Urok małych miejscowości, tak blisko nas…

Gmina Nekla znajduje się w centrum wielkopolski, w powiecie wrzesińskim. Mało kto wie, że Nekla i okolice mają bogatą przeszłość, po której pozostały liczne pamiątki i zabytki historyczne. 

Pierwsze wzmianki o Nekli pochodzą z 1405 roku. Część gminy znajduje się w obszarze chronionego krajobrazu “Dolina Cybiny”. Na terenie gminy zlokalizowanych jest 11 obiektów wpisanych do rejestru zabytków oraz kościoły i dwory.
W nekielskim parku znajdują się pałac z około 1870 roku należący dawniej do rodziny Żółtowskich oraz drzewa uznawane za pomniki przyrody między innymi dęby i olchy czarne. W miejscowości tej znajduje się także Kościół św. Andrzeja Ap. fundacji Teodora Żółtowskiego wzniesiony w latach 1899-1901 w miejscu poprzedniego drewnianego z 1749 r. Wewnątrz niego znajdują się trzy barokowe ołtarze, ambona i rokokowa chrzcielnica. Kościół słynie z okazałej kopuły, wieżyczek i pięknych witraży.

W okolicach Nekli znajdują się: modrzew europejski mający około 170 lat , grusza Józefinka mająca około 200lat, cmentarze olęderskie, miejsca męczeństwa i mordów dokonanych na Polakach przez najeźdźcę hitlerowskiego.

Na terenie gminy Nekla w miejscowości Giecz znajduje się X-wieczne grodzisko piastowskie z fundamentami palatium, XVIII wieczny drewniany kościół oraz Muzeum Państwa Polskiego.

W miejscowości Opatówko znajduje się zabytkowy Kościół pod wezwaniem św. Katarzyny. Wzniesiony w latach 1752-54 z fundacji Leona Morawskiego archidiakona gnieźnieńskiego i poznańskiego. Kościół jest drewniany, jednonawowy z prezbiterium nieco wyższym i niższym, zamkniętym wielobocznie, kryty gontem, konstrukcji zrębowej. Na belce tęczowej znajduje się krzyż z XVI w. Główny ołtarz rokokowy z obrazem św. Katarzyny z XVIII w. , ambona i chrzcielnica z XVIII w.

Warto odwiedzać miejsca, które posiadają bogatą przeszłość, a swój urok i tajemniczość skrywają w przepięknych zabytkach – dziedzictwie narodowym. Obecnie nawet mniejsze miejscowości w Wielkopolsce posiadają dobrą bazę noclegową, często także w postaci ośrodków agroturystycznych, dlatego warto korzystać z zaplecza noclegowego nawet podczas weekendowych wyjazdów w trakcie, których wypoczywamy, zwiedzamy, a przy okazji poznajemy bogactwo naszej historii.

Zapoznaj się z ofertą noclegów: noclegi w Wielkopolsce.

Iwona Białas
Gospodarstwo Agroturystyczne
“Pod Brzózkami”  Opatówko 38 Nekla

Zwiedzanie Wawelu - praktyczne wskazówki dla turystów
Kraków, perła Polski, jest miastem, które tętni życiem i łączy w sobie wieki tradycji z pulsującą energią...
Twierdza Srebrna Góra - ceny biletów, godziny otwarcia oraz praktyczne informacje
W sercu Dolnego Śląska, ukryta wśród malowniczych krajobrazów Gór Sowich, wznosi się Twierdza Srebrna...
Noclegi w polskich górach. Kilka ciekawych informacji.
Polskie góry, będące prawdziwym skarbem malowniczych krajobrazów, stanowią jedno z najbardziej pożądanych...
Najciekawsze miejsca w Kanadzie
Kanada, drugi co do wielkości kraj na świecie, oferuje nieskończoną ilość atrakcji dla podróżników. Od...
Odkryj piękno Borów Tucholskich - 10 najciekawszych miejsc do zwiedzania
Bory Tucholskie to malowniczy region w Polsce, który wciąż pozostaje niedoceniany, ale w pełni urzeka...
Spływy kajakowe Kaszuby z dziećmi
Na spływy kajakowe Kaszuby można się wybrać z dziećmi. Trzeba tylko pamiętać o dopasowaniu trasy do wieku...