Wakacje 2017: Polacy lubią to!

Wakacje – czas oczekiwanych urlopów i błogiego, letniego wypoczynku. Polacy coraz bardziej świadomie planują wczasy: z wyprzedzeniem i z finezją. Coraz mniej turystów czeka na „last minute”, większość ceni sobie wybór wakacji o wymarzonej destynacji i standardzie. Gdzie zatem w tym roku Polacy spędzą wakacje?

Oferty dotyczące tegorocznych wakacji pojawiły się wcześniej niż w latach ubiegłych. Już  w miesiącach zimowych Polacy zaczynali planować swój letni wypoczynek. Jak podaje Travelplanet.pl, aż o 60% wzrosło zainteresowanie ofertami „first minute”. Turyści kierowali się zapewne niższą ceną i większym wyborem, jaki zapewnia rezerwacja z wyprzedzeniem. W turystyce zaczyna więc obowiązywać złota zasada: „Kto pierwszy, ten lepszy!”.

Piątka (z plusem) na piątkę – ulubione

Wybór miejsca wypoczynku jest kluczowy podczas rezerwacji wakacji. Polscy klienci biur podróży mają swoje ulubione kierunki, które obierają niezmiennie od lat.

Na pierwszym miejscu najbardziej obleganych destynacji, podobnie jak w minionych sezonach, znajduje się Grecja. Według portalu Wakacje.pl wybrało ją aż 35% urlopowiczów. – Na popularność tego kierunku składa się kilka czynników – mówi Marcin Kozak, Product Manager z Netholiday.pl. – Przede wszystkim cała turystyczna infrastruktura, krótki czas przelotu oraz gwarancja idealnej pogody. Klienci mają możliwość dobrania oferty do własnych potrzeb. Nie bez znaczenia jest też postrzeganie Grecji jako kraju całkowicie bezpiecznego. Smaczna kuchnia, wspaniałe dziedzictwo kulturowe Hellady przyciąga zatem tłumy turystów.

Drugie miejsce należy do Hiszpanii. 17% użytkowników Wakacje.pl, uznało ją za idealny kierunek na wypoczynek. Turyści pokochali ten kraj za gościnność, ogniste flamenco i bajeczne Wyspy Kanaryjskie. Warto dodać, że Hiszpanie bardzo dbają o turystów. Każdego roku powstają u nich nowe hotele, restauracje i salony SPA. Co więcej, plaże są czyszczone każdego dnia, a baseny i pola golfowe z roku na rok reprezentują coraz wyższy standard.

Wzrastającą popularnością cieszy się Bułgaria. Miłośników słońca i złocistych piasków przybywa z każdym rokiem. Największym zainteresowaniem turystów cieszą się kurorty Słoneczny Brzeg oraz Złote Piaski. Wakacje w Bułgarii należą do jednych z najtańszych. Niższe ceny wcale nie oznaczają niskiej jakości i mniejszego komfortu. Oferta turystyczna nie odbiega standardem od pozostałych liderów rankingu, chętnie zatem do Bułgarii udają się rodziny z dziećmi. Dla pociech często organizowane są animacje, zabawy, dzięki czemu rodzice mogą nieco odpocząć. – Zdecydowaną większość rezerwującą wcześniej wakacje stanowiły rodziny z dziećmi – mówi Maciej Sierka, Marketing Manager z Netholiday.pl. – Dla tej grupy, oprócz lokalizacji, kluczowym elementem oferty były dodatkowe zniżki dla dzieci oraz dostępność pokoi rodzinnych. Zauważamy wzrost zainteresowania wyjazdami rodzinnymi w porównaniu do lat poprzednich. Również oczekiwania są coraz wyższe: polski animator jest w tym momencie niemal standardem.

Egipt i Turcja nadal, mimo destabilizacji politycznej, mają swoich stałych zwolenników. Na wakacje do tych krajów chętnie wybierają się miłośnicy nurkowania i wypadów typu jeep safari, a także miłośnicy tamtejszej kuchni i kultury.  Ceny za pobyt również są czynnikiem przyciągającym turystów, dużo niższe niż w latach ubiegłych.

Zupełnie nowym pomysłem na urlop jest Albania. Ta destynacja jest coraz częściej wybierana jako alternatywa dla zatłoczonych miejsc. Można w niej swobodnie wypocząć, smacznie zjeść bez szwanku dla portfela. Albania ma szansę stać się jednym z ulubionych kierunków w kolejnych sezonach.


Odkryte – polubione

Nieco innymi priorytetami kierują się turyści samodzielnie planujący wakacje, stroniący od wyjazdów zorganizowanych. Zestawienie przygotowane przez Skyscanner  zaskakuje wyborami wczasowiczów. Nie znajdziemy w nim popularnych turystycznie krajów.

Pierwsze miejsce, do którego Polacy najchętniej rezerwują bilety lotnicze, to Gruzja. W ciągu dwóch lat zainteresowanie tym kierunkiem wzrosło o niemal 84%

Drugą najpopularniejszą destynacją jest Ukraina. Wynik ten może zaskakiwać, ale nie da się ukryć, że jest to niepowtarzalny kierunek turystyczny.

Od kiedy Kuba otworzyła się na świat, nie brakuje chętnych, by ją odwiedzić. Zainteresowanie Polaków Kubą wzrosło aż o 70% w ciągu dwóch lat. Oprócz niezwykłych walorów kolonialnej atmosfery, urlopowiczów przyciągają przystępne ceny oraz usługi turystyczne na najwyższym poziomie.

Listę najpopularniejszych kierunków zamykają Malta oraz Filipiny. Pierwszy kraj cieszy się od lat dużą liczbą odwiedzin. Drugi stanowi atrakcyjną alternatywę dla mocno turystycznej, obleganej Tajlandii.

 

PR

 

Wakacje All Inclusive LATO 2024 - Dlaczego warto zarezerwować już teraz?
Wakacje First Deal czy Last Minute? Planowanie wymarzonych wakacji to czasem wyjątkowe wyzwanie. Szukając...
Klasztory Egiptu i turystyka pielgrzymkowa
Egipt jest miejscem niezwykle popularnym wśród turystów. Oprócz wspaniałych budowli okresu świetności...
Pływające hotele
Sposoby podróżowania zmieniają się przez lata - szybkie koleje, samoloty - to wszystko pozwala wręcz...
Wakacyjne wybory Polaków
Branża turystyczna w Polsce, mimo powszechnych wieści o kryzysie, rozwija się nadal bardzo prężnie. Wciąż...