Weekend: świetne wieści dla turystów – sierpień 23 – 24 2008

 

W całym paśmie Bieszczad są bardzo dobre warunki turystyczne – poinformowała Elżbieta Skoczypiec z bieszczadzkiej grupy GOPR.

– Rano w sezonowej placówce GOPR pod najwyższym szczytem polskich Bieszczad Tarnicą było 13 stopni Celsjusza, a na Połoninie Wetlińskiej 11 stopni. Z kolei w położonych niżej Cisnej, Woli Michowej i Ustrzykach Górnych termometry wskazywały od 14 do 16 stopni – powiedziała Skoczypiec.

Jest słonecznie. Powyżej górnej granicy lasu wieje słaby wiatr, w dolinach jest bezwietrznie. Z połonin widać w promieniu kilkudziesięciu kilometrów. Doskonała widoczność występuje również w bieszczadzkich dolinach. – Zapowiada się kolejny słoneczny i pogodny dzień. Wybierający się w góry turyści powinni pamiętać o nakryciu głowy i właściwym obuwiu. W góry należy wychodzić rano – przypomniała Skoczypiec.

W Tatrach bardzo dobre warunki turystyczne

Warunki turystyczne w Tatrach są bardzo dobre. Duży ruch turystyczny sprawia, że na niektórych odcinkach szlaków tworzą się korki. Taka sytuacja jest np. na Orlej Perci, na kopule szczytowej Giewontu i Rysów – podał Tatrzański Park Narodowy.

Weekend na Podhalu i w Tatrach według synoptyków IMiGW będzie pochmurny, a popołudniami mogą wystąpić słabe opady deszczu. Temperatura maksymalna w Zakopanem wyniesie od 15 do 18 st. Celsjusza a wysoko w Tatrach – od 12 do 16 st. C.

Planując wycieczkę w góry należy pamiętać o odpowiednim obuwiu, a także o tym, że pogoda może ulec gwałtownej zmianie i trzeba być przygotowanym na deszcz, wiatr, oraz znaczne ochłodzenie.

W czasie burzy należy jak najszybciej zejść ze szczytów i grani, oraz opuścić otwarte przestrzenie i okolice cieków wodnych.

W weekend w Dolinie Kościeliskiej odbędzie się Piknik Rodzinny “Niech Żyje Natura”, na który zaprasza Tatrzański Park Narodowy. W godz. 10-14 na polanie Stare Kościeliska czeka wiele atrakcji. Chętni turyści będą mogli dowiedzieć się m.in. jak program NATURA 2000 chroni naturalne siedliska roślin i zwierząt.

Na drodze dojazdowej do parkingu w okolicach Łysej Polany przed Morskim Okiem w godzinach południowych mogą tworzyć się korki.

Na drodze do Morskiego Oka prowadzony jest remont osuwisk. Na zagrodzonych odcinkach ruch pieszy i kołowy odbywa się wahadłowo. Przejazd jest dopuszczony tylko dla wozów konnych i pojazdów służbowych.

Od 1 września cała droga od Wodogrzmotów Mickiewicza do Morskiego Oka będzie zamknięta dla ruchu pieszego i kołowego. Można będzie przejść tylko do Doliny Pięciu Stawów Polskich.

W mijającym tygodniu ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego odnotowali kilkanaście zdarzeń. Głównie interweniowali do zasłabnięć, złamań i zachorowań.

Nowa oaza luksusu w sercu Bieszczadów
– Czy kiedykolwiek marzyłeś o luksusowych wakacjach w malowniczych Bieszczadach? – Czy...
Szczawnica: harmonia natury, zdrowia i kultury
Zaklęta u stóp majestatycznych Gór Pienin, Szczawnica stanowi żywy dowód na trwały urok i leczniczą moc...
Noclegi w polskich górach. Kilka ciekawych informacji.
Polskie góry, będące prawdziwym skarbem malowniczych krajobrazów, stanowią jedno z najbardziej pożądanych...
Jesień w Karkonoszach - magiczny jesienny weekend w Pałacu Pakoszów
Karkonosze, te majestatyczne góry, stanowią jedno z najatrakcyjniejszych miejsc na mapie Polski. A jesień?...
Wielkanoc w górach – tradycyjne świętowanie wśród górskich szczytów
W ostatnim czasie coraz więcej rodzin podejmuje decyzję o celebrowaniu Świąt Wielkiej Nocy poza domem....
Sandomierz – ukryty skarb Polski idealny na weekendowy wypad
Czy zastanawiałeś się kiedyś, gdzie spędzić weekend w Polsce, odkrywając jej piękno i bogatą historię?...