Więcej bocianów w Puszczy Kampinoskiej

Członkowie warszawskiego oddziału Towarzystwa Przyrodniczego “Bocian” kolejny raz przeprowadzili akcję obrączkowania i kontrolowania gniazd bociana białego w rejonie Puszczy Kampinoskiej. Obserwacje ornitologów wykazały, że w tym roku na badanym terenie osiedliło się więcej bocianów niż w latach ubiegłych. Wykluło się również więcej młodych.

“Pod koniec czerwca aż w 7 gniazdach było po 5 młodych. Rok wcześniej nie stwierdzono takiej liczby piskląt w żadnym gnieździe na badanym terenie” – informują przedstawiciele T.P. Bocian.

Ornitolodzy skontrolowali bociany w Rezerwacie Biosfery Puszcza Kampinoska, czyli w Kampinoskim Parku Narodowym, jego otulinie i kilka gniazd przy otulinie. W sumie badania przeprowadzono na obszarze o powierzchni ponad 76 tys. ha.

W tym roku udało się im prześledzić 133 gniazda, z których 70 proc. była zajęta. Rok wcześniej zajętych było 61 proc. gniazd spośród 147 skontrolowanych.

“W bieżącym roku sukces lęgowy na zajęte gniazdo wynosił 2,6 młodego (w 2009 – 2,0 młodego), a na gniazdo z odchowanymi młodymi – 3,1 (w 2009 – 2,7 młodego). Odnotowano dwa nowe gniazda” – informuje T.P. “Bocian”.

Jak wyjaśniają ornitolodzy, pod względem statystycznym rok 2010 był najbardziej zbliżony do roku 2006. Po którym przyszły “nieco chudsze” lata 2007-2009. Niestety, w trzech gniazdach ornitolodzy stwierdzili śmierć wszystkich piskląt z powodu nadmiernych opadów deszczu pod koniec maja.

Podczas kontroli, pisklętom zakładano specjalne obrączki oraz usuwano z gniazd niebezpieczne dla ptaków sznurki plastikowe i folie. “Z kilkudziesięciu gniazd usunięto kłęby sznurków, w dwóch gniazdach wyplątano ze sznurków bocianie pisklęta, którym kontrola uratowała życie” – czytamy w komunikacie T.P. “Bocian”.

W tym roku zaobrączkowano 200 młodych bocianów białych. Wszystkie dostały plastykowe obrączki typu ELSA (czarne na goleń). W sumie od roku 2004 na badanym terenie ornitolodzy założyli 688 obrączek na bociany i 25 poza terenem badań, ale wszystkie były zakładane na Mazowszu.

Członkowie T.P. “Bocian” apelują do wszystkich obserwatorów ptaków o zwracanie uwagi czy lęgowe lub przelotne bociany, które nie posiadają obrączek, ich odczyt jest możliwy przy pomocy lunety, silnej lornetki lub aparatu cyfrowego. Przypadki pojawienia się takich bocianów na terenie Mazowsza należy zgłaszać do Towarzystwa. Jeśli numer uda się odczytać, należy zgłosić go do Stacji Ornitologicznej PAN(www.stornit.gda.pl).

Akcja wyplątywania ze sznurków młodych bocianów została dofinansowana w ramach projektu “Przyrodnicy i służby energetyczne Polski, Ukrainy i Białorusi na rzecz ochrony bociana białego” finansowanego przez Norweski Mechanizm Finansowy. EKR

PAP – Nauka w Polsce

tot/bsz

artykuł pochodzi z serwisu www.naukawpolsce.pl

Komfortowy nocleg nad morzem z wyżywieniem: Odkryj uroki Trzęsacza
Wakacje nad morzem to marzenie wielu osób, które pragną oderwać się od codzienności i cieszyć się błogim...
5 Europejskich Destynacji na tani kilkudniowy wyjazd
Podróże po Europie nie muszą być drogie, nawet jeśli planujesz kilkudniową wycieczkę bez długiego urlopu....
Concordia Design. Nowoczesne centrum kreatywności i biznesu w Poznaniu
Concordia Design, zlokalizowane w sercu Poznania, to unikalne miejsce, które łączy funkcje centrum konferencyjnego,...
Wymarzone wakacje nad morzem
Wyjazd nad morze to ważne wydarzenie dla wszystkich. Zarówno dla rodzin z dziećmi jak też i osób samotnych....
Majówkowe wyprawy – co warto zapakować do plecaka?
Majówka sprzyja wyprawom w mniej i bardziej znane miejsca. Chętnie zabieramy na urlop całą rodzinę lub...
Jaki hotel w centrum Krakowa wybrać?
Kraków to miasto, które zachwyca swoją historią i kulturą, przyciągając turystów z całego świata. W sercu...