Wóz w podróży

W kolejną podróż, promującą Kalisz i jubileusz 1850-lecia miasta wyrusza rzymski wóz kupiecki, zrekonstruowany w Kaliszu.
 
Wóz w podróży
 
Na 20 lipca zaplanowano Dni Wielunia. Tam też odbędzie się Europejskie Święto Bursztynu. Kaliskiego wozu, który stał się już symbolem Szlaku Bursztynowego nie może tam zabraknąć.

Przez Wieluń również przebiegał Szlak Bursztynowy, dlatego władzom tego miasta tak bardzo zależy na tym, abyśmy byli tam ze zrekonstruowanym w Kaliszu rzymskim wozem, którym kupcy przewozili bursztyn. Nasz wóz ma stanąć na rynku, będzie promował Kalisz i nasz jubileusz – mówi Mieczysław Machowicz, twórca wozu. Przy okazji prezentacji wozu planowany jest także happening historyczny „Kalisia Ptolemeusza”. Podczas imprezy, która zgromadzi tysiące osób z całego kraju, rozdawane będą materiały promujące Kalisz i sławiące ptolemejską Kalisię.

Kaliski wóz pojedzie również najprawdopodobniej na festiwal „Dymarki Świętokrzyskie”, który od 40 lat odbywa się u podnóża Łysej Góry. Impreza, która od dawna cieszy się wielką popularnością, odbędzie się w drugiej połowie sierpnia. Szczegóły dotyczące prezentacji kaliskiego wozu są jeszcze ustalane.

Na wrzesień planowana jest pierwsza zagraniczna podróż kaliskiego wozu kupców. 
Pojedzie na plenerowy festiwal historyczny do włoskiej Adrii – partnera europejskiego projektu „Wyprawa po bursztyn”. Tam także zaprezentowana będzie wystawa „Bursztynowy tryptyk”, prezentująca bursztyn pod różnymi postaciami, którą jeszcze do 31 sierpnia w Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej mogą oglądać kaliszanie – mówi Lechosław Ochocki, koordynator projektu „Wyprawa po bursztyn”.
Wóz w Adrii prezentowany będzie przez miesiąc. W ramach projektu pojedzie także do Martina (Słowacja) – tę podróż zaplanowano na maj przyszłego roku, w lipcu 2011 odwiedzi Sopron na Węgrzech, a we wrześniu Ptuj na Słowenii. Taką trasę wyznaczyli twórcy międzynarodowego projektu „Wyprawa po bursztyn”, który realizowany jest od wielu miesięcy.

Środki na jego realizację pochodzą m.in. z europejskiego programu „KULTURA 2007-2010”

Źródło: PR

Majówkowe wyprawy – co warto zapakować do plecaka?
Majówka sprzyja wyprawom w mniej i bardziej znane miejsca. Chętnie zabieramy na urlop całą rodzinę lub...
Jaki hotel w centrum Krakowa wybrać?
Kraków to miasto, które zachwyca swoją historią i kulturą, przyciągając turystów z całego świata. W sercu...
Wysowa-Zdrój. Urokliwe uzdrowisko w Beskidzie Niskim
Wysowa-Zdrój to niewielka, ale niezwykle malownicza miejscowość uzdrowiskowa położona w sercu Beskidu...
Dlaczego warto znać język Bliskiego Wschodu? Korzyści z nauki języka arabskiego
Region Bliskiego Wschodu jest niezwykle ważny w kontekście geopolitycznym – jego szybki rozwój,...
Doskonały towarzysz podczas przygód na świeżym powietrzu: Plecak nieprzemakalny
Jeśli uwielbiasz spędzać czas na łonie natury, wiesz jak ważne jest odpowiednie wyposażenie, które zapewni...
Wynajem busa 9-osobowego – dlaczego warto się zdecydować?
Planując podróż ze swoimi przyjaciółmi lub organizując wyjazd służbowy, warto pomyśleć o wygodnym transporcie....