Turystyka weekendowa – coraz bardziej popularna wśród Polaków

 Od kilku lat instytucje zajmujące się badaniem natężenia ruchu turystycznego w Polsce zgodnie potwierdzają wzrost znaczenia oraz zainteresowania krótkookresowymi wyjazdami rekreacyjnymi. Jednym z najbardziej istotnych czynników wpływających na popularność tej formy turystyki w naszym kraju jest obecnie rozwój infrastruktury hotelowej. 

Tempo rozwoju turystyki weekendowej w Polsce stale utrzymuje się na wysokim poziomie. Dzięki zwiększającej się ofercie tego typu wyjazdów turyści coraz częściej, zamiast kilkutygodniowych urlopów wybierają, dwu-, trzy-, bądź czterodniowe wyjazdy jako alternatywę dla dłuższego wypoczynku wakacyjnego.
 
Przyczyny tego zjawiska wynikają głównie z nowych możliwości w przedsiębiorstwach oraz bogacenia się społeczeństwa – wyjaśnia Marcin Podobas, Wiceprezes Zarządu Europejskiego Funduszu Hipotecznego S.A. – Wolne soboty i niedziele, a czasami także i piątki, dają możliwość krótkiego odpoczynku poza miejscem zamieszkania. Coraz większa część społeczeństwa polskiego uświadamia sobie potrzebę cotygodniowego aktywnego wypoczynku, czego bez wątpienia najlepszym dowodem jest wzrastająca liczba wyjazdów weekendowych.
 
Kto wyjeżdża najchętniej?
 
W oparciu o badania przeprowadzone przez Instytut Turystyki można szacować, że w 2006 roku w krajowych wyjazdach krótkookresowych uczestniczyło 7,5 mln osób powyżej 15 roku życia. Podróżujący odbyli 21,6 mln podróży oraz korzystali z 38,9 mln noclegów. Wśród społeczeństwa coraz częściej odczuwana jest potrzeba oderwania się od miejsca zamieszkania, bardzo często kojarzonego z pracą i stresem. Wyjazd weekendowy staje się sposobem na regenerację sił fizycznych i psychicznych. Okres weekendu jest również coraz częściej jedyną możliwością spędzania czasu z rodziną. Dlatego też turystyka weekendowa nabiera coraz większego znaczenia w  budowaniu i zespalaniu właściwych relacji w rodzinie.
 
Uczestnictwo w krajowych wyjazdach krótkookresowych w dużym stopniu warunkowane jest sytuacją materialną, stopniem wykształcenia, wiekiem oraz przynależnością do grupy
społeczno–zawodowej. Instytut Turystyki podaje, że w 2006 roku znaczna większość podróżujących, bo aż 43% stanowili urzędnicy i przedstawiciele wolnych zawodów, podczas gdy w tej grupie znalazło się jedynie 14% rolników. Istotnym czynnikiem wpływającym na uczestnictwo w wyjazdach weekendowych jest również sytuacja materialna. Spośród osób korzystających z tej formy wypoczynku 36% znajdowało się w dobrej sytuacji finansowej, a w przypadku 12% sytuacja ta była oceniana jako zła. Jeśli zaś chodzi o wykształcenie to wśród osób korzystających z wyjazdów weekendowych 40% legitymowało się wykształceniem wyższym, natomiast 17% zasadniczym zawodowym. Na podstawie powyższych danych wnioskować można, że im wyższy poziom wykształcenia i lepsza sytuacja materialna, tym wyższy poziom uczestnictwa w tej formie turystyki.
 
Gdzie na długi weekend?
           
