XVIII Parada Parowozów – Pary czar

Kilka tysięcy miłośników parowych lokomotyw obejrzało siedem zabytkowych parowozów, które zaprezentowały się podczas tegorocznej, osiemnastej Parady Parowozów w Wolsztynie k. Poznania. Międzynarodowej publiczności wrażeń dostarczyli również: akrobaci, tancerze i cyrkowcy z grupy Fly Cube i Duo Majestic oraz mega mocni Strongmeni. Te wszystkie atrakcje odbyły się w dniach 29-30 kwietnia br. Organizatorami tej niezwykłej podróży w czasie byli Spółka PKP Cargo i Fundacja „Era Parowozów”.

Zabawę zacząć czas

Kolejowa machina atrakcji ruszyła w piątkowy wieczór. Na początku, dzięki laserowej animacji zobaczyliśmy w zupełnie nowej odsłonie ponad stuletnią fasadę Parowozowni. Następnie do akcji wkroczyli akrobaci i cyrkowcy z wrocławskiej grupy Fly Cube, która pokazała swoje możliwości artystyczne w programie „Mam talent”, oraz tancerze z ogniem. Kulminacyjnym punktem wieczoru była wyjątkowa forma spektaklu – „Światło, para dźwięk” z udziałem buchających parą lokomotyw w muzycznej aranżacji i świetlnej oprawie.

Para buch, koła w ruch

W sobotę 30 kwietnia, od wczesnych godzin porannych majestatyczne lokomotywy były przygotowywane do tytułowej Parady Parowozów. W tym roku w Paradzie wzięło udział siedem parowozów. Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się czeska lokomotywa, wyróżniająca się swym niebieskim kolorem. Z polskiej parowozowni w Chabówce przyjechała lokomotywa Ol12, która w przyszłym roku skończy 100 lat oraz parowóz Ty2. Wśród gospodyń pikniku pojawiła się „Piękna Helena” (po generalnym remoncie zachwyca swymi gabarytami, znana jest z najwyższych kół o średnicy 2 metrów i możliwości osiągnięcia prędkości nawet do 140 km/h) oraz trzy inne przedstawicielki Wolsztyna – Ol49-7, Ol49-59 i Pt47-65. Wymienione lokomotywy trakcji parowej zaprezentowały się tysiącom zebranych widzów indywidualnie, w parach, by na koniec pokazu połączyć się w jeden, długi skład. Nie tylko kolejowe machiny pokazały swoją moc – o miano najsilniejszego walczyli Strongmani w zawodach przeciągania… oczywiście parowozu.

W trakcie całej imprezy uczestnicy mogli wziąć udział w konkursach, obejrzeć pokazy mistrzów akrobatyki, zwiedzić parowozownię i zobaczyć pokaz obrządzania parowozów oraz zapoznać się ze sprzętem ratownictwa technicznego. Impreza była także świetną okazją, by wspomóc akcję ratowania tych pięknych i unikatowych maszyn. Było to możliwe poprzez przekazanie datku w ramach dorocznej zbiórki publicznej organizowanej przez Fundację Era Parowozów lub poprzez zakup okolicznościowych pamiątek na stoiskach Fundacji.

Dwudniowe święto zabytkowych parowozów odbywa się na terenie Parowozowni, która jest ostatnim, czynnym obiektem tego typu na świecie. Na jej wyjątkowość składa się fakt, że codziennie z Parowozowni wyruszają planowe pociągi pasażerskie na trasie Wolsztyn – Poznań.

W 2011 roku okrągły jubileusz obchodzi jeden z organizatorów Parady – PKP Cargo. Misją Spółki jest transport towarów oraz świadczenie usług logistycznych. W ramach dynamicznego rozwoju firmy, powstała grupa PKP Cargo Logistics, w skład której wchodzą podmioty świadczące usługi w ramach sześciu dywizji, w zakresie przewozów, przewozów kontenerowych, zarządzania teminalami, spedycji, obsługi bocznic oraz napraw taboru. Grupa PKP Cargo Logistics jest obecnie jednym z największych operatorów na rynku europejskim.

Partnerem Parady jest Urząd Miejski w Wolsztynie.

Patroni medialni: Polska Agencja Prasowa, Polska Głos Wielkopolski, Radio Plus, Dzień Wolsztyński, Gazeta Polska, Gazeta Finansowa, Gentleman, Home&Marekt, VIP, Fakty Magazyn Gospodarczy, Wasze Podróże, Rynek Turystyczny, Polska Gazeta Transportowa, Rynek Kolejowy, Kurier Kolejowy, TTG, TLS Biznes, Spedycje.pl, Cashom.pl, Kurier365.pl, TVP Warszawa i TVP Poznań

Patron branżowy: Wiadomości Turystyczne

 

PKP CARGO S.A. jest największym przewoźnikiem na polskim rynku kolejowym i drugim w Unii Europejskiej. Spółka realizuje przewozy konwencjonalne, kombinowane, ładunków ciężkich, ponadgabarytowych i niebezpiecznych, zarówno w komunikacji krajowej, jak i międzynarodowej, w tym z wykorzystaniem linii kolejowo-promowej. W ofercie firmy są także usługi trakcyjne i taborowe związane z wynajmem i utrzymaniem lokomotyw i wagonów oraz usługi logistyczne i spedycyjne.

Źródło: PR


Wysowa-Zdrój. Urokliwe uzdrowisko w Beskidzie Niskim
Wysowa-Zdrój to niewielka, ale niezwykle malownicza miejscowość uzdrowiskowa położona w sercu Beskidu...
Dlaczego warto znać język Bliskiego Wschodu? Korzyści z nauki języka arabskiego
Region Bliskiego Wschodu jest niezwykle ważny w kontekście geopolitycznym – jego szybki rozwój,...
Doskonały towarzysz podczas przygód na świeżym powietrzu: Plecak nieprzemakalny
Jeśli uwielbiasz spędzać czas na łonie natury, wiesz jak ważne jest odpowiednie wyposażenie, które zapewni...
Wynajem busa 9-osobowego – dlaczego warto się zdecydować?
Planując podróż ze swoimi przyjaciółmi lub organizując wyjazd służbowy, warto pomyśleć o wygodnym transporcie....
Kluczowe porady dla perfekcyjnych wakacji
Planowanie wakacji to ekscytujące doświadczenie, które może jednak przysporzyć wielu wyzwań. Aby zapewnić,...
Czy muszę znać hiszpański wybierając się do Hiszpanii?
Wybierając do Hiszpanii, pytanie o konieczność znajomości języka hiszpańskiego często się pojawia. Odpowiedź...