Urok małych miejscowości, tak blisko nas…

Gmina Nekla znajduje się w centrum wielkopolski, w powiecie wrzesińskim. Mało kto wie, że Nekla i okolice mają bogatą przeszłość, po której pozostały liczne pamiątki i zabytki historyczne. 

Pierwsze wzmianki o Nekli pochodzą z 1405 roku. Część gminy znajduje się w obszarze chronionego krajobrazu “Dolina Cybiny”. Na terenie gminy zlokalizowanych jest 11 obiektów wpisanych do rejestru zabytków oraz kościoły i dwory.
W nekielskim parku znajdują się pałac z około 1870 roku należący dawniej do rodziny Żółtowskich oraz drzewa uznawane za pomniki przyrody między innymi dęby i olchy czarne. W miejscowości tej znajduje się także Kościół św. Andrzeja Ap. fundacji Teodora Żółtowskiego wzniesiony w latach 1899-1901 w miejscu poprzedniego drewnianego z 1749 r. Wewnątrz niego znajdują się trzy barokowe ołtarze, ambona i rokokowa chrzcielnica. Kościół słynie z okazałej kopuły, wieżyczek i pięknych witraży.

W okolicach Nekli znajdują się: modrzew europejski mający około 170 lat , grusza Józefinka mająca około 200lat, cmentarze olęderskie, miejsca męczeństwa i mordów dokonanych na Polakach przez najeźdźcę hitlerowskiego.

Na terenie gminy Nekla w miejscowości Giecz znajduje się X-wieczne grodzisko piastowskie z fundamentami palatium, XVIII wieczny drewniany kościół oraz Muzeum Państwa Polskiego.

W miejscowości Opatówko znajduje się zabytkowy Kościół pod wezwaniem św. Katarzyny. Wzniesiony w latach 1752-54 z fundacji Leona Morawskiego archidiakona gnieźnieńskiego i poznańskiego. Kościół jest drewniany, jednonawowy z prezbiterium nieco wyższym i niższym, zamkniętym wielobocznie, kryty gontem, konstrukcji zrębowej. Na belce tęczowej znajduje się krzyż z XVI w. Główny ołtarz rokokowy z obrazem św. Katarzyny z XVIII w. , ambona i chrzcielnica z XVIII w.

Warto odwiedzać miejsca, które posiadają bogatą przeszłość, a swój urok i tajemniczość skrywają w przepięknych zabytkach – dziedzictwie narodowym. Obecnie nawet mniejsze miejscowości w Wielkopolsce posiadają dobrą bazę noclegową, często także w postaci ośrodków agroturystycznych, dlatego warto korzystać z zaplecza noclegowego nawet podczas weekendowych wyjazdów w trakcie, których wypoczywamy, zwiedzamy, a przy okazji poznajemy bogactwo naszej historii.

Zapoznaj się z ofertą noclegów: noclegi w Wielkopolsce.

Iwona Białas
Gospodarstwo Agroturystyczne
“Pod Brzózkami”  Opatówko 38 Nekla

Wycieczka na Islandię - Co warto zobaczyć?
Islandia, kraj ognia i lodu, jest miejscem, które zachwyca swoją niezwykłą przyrodą i krajobrazami, jakich...
Wakacje All Inclusive LATO 2024 - Dlaczego warto zarezerwować już teraz?
Wakacje First Deal czy Last Minute? Planowanie wymarzonych wakacji to czasem wyjątkowe wyzwanie. Szukając...
Podróż do Tajlandii - internet mobilny na wyjazd
Podróż do Tajlandii – internet mobilny na wyjazd Podróżowanie do egzotycznych zakątków takich...
Stronie Śląskie Atrakcje - Krótki przewodnik po najbardziej dziewiczym fragmencie ziemi kłodzkiej.
Stronie Śląskie, położone w malowniczym sercu Gór, stanowi jedno z tych miejsc na mapie Polski, które...
Jak dojechać do Kwidzyna z Gdańskiego lotniska?
Witaj w sercu północnej Polski, w Gdańsku – mieście o bogatej historii, malowniczych uliczkach i otwartym...
20 Najciekawszych atrakcji w Zamościu dla młodzieży
Zamość to miasto o bogatej historii i kulturze, które oferuje wiele atrakcji zarówno dla młodszych, jak...