Najbardziej natężony ruch turystyki weekendowej przypada na wiosnę i jesień, głównie na maj, czerwiec oraz wrzesień i październik, czyli poza ścisłym sezonem wakacyjnym – mówi Marcin Podobas, Wiceprezes Zarządu EFH S.A. – Turystyka weekendowa to przede wszystkim ruch regionalny. Najbardziej popularnymi destynacjami są znane miejscowości wypoczynkowe i uzdrowiskowe. Na wyjazdy krótkookresowe Polacy najczęściej wybierają miejsca położone stosunkowo blisko miejsca zamieszkania. W przypadku warszawiaków jest to np. Kazimierz Dolny nad Wisłą oraz Mazury. Popularność turystyczna tych regionów w naturalny sposób pociąga za sobą duże inwestycje w segmencie hotelowym. EFH dostosowuje swoją politykę inwestycyjną do panujących obecnie na rynku trendów dotyczących miejscowości wypoczynkowych oraz prognoz na najbliższe lata w tym zakresie. Posiadamy zatem swoje hotele w Kazimierzu Dolnym, na Mazurach, nad morzem oraz planujemy inwestować w najbardziej popularnych kurortach na południu Polski.  
 
Według badań przeprowadzonych przez Instytut Turystyki, najpopularniejsze rodzaje bazy noclegowej dla wyjeżdżających na 2-4 dni w celach turystyczno–wypoczynkowych to jak dotychczas pensjonat i hotel lub motel. Podróżujący przede wszystkim poszukują miejsc, w których można wybrać jedną z wielu możliwości spędzania wolnego czasu. Dlatego też dużą popularnością cieszą się ośrodki oferujące usługi spa&wellness oraz obiekty takie jak: basen czy aquapark. Analizując dane zaprezentowane przez Instytut Turystyki można stwierdzić, że krótkie podróże mają głównie na celu odwiedzenie rodziny lub znajomych. W 2006 roku 54% badanych wyjechało właśnie w tym celu. Drugim głównym celem wyjazdów weekendowych był wypoczynek – w celach typowo turystycznych wyjechało 38%. Służbowo natomiast wyjechało 8% respondentów, a w celach religijnych 2%.
 
Drugie mieszkanie w Sopocie
 
Do wyjazdów weekendowych zachęca również propagowany przez media styl życia. Podróżujący chcą spędzić te kilka dni w wygodnych i komfortowych warunkach, w hotelach o wysokim standardzie świadczonych usług.
 
W Polsce zaplecze bazy noclegowej, mimo ciągłego rozwoju, nie jest jeszcze wystarczające – wyjaśnia Marcin Podobas, Wiceprezes EFH S.A. – Rynek ten wymaga wciąż znacznego doinwestowania, przez co cechuje się bardzo dużym potencjałem rozwoju. Inwestorzy z jednej strony będą rozwijali infrastrukturę hotelową w naszym kraju, z drugiej zaś, zwiększać się będzie również ilość nowego rodzaju inwestycji, tzw. apartamentów wakacyjnych. Są one doskonałym uzupełnieniem dotychczasowej oferty noclegowej. Obecnie coraz więcej Polaków decyduje się na kupno lub wynajem drugiego mieszkania w atrakcyjnych turystycznie regionach kraju.
 
Pobyt we własnym apartamencie, czy też w mieszkaniu wakacyjnym zapewnia większą intymność, bezpieczeństwo oraz ciszę, niż uczestnictwo w zorganizowanej wycieczce turystycznej. Jest to dobre rozwiązanie dla weekendowego turysty, który szuka przede wszystkim spokoju i dba o komfortowe spędzanie wolnego czasu. Krótkie podróże krajowe, najczęściej organizowane są samodzielnie. Turystyka weekendowa na ogół nie jest również nastawiona na intensywne zwiedzanie, czy też aktywne formy spędzania wolnego czasu. Podczas krótkookresowego pobytu, podróżujący pragną przede wszystkim wypocząć, zregenerować organizm, zakosztować piękna krajobrazu. Apartamenty wakacyjne są trafną odpowiedzią na tego rodzaju nowe zapotrzebowania rynkowe.
 
Popularność turystyki weekendowej znacznie wzrośnie w ciągu kilku następnych lat
 
Do wzrastającej liczby wyjazdów weekendowych z pewnością przyczynia się postęp w dziedzinie transportu oraz jego znaczne rozpowszechnienie. Szersza dostępność zarówno samochodów, jaki i tanich linii lotniczych wielu podróżującym zapewniła możliwość swobodnego i komfortowego przemieszczania się. Dla wielu turystów bardzo istotny jest szybki i dogodny dojazd, trwający nie więcej niż 2-3 godziny.
 
