Weekend w górach Grybowskich z BERGSONEM

Na szczycie wzniesienia Jaworze znajduje się stalowa wieża widokowa. Z niej rozciąga się niesamowity widok na Beskid Niski i Beskid Sądecki, a przy dobrej widoczności nawet na Tatry. To dla tych krajobrazów warto wybrać się na kilka dni do miejscowości Ptaszkowa.

Wieś mieści się w powiecie nowosądeckim, w gminie Grybów. Jest mała, cicha i spokojna – w sam raz na odrobinę relaksu. Stanowi również doskonałą bazę wypadową na Jaworze (882 metry n.p.m.). Nieliczni turyści wybierają niebieski szlak, który nie jest zbytnio męczący. Wieżę widokową na szczycie Jaworze wzniesiono kilka lat temu. Ta metalowa, kratowa konstrukcja wyposażona została w cztery poziomy. Dzięki temu turyści mogą podziwiać widoki właśnie z czterech tarasów. Najwyższy z nich znajduje się na wysokości ponad 15 metrów. Na szczycie wieży mieści się dziewięciometrowy krzyż.

Kto nacieszy się już widokami może spokojnie wrócić do Ptaszkowej. Tam swoim pięknem zachwyca drewniany kościół z 1555 roku. Ma bardzo bogaty wystrój. To na zewnętrznej ścianie sakralnej budowli w niszy prezbiterium znajdowała się płaskorzeźba, która przedstawiała modlitwę Jezusa w Ogrodzie Oliwnym. Dopiero przeprowadzona renowacja wykazała, że dzieło to wykonał sam… Wit Stwosz. Dzisiaj płaskorzeźbę można podziwiać w muzeum w Nowym Sączu.

Przed wycieczką w góry należy się dobrze do niej przygotować. Bez względu na to, czy naszym celem są te wysokie czy niskie, warto pamiętać o kilku niezbędnych rzeczach. Jak wiadomo, buty to podstawa. – Doskonale sprawdza się obuwie typu EPIC, które zostało wyposażone w podeszwę Vibram. Gwarantuje idealną przyczepność do podłoża. Dzięki temu but nie ślizga się po wilgotnej powierzchni – wyjaśnia Grzegorz Tryba, prezes marki BERGSON.

W niezbędniku każdego turysty powinny się znaleźć, między innymi: kurtka (np. FROST FIRE marki BERGSON), pakowny plecak (np. STING 25 marki BERGSON), tabliczka czekolady, coś ciepłego do picia.

Po zdobyciu wzniesienia Jaworze może poczujemy się na siłach, aby wybrać się w pobliskie Tatry?

 

Źródło PR

 

Gory24h.pl – więcej informacji o tym, co dzieje się w górach!

Nordkapp i troszkę dalej
Podobno, kiedy stanęli na tym urwisku, myśleli, że znaleźli się na końcu świata. Tak uważają ci, którzy...
Z BERGSONEM do Laponii
Finlandia jest krajem nizinnym. Dlatego odwiedzając ten kraj, nie można nastawiać się na zdobywanie wysokich...
Wyprawa na Galdhopiggen
By cieszyć się z kolejnego zdobytego szczytu, najpierw należy wykonać pierwszy krok. W wypadku Galdhopiggen...
BERGSON poleca skandynawskie szczyty
Mitów na temat Skandynawii jest wiele. Niektóre z nich są bardzo przesadzone, np. że przez cały rok na...
Odzież na zimę
Ujemne temperatury jednoznacznie wskazują nam, że zima w pełni. Każdy zakupił już odpowiednią odzież,...