Wyprawa po Bursztyn

Program Festiwalu Historycznego „Wyprawa po Bursztyn” jest już dopracowany w najdrobniejszych szczegółach. Podczas Święta Miasta ( 11-13 czerwca) będzie można skorzystać z takich atrakcji, jakie do tej pory można było oglądać tylko w kostiumowych, historycznych filmach.


Podróż w czasie

W czasie Święta Miasta Kalisza, aby przenieść się w czasie, wystarczy wejść do Parku Miejskiego. Tam stacjonować będą obozowiska legionistów rzymskich, kupców, rzemieślników, Barbarzyńców, Celtów i Prasłowian. Odbędą się pokazy celtyckiego odlewnictwa, tkactwa, wyrobu tarcz i kaletnictwa. Będzie można też zapoznać się z obróbką poroża, bursztynu, wyrobem plecionek służących np. do połowu ryb. W Parku Miejskim znajdą się również stanowiska prezentujące wytwarzanie biżuterii srebrnej i brązowej czy wyrób szklanych paciorków. Pokazy garncarskie obejmować będą zarówno wyrób naczyń ręcznie lepionych, jak i toczonych. 

      W obozowisku legionistów obejrzymy zrekonstruowane uzbrojenie. Zainteresowani mogą przekonać się z jakich elementów składał się ekwipunek tych antycznych żołnierzy.

W ramach podobozów przybyłych legionów z Polski, Czech, Niemiec i Węgier będzie można obejrzeć całość wyposażenia, przyjrzeć się z bliska namiotom i rzymskim machinom oblężniczym. Każdego dnia legioniści będą ćwiczeni przez swoich oficerów w walce oraz w musztrze. 

     Z kolei obóz gladiatorów oferuje unikalną możliwość zestawienia greckich ideałów sportu z rzymskim sposobem przeżywania widowisk. Na terenie obozu zwiedzający będą mogli zapoznać się z antycznymi sportami walki oraz dyscyplinami w jakich zmagano się podczas starożytnych igrzysk. W szkole gladiatorskiej można wziąć udział w treningach. Ponadto prezentowane będzie uzbrojenie gladiatorskie i organizowane pokazy walk zapaśniczych.

        W rzymskim obozie kupieckim zobaczyć będzie można stanowiska kupiecko-rzemieślnicze oddające wiernie sprawy, wokół których toczyło się życie codzienne w Starożytnym Rzymie. Można tam: zerknąć do antycznej kuchni rzymskiej i zobaczyć jak wyglądało przygotowanie potraw na podstawie antycznych przepisów, pójść do Wszystkowiedzącej i zapytać o zdanie bogów w sprawach planowanych decyzji życiowych lub zamówić zaklęcie w intencji ich powodzenia.

Tylko podczas Święta Miasta Kalisza można będzie rozkoszować się urokami podróży lektyką, zamówić niewolnika do pomocy w domu lub sprzedać nieznośnego członka rodziny. Kobiety zachwycą się z pewnością tajnikami upiększania urody oraz fryzurami i ubiorem rzymskich kobiet. Spragnieni doznań duchowych mogą od czasu do czasu obejrzeć pokaz teatru antycznego oraz złożyć wizytę w antycznej szkole. Stanowisko ze sztuką antyczną umożliwi zapoznanie się z technikami malarskimi, malarstwem wazowym, technikami tworzenia fresków czy portretów. Chętni do przetestowania swego intelektu mogą spróbować swych sił w turnieju gier planszowych. Oprócz tego można wziąć udział w pokazie układania mozaik, tkactwa, wykonywania obuwia lub lepienia lampek oliwnych.

         I to jeszcze nie wszystko. W Parku Miejskim stanie obozowisko Germanów i Celtów. Tam podziwiać można będzie uzbrojenie i wyposażenie najstraszniejszych wojowników ówczesnej Europy. Oprócz rzemiosła wojennego byli także, zwłaszcza Celtowie, zdolnymi rzemieślnikami, a także jubilerami. Na ich stoiskach znaleźć można wyroby użytkowe i ozdoby z brązu, srebra, zobaczyć jak wytwarzano w tamtych czasach sznury, jak ważono cenną niczym złoto sól lub też spróbować swych sił w starciu z którymś z wywołanych do pojedynku wojowników.