Nie ulega wątpliwości, że Polska dysponuje odpowiednimi walorami przyrodniczymi oraz kulturowymi dla krajowego i zagranicznego rozwoju ruchu turystycznego. Turystyka ma szanse stać się u nas ważnym sektorem, przynosząc w miarę swojego rozwoju niemałe dochody.
 
Turystyka weekendowa od dłuższego czasu stanowi istotny czynnik w ogólnym rozwoju polskiej gospodarki turystycznej mówi Marcin Podobas, EFH S.A. Niezmiernie ważne jest, by Polska stała się atrakcyjnym miejscem wypraw zarówno dla turystów krajowych jak i zagranicznych, charakteryzującym się wysokim standardem świadczonych usług. Potencjał kulturowy oraz dobrze zachowane środowisko naturalne czynią z naszego kraju atrakcyjne miejsce do zwiedzania i wypoczynku. Warunkiem koniecznym do osiągnięcia tego celu są jednak inwestycje na dużą skalę w infrastrukturę hotelową.
 
W ciągu kilku ostatnich lat wypoczynek zarówno ten krajowy jak i zagraniczny był powszechny tylko wśród osób w dobrej sytuacji materialnej i z wyższym wykształceniem. Według światowych i polskich trendów powinno się to zmienić. Zgodnie z prognozami Światowej Organizacji Turystyki Polacy będą dążyli do skracania i dzielenia urlopów tak, by jak najczęściej podróżować. Zamiast długich dwutygodniowych wakacji coraz częściej wybierane będą trzy bądź czterodniowe wyjazdy.
 
 
 
Dodatkowych informacji udziela:
 
Gabinet Prasowy EFH S.A.
 
Michał Jankowski
 
Izabela Kozłowska
 
Multi Communications,
ul. Wrotkowa 14
02-553 Warszawa
tel.: (22) 845 04 36
fax.: (22) 845 65 92
 
O Europejskim Funduszu Hipotecznym S.A.
Europejski Fundusz Hipoteczny S.A. działa od 14 lat. Koncentruje się na finansowaniu oraz prowadzeniu działalności inwestycyjnej na własny rachunek w sektorze nieruchomości. Spółka specjalizuje się przede wszystkim w realizacji inwestycji w zakresie projektów hotelowych w standardzie 3-5 gwiazdek, z zapleczem konferencyjno-szkoleniowym i/lub funkcją SPA. Europejski Fundusz Hipoteczny oferuje także finansowanie nieruchomości i ruchomości w formie leasingu lub dzierżawy na okres od 12 do 300 miesięcy.
Spółka debiutowała na Giełdzie Papierów Wartościowych 21 grudnia 2007 roku. 
W 2007 r. łączne przychody netto Grupy EFH wyniosły 53,4 mln zł, zysk brutto 16,9 mln zł, a zysk netto 12,9 mln zł.
Z czego znane jest miasto Tarnów? Gdzie warto nocować w Tarnowie?
Tarnów przez lata reklamował się jako “polski biegun ciepła”. Faktycznie, miasto to ma specyficzny...
Agroturystyka na Kaszubach we wrześniu – idealny czas na relaks na łonie natury
Weekend na Kaszubach można spędzić na rowerze, w kajaku albo na hamaku. Uroki kaszubskich krain zaspokoją...
Międzyzdroje i VESTINA Wellness to idealne miejsca wypoczynku dla każdego
Zanurz się w urokach Międzyzdrojów i doświadcz wyjątkowego komfortu w VESTINA Wellness & Spa Hotel Miasto...
Niezawodne busy do Polski w niskiej cenie? To możliwe!
Myślisz, że nie da się wyjechać za granicę, bez ponoszenia wysokich kosztów? Nic bardziej mylnego! Na...
Zarezerwuj bus do Anglii i zapłać w dniu wyjazdu - to możliwe!
Chciałbyś zarezerwować bus do Anglii, jednak nie masz wystarczającej ilości pieniędzy na ten moment lub...
Ciekawe miejsca na wakacje
Zbliżają się wakacje, pora urlopów i luźniejszych dni. Jest wiele miejsc, gdzie warto się wybrać, by...