Wykład wybitnego badacza Peru w Poznaniu

Prof. Józef Szykulski z Zakładu Archeologii Epoki Kamienia Instytutu Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego wygłosi 18 stycznia prelekcję “Jaskinie i mumie. Badania archeologiczne w Peru”, na temat kierowanego przez siebie projektu badawczego w Andach. Spotkanie odbędzie się w ramach cyklu popularnonaukowych wykładów Muzeum Archeologicznego w Poznaniu.

Archeolog rozpoczął w 2008 roku szeroko zakrojony “Projekt Tambo” na terenie południowej części Peru na obszarze dorzecza Río Tambo, obejmującego strefę pograniczną południowo-peruwiańskich departamentów Arequipa i Moquegua. Jego celem są badania nad społecznościami południowego Peru w kontekście zmian środowiskowych i klimatycznych. O jego wynikach pisaliśmy kilkukrotnie na łamach Serwisu – tutaj i tu. W czasie wykładu w Poznaniu badacz skupi się na najnowszych odkryciach z ostatniego sezonu.

Prof. Józef Szykulski specjalizuje się w problematyce archeologii Ameryki Łacińskiej, głównie strefy Andów. Studiował we Wrocławiu i Warszawie, gdzie pod kierownictwem prof. A. Wiercińskiego (Uniwersytet Warszawski) napisał pracę magisterską dotyczącą prekolumbijskiego Meksyku. W roku 1990 doktoryzował się w Uniwersytecie Fryderyka Wilhelma w Bonn pracą La ceramica de San Agustin – Colombia, a we Wrocławiu uzyskał tytuł doktora habilitowanego.

W roku 1994 otrzymał honorowy tytuł profesora Uniwersytetu Katolickiego Santa Maria w Arequipie-Peru oraz honorowe obywatelstwo miasta Mollendo w Peru. Od roku 2007 jest profesorem Uniwersytetu Wrocławskiego. Wykładał w uczelniach Polski (Wrocław, Warszawa), Niemiec (Uniwersytet Fryderyka Wilhelma w Bonn), Włochy (Turyn) Kolumbii (Universidad Nacional i Universidad Central w Bogocie) oraz Peru (Universidad Catolica de Santa Maria i Universidad Nacional San Agustin w Arequipie).

Prof. Szykulski od ponad 25 lat działa naukowo na obszarze Nowego Świata. Uczestniczył w badaniach archeologicznych na kolumbijskim wybrzeżu Morza Karaibskiego, w dorzeczu górnej i środkowej Magdaleny (Kolumbia), w basenie jeziora Titicaca, w Andach Amazońskich płn. Peru, a także we wschodniej Boliwii (Projekt Samaipata). W latach 1993 – 2002 kierował międzynarodowym projektem Churajon w południowym Peru, w roku 2009 projektem Toro Muerto (Peru), a od roku 2008 kieruje pracami badawczymi Projektu Tambo, przedsięwzięcia realizowanego przez wrocławską Alma Mater w ramach 7 Programu Ramowego Unii Europejskiej.

Archeolog jest też autorem kilkudziesięciu publikacji popularyzatorskich i naukowych, w tym również kilku prac monograficznych. W 2010 roku Oficyna Wydawnicza Uniwersytetu Wrocławskiego opublikowała w ramach Złotej Serii książkę Starożytne Peru. To pierwsze polskojęzyczne kompendium na temat najwcześniejszych dziejów Andów Centralnych.

Profesor Szykulski jest członkiem licznych międzynarodowych gremiów naukowych, w tym również Komitetu Nauk Pra- i Protohistorycznych PAN, a także redaktorem naczelnym wychodzącej w Peru serii wydawniczej Tambo. Boletin de Arqueologia.

Spotkanie rozpocznie się o godzinie 11.00

PAP – Nauka w Polsce

szz/ agt/

www.naukawpolsce.pap.pl

Wysowa-Zdrój. Urokliwe uzdrowisko w Beskidzie Niskim
Wysowa-Zdrój to niewielka, ale niezwykle malownicza miejscowość uzdrowiskowa położona w sercu Beskidu...
Dlaczego warto znać język Bliskiego Wschodu? Korzyści z nauki języka arabskiego
Region Bliskiego Wschodu jest niezwykle ważny w kontekście geopolitycznym – jego szybki rozwój,...
Doskonały towarzysz podczas przygód na świeżym powietrzu: Plecak nieprzemakalny
Jeśli uwielbiasz spędzać czas na łonie natury, wiesz jak ważne jest odpowiednie wyposażenie, które zapewni...
Wynajem busa 9-osobowego – dlaczego warto się zdecydować?
Planując podróż ze swoimi przyjaciółmi lub organizując wyjazd służbowy, warto pomyśleć o wygodnym transporcie....
Kluczowe porady dla perfekcyjnych wakacji
Planowanie wakacji to ekscytujące doświadczenie, które może jednak przysporzyć wielu wyzwań. Aby zapewnić,...
Czy muszę znać hiszpański wybierając się do Hiszpanii?
Wybierając do Hiszpanii, pytanie o konieczność znajomości języka hiszpańskiego często się pojawia. Odpowiedź...