Wycieczka szkolna – najlepsza forma edukacji

Szkoła uczy i wychowuje, to stara prawda z którą trzeba się zgodzić. To szkoła kształtuje charakter młodego człowieka, uczy go samodzielności i umiejętności dostrzegania problemów tego świata. Czy jednak wszystkiego można nauczyć się w szkolnej ławie? Czy tylko wiedza pochodząca z podręczników jest ważna dla uczniów?

Od lat promotorzy polskiego krajoznawstwa podkreślają, jak wielką rolę odgrywa turystyka młodzieżowa. Wycieczki, w szczególności te organizowane przez szkołę, to szansa na zdobycie wiedzy teoretycznej oraz licznych, praktycznych umiejętności poza szkolnymi murami. W terenie najlepiej uczy się historii oraz przyrody, co więcej – młodzież podczas wspólnych wędrówek odkrywa nową formę spędzania czasu wolnego.

Organizatorzy wycieczek szkolnych starają się proponować szkołom takie programy, które uwzględniają cele edukacyjne obowiązujące w szkolnictwie. Dzięki temu szkolna wycieczka staje się atrakcyjną i ciekawa lekcją przeprowadzoną w terenie, podczas której uczniowie mogą zdobyć nowe wiadomości, często nawet nie zdając sobie z tego sprawy.

Każda wycieczka szkolna, bez względu na miejsce czy czas trwania, jest wycieczką wartościową. Nie trzeba od razu wybierać się w dalekie strony, by pokazać dzieciom coś ciekawego i atrakcyjnego. Często wiele pozytywnych emocji wiąże się z „wyprawą”, której celem jest najbliższa okolica szkoły.

                 

Jakie wycieczki z punktu widzenia edukacji są najcenniejsze?
Dużą popularnością wśród młodzieży i nauczycieli cieszą się wycieczki krajoznawcze. Ich głównym celem są wybrane miejscowości i zabytki, zarówno te znane w całej Polsce, jak i te związane z konkretnym regionem (np. najbliższym otoczeniem szkoły). Dla nauczycieli konkretnych przedmiotów dobrym rozwiązaniem są wycieczki dydaktyczne, których program jest ściśle powiązany z programem nauczania. Takie wycieczki przedmiotowe mają ogromną wartość, szczególnie dla historyków oraz nauk przyrodniczych.

Dla aktywnej młodzieży atrakcyjną formą wycieczki szkolnej są te wyprawy, które mają bardziej „turystyczny” charakter. Tu dominują wycieczki piesze, zarówno równinne jak i górskie, coraz częściej jednak uczniowie są zabierani na wyprawy rowerowe czy spływy kajakami. Te wycieczki są najbardziej zalecane pod kątem edukacji, jednak należy pamiętać o wypoczynku. Czasem warto „zafundować” młodzieży wycieczkę typowo wypoczynkową, w trakcie której najważniejsze stają się gry i zabawy na świeżym powietrzu.

Czy warto organizować wycieczki dla młodzieży szkolnej?

Zdaniem wielu osób, młodzież wycieczki traktuje tylko jako możliwość uniknięcia tradycyjnych lekcji. To błędne przekonanie. Każda wycieczka uczy czegoś nowego i pomaga w kształtowaniu pozytywnych postaw. Młodzież, która ma możliwość brania udziału w takich wyprawach, nie tylko uczy się historii i geografii, ale niemal automatycznie zdobywa wiedzę na temat świata, który ją otacza. Jest również i taki aspekt, który wprawdzie nie jest związany z programem nauczania, jednak znacznie ułatwia młodym ludziom funkcjonowanie w społeczeństwie. Każda wycieczka uczy czegoś bezcennego – życia w grupie oraz odpowiedzialności za innych.

Zapraszamy do portalu www.szkolenia24h.pl, gdzie znaleźć można kursy dla nauczycieli.

Jak promować turystykę w Polsce?
Wzrost liczby obiektów w Polsce powoduje, że znacznie trudniej dotrzeć do turystów i sprawić, żeby wybrali...
Skuteczna rekomendacja kierunków podróży
Przez cały rok marzymy z utęsknieniem o urlopie? Gdy jego termin zbliża się wielkimi krokami, w myślach...
5 typów podróżnika XXI wieku
Świat się kurczy, a nowe możliwości podróżowania sprawiają, że każdy może zorganizować sobie wycieczkę...
Kandy, Colombo, Nuwara Eliya... - top 10 miejsc na Sri Lance
Sri Lanka jest jednym z często wybieranych destynacji Polaków wyjeżdżających na wakacje. Przedstawiamy...
21. Targi Lato - inspirujący smak podróży
21. Targi Turystyki i Wypoczynku Lato, które odbyły się w dniach 22-24 kwietnia br., przeniosły mieszkańców...
Najciekawsze miejsca, w których kręcono oscarowe filmy z 2015 roku
Oscary 2015 już rozdane. Jednak nie tylko kinomani powinni czuć się zaspokojeni. Zeszłoroczne filmy były...