Wakacyjna Ustka

Położona 19 km na północny zachód od Słupska Ustka to typowy nadmorski kurort. Poza uzdrowiskami działa tu przedsiębiorstwo przetwórstwa rybnego, niewielki port i stocznia dla rybackich kutrów Na niektórych ulicach przetrwała przedwojenna zabudowa, w innych miejscach na miejscu rybackich chat powstały współczesne ośrodki wypoczynkowe.

UstkaUstka jest jednym z najpopularniejszych miejscowości letniskowych polskiego wybrzeża. Często prezentowana na różnego rodzaju blogach turystycznych, jako najlepsze miejsce na wakacyjny wypoczynek nad Bałtykiem.

W Ustce nie ma wprawdzie cennych zabytków, ale za to zachowało się sporo uroczych zaułków. Przy głównej ulicy Marynarki Polskiej, prowadzącej w stronę morza, stoi neogotycki kościół z lat 80. XIX w Na tyłach ul. Marynarki Polskiej ostało się trochę niskich rybackich domów i przedwojennych pensjonatów. Na rogu ul. Żeromskiego i Mickiewicza stoi dom z 1902 r. z olbrzymim, charakterystycznym hełmem na wieży, a przy ul. Mickiewicza piękna secesyjna kamienica z 1920r.

Przy wejściu na promenadę nadmorską widnieje stylowy kiosk spożywczy, który niegdyś był altaną koncertową. Z promenady widać jeden z najciekawszych pensjonatów Ustki – eklektyczny pałacyk z wysoką wieżą i tarasem widokowym z 1890 r. zwany pałacykiem Goringa.

Przy kamiennym nabrzeżu stoi neogotycka latarnia morska z 1871 r., której ściany ozdobione są sterczynami i pasami glazurowanej cegły. Latarnię wieńczy biały balkon widokowy z wiatromierzem, z którego w lecie można rozejrzeć się po okolicy.

Na plażę o jasnym, drobnym piasku prowadzą schodki. Po drugiej stronie Słupii też jest plaża, kursuje tam w sezonie kolorowa ciuchcia. Z portu przy ujściu Słupii do morza można wybrać się na rejs spacerowy jednym z kutrów (VI-IX; pół godziny wzdłuż brzegów), na połów ryb (wysokie ceny) lub prawdziwym katamaranem.

Warto także odwiedzić Duninowo. Leży ono 6 km na południowy zachód od Ustki, za jednym z licznych na wybrzeżu poligonów wojskowych. Widoczny z daleka, stojący na górce gotycki kościół zbudowany został w XV w, a przebudowany w wieku XIX. Biała świątynia ma wysoką czworoboczną wieżę z barokowym hełmem zakończonym latarnią. We wnętrzu zobaczyć można kolorową, ludową ambonę z końca XVII w, a w kruchcie po prawej stronie płytę nagrobkową z 1615 r. o czytelnych inskrypcjach. Nowa bramka prowadzącą do kościoła to przykład współczesnej twórczości ludowej. Wokół rozciąga się starodrzew, lipy o obwodach dochodzących nawet do 7 m.

We wsi przetrwały jeszcze ostatnie chałupy ryglowe oraz skromny parterowy dwór z końca XIX w. przykryty dwuspadowym dachem.

Na północ od wsi rozciągają się bagienne tereny, podmokłe łąki i rozległe jezioro Modła. W latach 80. utworzono tu rezerwat ornitologiczny będący miejscem lęgowym ptaków wodnych i błotnych.

 

Ewolucja branży MICE w roku 2023: adaptacja, innowacje i odpowiedzialność
Branża MICE, znana z organizacji spotkań, konferencji, wydarzeń i wystaw, odgrywa kluczową rolę w globalnej...
Cyfrowy nomada w Polsce. Jak połączyć pracę zdalną z odkrywaniem uroków kraju?
W dzisiejszych czasach, kiedy technologia pozwala nam pracować niemal z każdego zakątka świata, tradycyjne...
Luksusowe kampery dostępne w warszawskiej wypożyczalni
Podróż kamperem to świetny sposób na zorganizowanie niezapomnianych wakacji. Podczas takiej...
Gdzie warto wybrać się na weekend w Polsce?
Polska, z jej bogatą historią i malowniczymi zakątkami, stanowi prawdziwy raj dla turystów. Jeżeli zastanawiasz...
Twierdza Srebrna Góra - ceny biletów, godziny otwarcia oraz praktyczne informacje
W sercu Dolnego Śląska, ukryta wśród malowniczych krajobrazów Gór Sowich, wznosi się Twierdza Srebrna...
Co to jest inteligentna walizka (Smart Bag)? Przyszłość podróżowania
W dzisiejszych czasach, kiedy podróżowanie stało się nie tylko koniecznością, ale także pasją wielu ludzi,...