Wakacyjna Ustka

Położona 19 km na północny zachód od Słupska Ustka to typowy nadmorski kurort. Poza uzdrowiskami działa tu przedsiębiorstwo przetwórstwa rybnego, niewielki port i stocznia dla rybackich kutrów Na niektórych ulicach przetrwała przedwojenna zabudowa, w innych miejscach na miejscu rybackich chat powstały współczesne ośrodki wypoczynkowe.

UstkaUstka jest jednym z najpopularniejszych miejscowości letniskowych polskiego wybrzeża. Często prezentowana na różnego rodzaju blogach turystycznych, jako najlepsze miejsce na wakacyjny wypoczynek nad Bałtykiem.

W Ustce nie ma wprawdzie cennych zabytków, ale za to zachowało się sporo uroczych zaułków. Przy głównej ulicy Marynarki Polskiej, prowadzącej w stronę morza, stoi neogotycki kościół z lat 80. XIX w Na tyłach ul. Marynarki Polskiej ostało się trochę niskich rybackich domów i przedwojennych pensjonatów. Na rogu ul. Żeromskiego i Mickiewicza stoi dom z 1902 r. z olbrzymim, charakterystycznym hełmem na wieży, a przy ul. Mickiewicza piękna secesyjna kamienica z 1920r.

Przy wejściu na promenadę nadmorską widnieje stylowy kiosk spożywczy, który niegdyś był altaną koncertową. Z promenady widać jeden z najciekawszych pensjonatów Ustki – eklektyczny pałacyk z wysoką wieżą i tarasem widokowym z 1890 r. zwany pałacykiem Goringa.

Przy kamiennym nabrzeżu stoi neogotycka latarnia morska z 1871 r., której ściany ozdobione są sterczynami i pasami glazurowanej cegły. Latarnię wieńczy biały balkon widokowy z wiatromierzem, z którego w lecie można rozejrzeć się po okolicy.

Na plażę o jasnym, drobnym piasku prowadzą schodki. Po drugiej stronie Słupii też jest plaża, kursuje tam w sezonie kolorowa ciuchcia. Z portu przy ujściu Słupii do morza można wybrać się na rejs spacerowy jednym z kutrów (VI-IX; pół godziny wzdłuż brzegów), na połów ryb (wysokie ceny) lub prawdziwym katamaranem.

Warto także odwiedzić Duninowo. Leży ono 6 km na południowy zachód od Ustki, za jednym z licznych na wybrzeżu poligonów wojskowych. Widoczny z daleka, stojący na górce gotycki kościół zbudowany został w XV w, a przebudowany w wieku XIX. Biała świątynia ma wysoką czworoboczną wieżę z barokowym hełmem zakończonym latarnią. We wnętrzu zobaczyć można kolorową, ludową ambonę z końca XVII w, a w kruchcie po prawej stronie płytę nagrobkową z 1615 r. o czytelnych inskrypcjach. Nowa bramka prowadzącą do kościoła to przykład współczesnej twórczości ludowej. Wokół rozciąga się starodrzew, lipy o obwodach dochodzących nawet do 7 m.

We wsi przetrwały jeszcze ostatnie chałupy ryglowe oraz skromny parterowy dwór z końca XIX w. przykryty dwuspadowym dachem.

Na północ od wsi rozciągają się bagienne tereny, podmokłe łąki i rozległe jezioro Modła. W latach 80. utworzono tu rezerwat ornitologiczny będący miejscem lęgowym ptaków wodnych i błotnych.

 

Wysowa-Zdrój. Urokliwe uzdrowisko w Beskidzie Niskim
Wysowa-Zdrój to niewielka, ale niezwykle malownicza miejscowość uzdrowiskowa położona w sercu Beskidu...
Dlaczego warto znać język Bliskiego Wschodu? Korzyści z nauki języka arabskiego
Region Bliskiego Wschodu jest niezwykle ważny w kontekście geopolitycznym – jego szybki rozwój,...
Doskonały towarzysz podczas przygód na świeżym powietrzu: Plecak nieprzemakalny
Jeśli uwielbiasz spędzać czas na łonie natury, wiesz jak ważne jest odpowiednie wyposażenie, które zapewni...
Wynajem busa 9-osobowego – dlaczego warto się zdecydować?
Planując podróż ze swoimi przyjaciółmi lub organizując wyjazd służbowy, warto pomyśleć o wygodnym transporcie....
Kluczowe porady dla perfekcyjnych wakacji
Planowanie wakacji to ekscytujące doświadczenie, które może jednak przysporzyć wielu wyzwań. Aby zapewnić,...
Czy muszę znać hiszpański wybierając się do Hiszpanii?
Wybierając do Hiszpanii, pytanie o konieczność znajomości języka hiszpańskiego często się pojawia. Odpowiedź...