Wielkanoc w innej parafii

Wielkanoc to najważniejsze święto chrześcijańskie. Dobrze znamy polskie tradycje i obrzędy związane z tym okresem. A jak jest w innych państwach? Stare przysłowie mówi: „Co kraj to obyczaj” – Internetowe Centrum Podróży eSKY.pl zachęca zaś do tego, by sprawdzić czy jest ono prawdziwe. Święta spędzone za granicą to szansa nie tylko na wypoczynek, ale także na poznanie innych tradycji rozwijających się w obrządku chrześcijańskim.

Izrael

Jerozolima to miasto odwiedzane przez pielgrzymów z całego świata. Łączy się tu tradycja trzech największych religii monoteistycznych. Od wieków wpływają one na kulturę i architekturę tego miejsca. W okresie wielkanocnym najsilniej wyczuwamy tu obecność chrześcijan. W obrębie miasta znajduje się ponad 40 miejsc kultu – m.in. Bazylika Grobu Św., w której zobaczyć można symboliczny grób Chrystusa. Ciekawym doświadczeniem dla osób odwiedzających Jerozolimę może być także wizyta w dzielnicy muzułmańskiej czy żydowskiej. Choć od terenów chrześcijan dzieli je zaledwie kilka kroków, mamy wrażenie, że przenieśliśmy się do zupełnie innego świata. Wizyta w Jerozolimie to nie tylko przeżycia duchowe. Kąpiel w położonym o 1,5 godziny jazdy samochodem od miasta Morzu Martwym działa jak naturalne SPA. Chcąc spędzić tu święta wielkanocne najlepiej polecieć do Tel Awiwu. Na stronie Internetowego Centrum Podróży eSKY.pl można zakupić bilety do stolicy Izraela za 1500 zł oraz zarezerwować nocleg w jednym z tamtejszych hoteli. Przykładowa cena za noc w trzygwiazdkowym hotelu Golden Beach Tel Aviv to 350 zł.

Włochy

W Europie również jest wiele miejsc, w których obchody Wielkanocy wiążą się z silnymi przeżyciami duchowymi. Jednym z nich jest Rzym oraz oczywiście Watykan. Uroczystości związane z celebracją święta Zmartwychwstania Pańskiego poprzedza Wielki Tydzień. Wierni z całego świata przyjeżdżają tu już w Niedzielę Palmową by uczestniczyć w Mszy Męki Pańskiej, przed którą odbywa się poświęcenie palm i uroczysta procesja. Największe znaczenie mają wydarzenia związane z Triduum Paschalnym. W Wielki Czwartek, podczas Mszy Wieczerzy Pańskiej, Papież myje nogi dwunastu dostojnikom kościelnym, natomiast dzień później w rzymskim Koloseum odbywa się tradycyjna Droga Krzyżowa. W dniu Zmartwychwstania Chrystusa nie można opuścić mszy świętej na placu Św. Piotra, podczas której Papież udziela błogosławieństwa Urbi et Orbi – Miastu i światu oraz składa świąteczne życzenia w 63 językach. Bilet do Rzymu, kupiony poprzez Internetowe Centrum Podróży eSKY.pl, kosztuje ok. 500 zł, natomiast jeden nocleg w czterogwiazdkowym hotelu Aris Garden to cena od 266 zł.

Hiszpania

Znane na całym świecie są również obchody Wielkiego Tygodnia tzw. Semana Santa w Sewilli. Odbywa się tam doroczne misterium upamiętniające mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa z Nazaretu. W licznych, trwających od rana do późnej nocy, procesjach bierze udział ok. 60 rywalizujących między sobą zakonów. Każdy z nich chciałby jak najlepiej zaprezentować się podczas pochodu, dlatego na przygotowanie pasos – bogato zdobionych figur przedstawiających postacie z Drogi Krzyżowej, poświęca prawie cały rok. Podczas procesji członkowie zakonów występują w strojach pokutników ze spiczastymi kapturami zakrywającymi twarz. Elementem programu jest samobiczowanie się oraz inne widowiska pasyjne. Sewilla słynie nie tylko z obchodów Wielkiego Tygodnia, ale także ze wspaniałych zabytków. Będąc tam obowiązkowo trzeba odwiedzić ozdobiony pięknymi płytkami azulejos Pałac Hiszpański, arabski Alkazar i jeden z najwspanialszych na świecie zabytków gotyckich – Katedrę de Santa María. Zakup biletu do Sewilli na stronie Internetowego Centrum Podróży eSKY.pl to koszt ok. 1100 zł, natomiast rezerwacja pokoju w czterogwiazdkowym hotelu Trh Ancora to cena 300 zł za dobę.

