Wyjątkowa przejażdżka po Poznaniu.

Stolica Wielkopolski jest miastem wyjątkowo przyjaznym turystom. Na obszarze miasta mieszczą się liczne zabytki oraz różnorodne obiekty gwarantujące nietypowe rozrywki.

Organizacje i firmy prześcigają się w projektach na to jak uatrakcyjnić pobyt w mieście i przyciągnąć jeszcze większą liczbę turystów. Jedną z takowych idei jest stworzenie specjalnych turystycznych linii transportu miejskiego. Chodzi mianowicie o autobus numer 100 oraz tramwaj 0. Niebywale znana w okolicy jest także Kolejka Parkowa Maltanka, potocznie nazywana po prostu Maltanką. Przejażdżka zabytkowymi pojazdami jest bezsprzecznie ogromną atrakcją, z której warto skorzystać odwiedzając Poznań, korzystając przy okazji ze świetnej oferty reklamowanej przez Hotele Poznań.

Zdecydowanie wyróżnia się wśród nich choćby Hotel Ikar, gwarantujący świetne warunki zakwaterowania. Powinno się jednak pamiętać, że Poznań do zaoferowania ma inne Hotele, szczególnie godnymi polecenia są te Hotele w Poznaniu, które znajdują się w na starym mieście Wracając do logistycznych atrakcji miasta, należy nadmienić iż autobus linii 100 pojawił się na trasie w 2005 roku. Na opisywanej linii kursuje zabytkowy już dzisiaj Jelcz 043 Caro, potocznie określany „ogórkiem”. Nie jest jednak jedynym pojazdem jeżdżącym na tej linii. Okazjonalnie bowiem były również organizowane przejazdy innymi autobusami. Na trasie podróżowały więc również: Jelcz PR110 czy DAF MB200. Wszystkim zagorzałym fanom motoryzacji na pewno nazwy te wiele mówią. Turystyczna linia autobusowa nie była jednak poznańskim prekursorem takich projektów. Już w 1999 roku na mieście, a właściwie torowiskach miasta pojawiały się bowiem tramwaje oznaczone numerem 0. Na tej trasie również jeździ zabytkowy skład N+ND 602+456. Bliźniaczo jak w przypadku linii autobusowej tutaj również organizowano niegdyś odświętne przejazdy składami 102N, 102Na czy 105N. Już więc od kilku lat obie turystyczne linie transportu miejskiego na stałe wpisują się w lokalny krajobraz. Co więcej zarówno Poznaniacy jak i przyjezdni uwielbiają przejazdy zabytkowymi środkami transportu. Wycieczki takie stały się niezwykle modne, w związku z tym MPK zdecydowało się na wydłużenie okresu kursowania tych pojazdów do końca października. Zatem jeszcze przez kilka tygodni, w każdą niedzielę na trasę wyjadą autobus linii 100 i tramwaj oznaczony numerem 0. Ogromnie popularna jest wśród ludzi również Maltanka. Jest to linia kolejowa o szerokości 600mm. Całkowita długość torów liczy zaś 3850 metrów. Jej historia sięga roku 1956, gdy funkcjonowała pierwsza Harcerska Kolejka Dziecięca, jednak w trakcie modernizacji regularnych linii okazało się, iż trasa kolejki koliduje z nowo budowaną trasą codzienną. Podjęto więc decyzję o przetransportowaniu jej na Maltę, którą właśnie ówcześnie zagospodarowywano. Nową kolejkę już pod szyldem Maltanka otwarto więc 21 lipca 1972 roku. Od tamtego dnia dwukrotnie zmieniano nazwę kolejki, najpierw brzmiała ona Maltańska Kolej Dziecięca, by w 2002 roku na rocznicę 30-lecia powstania nadać jej aktualną nazwę Kolejka Parkowa Maltanka. W tym miejscu warto nadmienić o jeszcze jednej podobnej atrakcji, a mianowicie organizowanych przez lokalną firmę kuligach zaprzęgami konnymi, po wspaniałych leśnych trasach. W czasie postojów organizowane są także ogniska z kiełbaskami, podawany jest grzaniec. Cała impreza może być dodatkowo uatrakcyjniona przez występ kapeli czy jakiekolwiek inne zaplanowane występy scenariuszowe. W razie braku śniegu, wyjściem alternatywnym pozostaje zorganizowanie kuligu gdzie zamiast sań używane są bryczki.

Wszystkie opisane powyżej atrakcje są faktycznie niebywale interesujące i z pewnością stanowią poważny argument do odwiedzenia Poznania, na przykład gdy mamy w tym mieście konferencje.

Concordia Design. Nowoczesne centrum kreatywności i biznesu w Poznaniu
Concordia Design, zlokalizowane w sercu Poznania, to unikalne miejsce, które łączy funkcje centrum konferencyjnego,...
Wymarzone wakacje nad morzem
Wyjazd nad morze to ważne wydarzenie dla wszystkich. Zarówno dla rodzin z dziećmi jak też i osób samotnych....
Majówkowe wyprawy – co warto zapakować do plecaka?
Majówka sprzyja wyprawom w mniej i bardziej znane miejsca. Chętnie zabieramy na urlop całą rodzinę lub...
Jaki hotel w centrum Krakowa wybrać?
Kraków to miasto, które zachwyca swoją historią i kulturą, przyciągając turystów z całego świata. W sercu...
Wysowa-Zdrój. Urokliwe uzdrowisko w Beskidzie Niskim
Wysowa-Zdrój to niewielka, ale niezwykle malownicza miejscowość uzdrowiskowa położona w sercu Beskidu...
Dlaczego warto znać język Bliskiego Wschodu? Korzyści z nauki języka arabskiego
Region Bliskiego Wschodu jest niezwykle ważny w kontekście geopolitycznym – jego szybki rozwój,...