         Wszystkich zaplanowanych na czerwcowy weekend atrakcji nie sposób wymienić. Jedno jest pewne – oczy całej Europy skierowane będą wtedy na Kalisz.  Nie można więc nie skorzystać z jubileuszowych kaliskich atrakcji.

A jeśli wymienione atrakcje to wciąż mało – zapraszamy do odwiedzenia stron www.1850.kalisz.pl i www.amber-expedition.com

FESTIWAL HISTORYCZNY „WYPRAWA PO BURSZTYN”
12-13 czerwca 2010 roku – Park Miejski w Kaliszu

12 czerwca 2010

15:00 – 16:00 – rozstrzygnięcie konkursu dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych „Bądźmy jak Rzymianie” – scena przy Starostwie Powiatowym

16:00 – 16:25  widowisko „Po Bursztyn”

         inscenizacja –  „Debata, przyjęcie poselstwa oraz podpisanie porozumień handlowych”

16:30 – 16:50 – parada ulicami: Kolegialną, Sukienniczą, Mostem Żelaznym, Aleją Wolności, Mostem Kamiennym

16:50 – 17:00 – inscenizacja – „Bitwa na moście”

17:15 – 17:30 – inscenizacja – „Targ niewolników” – Główny Rynek

17:40 – 17:55 – inscenizacja – „Porwanie wozu kupieckiego” – Plac Jana Pawła II

19:00 – 22:00 – „Pokazy walk gladiatorów” – Park Miejski (plac przy Bazylice Św. Józefa)

12-13 czerwca 2010 – Park Miejski w Kaliszu

10:00 – 22:00 – obozowiska legionistów rzymskich, kupców, rzemieślników (prezentacja antycznej kuchni rzymskiej, wytwarzania biżuterii, wytwarzania perfum, pokazy odlewnictwa, tkactwa, kaletnictwa),  Barbarzyńców, Celtów, Prasłowian, plac zabaw bursztynowych dla dzieci, plac pokazów militarnych, stoiska promocyjne miast partnerskich oraz stanowiska degustacyjne firm sponsorujących.

13 czerwca 2010

 12:00 – 18:00 –  „Pokazy walk gladiatorów, legionistów i barbarzyńców” – Park Miejski (plac przy Bazylice Św. Józefa)

Ponadto zapraszamy na :

         Otwarcie wystaw: „Magia Bursztynu”, „Na Bursztynowym Szlaku”, „Piękno Zaklęte w Bursztynie” –  10 czerwca 2010 – godz. 18:00 – Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej

         Międzynarodową Konferencję Naukową „Kalisia na bursztynowym szlaku. Wspólne dziedzictwo kulturowe Europy” – 11 czerwca 2010  – Sala Sesyjna Ratusza w Kaliszu

źródło: PR

 

 

 

Wymarzone wakacje nad morzem
Wyjazd nad morze to ważne wydarzenie dla wszystkich. Zarówno dla rodzin z dziećmi jak też i osób samotnych....
Majówkowe wyprawy – co warto zapakować do plecaka?
Majówka sprzyja wyprawom w mniej i bardziej znane miejsca. Chętnie zabieramy na urlop całą rodzinę lub...
Jaki hotel w centrum Krakowa wybrać?
Kraków to miasto, które zachwyca swoją historią i kulturą, przyciągając turystów z całego świata. W sercu...
Wysowa-Zdrój. Urokliwe uzdrowisko w Beskidzie Niskim
Wysowa-Zdrój to niewielka, ale niezwykle malownicza miejscowość uzdrowiskowa położona w sercu Beskidu...
Dlaczego warto znać język Bliskiego Wschodu? Korzyści z nauki języka arabskiego
Region Bliskiego Wschodu jest niezwykle ważny w kontekście geopolitycznym – jego szybki rozwój,...
Doskonały towarzysz podczas przygód na świeżym powietrzu: Plecak nieprzemakalny
Jeśli uwielbiasz spędzać czas na łonie natury, wiesz jak ważne jest odpowiednie wyposażenie, które zapewni...