawskiego

16.

Teatr Konsekwentny / Teatr WarSawy

17.

Komuna Warszawa

18.

Scena Współczesna / Teatr Tańca Zawirowania

19.

Teatr Montownia

20.

Studium Teatralne

 

Ulgi w ośrodkach sportu i rekreacji

W programie Karta warszawiaka i młodego warszawiaka udział wezmą wszystkie jednostki organizacyjne m.st. Warszawy działające w zakresie sportu i rekreacji. Jest ich łącznie 17 i są to:

  1. Białołęcki Ośrodek Sportu
  2. Centrum Rekreacyjno-Sportowe m.st. Warszawy w Dzielnicy Bielany
  3. Ośrodek Sportu i Rekreacji m.st. Warszawy w Dzielnicy Bemowo
  4. Ośrodek Sportu i Rekreacji m.st. Warszawy w Dzielnicy Ochota
  5. Ośrodek Sportu i Rekreacji Dzielnicy Praga Południe m.st. Warszawy
  6. Dzielnicowy Ośrodek Sportu i Rekreacji Dzielnicy Praga Północ m.st. Warszawy
  7. Ośrodek Sportu i Rekreacji Dzielnicy Śródmieście
  8. Ośrodek Sportu i Rekreacji m.st. Warszawy w Dzielnicy Targówek
  9. Ośrodek Sportu i Rekreacji m.st. Warszawy w Dzielnicy Ursus

10. Ursynowskie Centrum Sportu i Rekreacji

11. Ośrodek Sportu i Rekreacji m.st. Warszawy w Dzielnicy Wawer

12. Ośrodek Sportu i Rekreacji m.st. Warszawy w Dzielnicy Włochy

13. Ośrodek Sportu i Rekreacji m.st. Warszawy w Dzielnicy Wola

14. Ośrodek Sportu i Rekreacji m.st. Warszawy w Dzielnicy Żoliborz

15. Warszawski Ośrodek Sportu i Rekreacji

16. Warszawskie Ośrodki Wypoczynku “WISŁA”

17. Park Kultury w Powsinie

 

Posiadacze Kart będą mogli korzystać z miejskich pływalni ze zniżką 10%, od poniedziałku do piątku w godzinach 15.00-17.00 oraz przez minimum 2 godziny w weekendy, wskazane indywidualnie dla każdej pływalni.

Karta warszawiaka i młodego warszawiaka to program, który przez cały czas będzie ewoluował. Nowe podmioty będą mogły dołączać swoje oferty, a te już biorące udział będą mogły zmieniać poziom i zakres oferowanych zniżek. Wszystkie zasady i przywileje związane z posiadaniem Kart warszawiaka i młodego warszawiaka zamieszczone będą na specjalnie utworzonej stronie internetowej.

 

Źródło: UM Warszawa

 

Co warto zwiedzić na Mazowszu?
Mazowsze – serce Polski, to kraina niezwykłych kontrastów, gdzie nowoczesność spleciona jest z historią,...
Czym kierować się wybierając apartamenty na doby w Warszawie?
Wybór noclegu nie jest łatwy, tym bardziej, gdy dostępnych opcji jest bardzo wiele. Zawsze warto dokładnie...
Hotel Warszawa centrum ? Apartamenty hotelowe w sercu miasta
Apartament hotelowy zapewnia komfortowy wypoczynek w warunkach zbliżonych do domowych. Goście mają do...
Multimedialna mozaika krajobrazów Polski na TT Warsaw
Jedną z atrakcji 24. Międzynarodowych Targów Turystycznych TT Warsaw będzie multimedialna strefa turystyczna...
Szalony weekend w Warszawie
Już 14 grudnia 2013 roku po raz pierwszy w historii naszego kraju zawita do stolicy spektakularne show...
Targi WorldHotel już jutro!
Już jutro rozpoczną się VI Międzynarodowe Targi Wyposażenia Obiektów Noclegowych WorldHotel 2013. W dniach...