Turystyka w Chęcinach

Chęciny to jedno z najbardziej atrakcyjnych turystycznie miejsc w województwie świętokrzyskim. Miejscowość ta, położona w odległości kilkunastu kilometrów od Kielc, przyciąga zarówno miłośników historii średniowiecza, jak i szukających piękna natury.

Najbardziej znaną atrakcją turystyczną miasta jest bez wątpienia Zamek Chęciński, który góruje nad miastem. Powstał na przełomie XIII i |IV wieku, a okres jego rozkwitu trwał między XIV a XVI wiekiem. Wtedy był ważną fortecą obronną i więzieniem, a zarazem gościńcem dla członków rodzin królewskich – w tym królowej Bony, której duch, jak głosi legenda, po dziś dzień snuje się po budowli jako tajemnicza Biała Dama. Choć dziś są to jedynie ruiny, a konstrukcja została zniszczona w XVII wieku, w trakcie Potopu Szwedzkiego, to ich niepowtarzalny układ i wciąż monumentalny charakter sprawiają, że odwiedzający Chęciny właśnie tam kierują pierwsze kroki. Zamek doceniony został także przez środowisko filmowe – to tutaj kręcono „Pana Wołodyjowskiego” w reżyserii J. Hoffmana.

Bogactwo historii miasta dostrzeżemy także, schodząc ze wzgórza zamkowego do śródmieścia, które zachowało swój średniowieczny układ. Interesujące budowle z tego okresu nieustannie przywołują dawne czasy – odwiedzić warto kościół św. Bartłomieja, zespoły klasztorne franciszkanów oraz bernardynek, czy też późnorenesansową kamienicę, w której dziś mieści się dom kultury.

W najbliższej okolicy Chęcin znajdziemy wiele innych atrakcji turystycznych, a także komfortowe noclegi w przyjaznych pensjonatach, czy też gospodarstwach agroturystycznych. Będąc tutaj, nie sposób nie odwiedzić pobliskiej Jaskini Raj, która znana jest w całej Polsce z wyjątkowych nacieków wapiennych, które formują przepiękne kształty. Jaskinia uformowała się w dewonie, a w trzeciorzędzie i czwartorzędzie powstało większość formacji. Można ja zwiedzać od stycznia do listopada we wszystkie dni z pominięciem poniedziałków.

Przemierzając znajdujące się w okolicach Chęcin szlaki turystyczne, skierować się warto również do bardzo reprezentatywnego dla tego regionu Skansenu w Tokarni. Możemy tam podziwiać życie kieleckiej wsi w dawnych czasach z bliskiej odległości. Ten wyjątkowy Park Etnograficzny skupił zabytki budownictwa drewnianego z różnych okresów oraz miejsc województwa. Każda chałupa zawiera oryginalne wyposażenie z dawnych wieków, które pozwala lepiej zrozumieć, jak się wtedy żyło. Wizyta tutaj będzie prawdziwą gratką zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Odwiedzać skansen można przez cały rok we wszystkie dni tygodnia – z wykluczeniem poniedziałków.

Kolejną ważną atrakcją turystyczną znajdującą się w okolicach Chęcin jest dworek w Podzamczu Chęcińskim. Powstał na początku XVII wieku, ufundowany przez Jana Branickiego. Pełnił on funkcje domu starosty oraz innych ważnych instytucji – dziś został odrestaurowany. Zachwycają przede wszystkim jego ogrody z Łukiem Triumfalnym oraz aleją lipową, przy której rosną ponad 300-letnie drzewa.

Majówkowe wyprawy – co warto zapakować do plecaka?
Majówka sprzyja wyprawom w mniej i bardziej znane miejsca. Chętnie zabieramy na urlop całą rodzinę lub...
Jaki hotel w centrum Krakowa wybrać?
Kraków to miasto, które zachwyca swoją historią i kulturą, przyciągając turystów z całego świata. W sercu...
Wysowa-Zdrój. Urokliwe uzdrowisko w Beskidzie Niskim
Wysowa-Zdrój to niewielka, ale niezwykle malownicza miejscowość uzdrowiskowa położona w sercu Beskidu...
Dlaczego warto znać język Bliskiego Wschodu? Korzyści z nauki języka arabskiego
Region Bliskiego Wschodu jest niezwykle ważny w kontekście geopolitycznym – jego szybki rozwój,...
Doskonały towarzysz podczas przygód na świeżym powietrzu: Plecak nieprzemakalny
Jeśli uwielbiasz spędzać czas na łonie natury, wiesz jak ważne jest odpowiednie wyposażenie, które zapewni...
Wynajem busa 9-osobowego – dlaczego warto się zdecydować?
Planując podróż ze swoimi przyjaciółmi lub organizując wyjazd służbowy, warto pomyśleć o wygodnym transporcie....