Cypr

W duchu religijnym obchodzona jest także Wielkanoc na południu Cypru. Tę część wyspy zamieszkuje ludność grecka, dla której rodzinne celebrowanie świąt ma ogromne znaczenie. Podobnie jak w Polsce, tu również maluje się jajka, jednak wszystkie mają jedną – czerwoną – barwę, co ma symbolizować krew Chrystusa. W Niedzielę Wielkanocną, przed śniadaniem, dochodzi do bitwy „na pisanki”. Wszystkie osoby zgromadzone przy stole stukają się między sobą jajkami – ten z biesiadników, którego pisanka pozostanie nienaruszona, będzie miał szczęśliwy i spokojny rok. Celebrację Niedzieli Wielkanocnej poprzedzają inne świąteczne dni. W Wielki Piątek odbywają się uroczyste procesje, podczas których wierni niosą figury Chrystusa przyozdobione kwiatami. Z kolei w Wielką Sobotę noc na wyspie rozświetlana jest przez setki ognisk rozpalanych przed kościołami. Ma to zachęcić wiernych do uczestnictwa w mszy rezurekcyjnej rozpoczynającej się o północy. Pragnąc poznać bliżej cypryjskie zwyczaje warto odwiedzić stronę Internetowego Centrum Podróży eSKY.pl, oferującego bilety lotnicze do Nikozji w cenie 1500 zł.
Norwegia

Internetowe Centrum Podróży eSKY.pl sugeruje wizytę w Norwegii osobom, które nie mają ochoty na tradycyjne, silnie zakorzenione w tradycji chrześcijańskiej święta. Bilet lotniczy do Oslo to cena 180 zł w dwie strony, natomiast nocleg w trzygwiazdkowym hotelu West kosztuje ok. 400 zł. Norwegowie okres świąteczny spędzają aktywnie. Większość z nich wyjeżdża w góry i dni wolne wykorzystuje szusując na stokach. Nie trzeba jednak opuszczać miasta, jeżeli ma się ochotę na odrobinę sportowego wysiłku. Przepiękny Park Vigelanda jest chętnie odwiedzany zarówno przez osoby uprawiające nordic walking czy jogging, jak i przez spacerowiczów, którzy chcą obejrzeć ponad 200 zgromadzonych tu rzeźb. W żadnym kraju, niezależnie od stopnia religijności jego mieszkańców, nie może zabraknąć wielkanocnych gadżetów. Także w Norwegii zobaczymy więc figurki króliczków, pluszowe kurczaki i kolorowe jajka. Jednak prawdziwym symbolem norweskich świąt jest owoc pomarańczy.

***

Internetowe Centrum Podróży eSKY.pl (www.esky.pl) to największy polski serwis internetowy sprzedający bilety lotnicze i miejsca hotelowe. Prowadzony jest przez spółkę eSKY Sp. z o.o. z siedzibą w Radomiu. Poprzez stronę internetową oraz telefoniczne biuro obsługi klienta, eSKY.pl umożliwia łatwy i wygodny zakup biletu lotniczego, rezerwację miejsca w hotelu oraz wykupienie ubezpieczenia turystycznego. eSKY.pl to najnowocześniejsza technologia wyszukiwania oraz wysokiej jakości obsługa klienta. eSKY.pl jest członkiem elitarnej grupy agentów International Air Transport Association (IATA). Partnerem eSKY.pl jest wiodące na świecie internetowe biuro podróży Expedia Inc.

Concordia Design. Nowoczesne centrum kreatywności i biznesu w Poznaniu
Concordia Design, zlokalizowane w sercu Poznania, to unikalne miejsce, które łączy funkcje centrum konferencyjnego,...
Wymarzone wakacje nad morzem
Wyjazd nad morze to ważne wydarzenie dla wszystkich. Zarówno dla rodzin z dziećmi jak też i osób samotnych....
Majówkowe wyprawy – co warto zapakować do plecaka?
Majówka sprzyja wyprawom w mniej i bardziej znane miejsca. Chętnie zabieramy na urlop całą rodzinę lub...
Jaki hotel w centrum Krakowa wybrać?
Kraków to miasto, które zachwyca swoją historią i kulturą, przyciągając turystów z całego świata. W sercu...
Wysowa-Zdrój. Urokliwe uzdrowisko w Beskidzie Niskim
Wysowa-Zdrój to niewielka, ale niezwykle malownicza miejscowość uzdrowiskowa położona w sercu Beskidu...
Dlaczego warto znać język Bliskiego Wschodu? Korzyści z nauki języka arabskiego
Region Bliskiego Wschodu jest niezwykle ważny w kontekście geopolitycznym – jego szybki rozwój,...