Toruń średniowieczne miasto

Turniej rycerski na zamku krzyżackim, cykl imprez “Jak drzewiej w Toruniu bywało” i 4. Toruńska Noc Muzeów – 14 września, w Europejskim Dniu Dziedzictwa, Toruń zamieni się w miasto średniowieczne.

Z okazji Europejskich Dni Dziedzictwa 14 września Toruń odwiedzą średniowieczni mieszczanie, rycerze i rzemieślnicy, a mieszkańcy naszego miasta i turyści będą mogli jeszcze bardziej poczuć jego średniowieczny klimat. 14 września Muzeum Okręgowe w Toruniu uruchamia „wehikuł czasu”, który pomoże przenieść się kilka wieków wstecz. Posłużą do tego imprezy plenerowe na Rynku Staromiejskim, średniowieczny turniej rycerski Medievalia oraz czwarta Toruńska Noc Muzealna.

Zamek krzyżacki, godz. 11.00 – 17.00 VI Toruńskie Medievalia
W średniowiecznym turnieju rycerskim Medievalia udział wezmą rycerze z całej Polski, którzy będą zmagać się o tytuł mistrza w „Pieszym Turnieju Bojowym” „Turnieju łuczniczym” i „Turnieju konnym”. Walki odbywać się będą według systemu „każdy z każdym”, a w poszczególnych starciach zwycięzcą zostanie ten, kto utrzyma się na nogach. Walki ocenią doświadczeni sędziowie.

W fosie zamku wyrośnie średniowieczne obozowisko turniejowe z namiotami, w którym przez cały dzień można będzie zobaczyć, jak żyli nasi przodkowie w czasach średniowiecznych. Chętni będą mogli m.in. przymierzyć strój mieszczański, zbroję ora spróbować strzelania z łuku. Nie zabraknie też atrakcji dla dzieci.

Program:
11.00 Otwarcie turnieju w Fosie Staromiejskiej
11.30-15.00 Pokaz archeologiczny: kuchnia średniowieczna, przędzenie na wrzecionie, zabawy z ceramiką
12.00 turniej rycerski – walki rycerzy pieszych
13.00 Szkoła fechtunku dla dzieci
14.00 turniej łuczniczy
15.00 turniej konny: najazd na saracena, łapanie pierścieni, turniej kopijniczy, pokaz formacji bojowych z bitwy pod Grunwaldem
16.30 Uroczyste wręczenie nagród dla zwycięzców turnieju
17.00 Zakończenie turnieju

Rynek Staromiejski, godz. 12.00-18.00 „Nie od razu Toruń zbudowano, czyli jak drzewiej w Toruniu bywało”
Plenerowa impreza rodzinna, którą o godz.12.00 uroczyście otworzy na scenie przy Ratuszu Staromiejskim burmistrz w towarzystwie heroldów. W programie zabawy „Relacje na żywo z przeszłości”, czyli inscenizowane „wywiady” z postaciami z dziejów Torunia – krzyżakami, flisakiem, mieszczkami oraz królami – Kazimierzem Jagiellończykiem i Janem Olbrachtem oraz z – naturalnie – z Mikołajem Kopernikiem i jego rodziną. W tym samym czasie trwać będą podchody miejskie, a swoje kramy rozłożą średniowieczni rzemieślnicy: kowal, mincerz, garncarz, witrażownik, snycerz, wikliniarz, piwowar oraz piernikarz. Przygotowano też cykl dawnych gier i zabaw, m.in. bieg w worze, rzut ciżemką do beczki, toczenie koła lub beczki, rzut tamborkiem, nawlekanie igły oraz… dyby. Odbędą się także występy kuglarzy, pokaz mody dawnej oraz występ Jacka Kowalskiego i Henryka Kasperczaka – duetu odtwarzającego muzykę średniowieczną.

Program:
12.00 Uroczyste otwarcie imprezy
12.15 „Dźwięki historii” – koncert muzyki dawnej
12.30 „Relacja na żywo z przeszłości” – „wywiad”z uczestnikami wydarzeń z dziejów Torunia
12.45 „Laury dla Laury i Wawrzyńca” – losowanie zwycięzców gry miejskiej
13.00 Koncert muzyki dawnej
13.30 „Relacja na żywo z przeszłości” – „wywiad” z uczestnikami wydarzeń z dziejów Torunia
13.45 „Laury dla Laury i Wawrzyńca” – losowanie zwycięzców gry miejskiej
14.00 „W tanecznym kręgu” – nauka dawnych tańców
14.30 „Relacja na żywo z przeszłości” – „wywiad” z uczestnikami wydarzeń z dziejów Torunia
14.45 „Laury dla Laury i Wawrzyńca” – losowanie zwycięzców gry miejskiej
15.00 „W tanecznym kręgu” – nauka dawnych tańców
15.30 „Relacja na żywo z przeszłości” – „wywiad” z uczestnikami wydarzeń z dziejów Torunia
15.45 „Laury dla Laury i Wawrzyńca” – losowanie zwycięzców gry miejskiej
16.00 „Z modą przez wieki” – pokaz mody historycznej
16.45 „Laury dla Laury i Wawrzyńca” – losowanie zwycięzców gry miejskiej
17.00 „Przygody Litwina w Toruniu” wedle pieśni krucjat i krzyżackich powieści – koncert muzyki dawnej w wykonaniu Jacka Kowalskiego (przekłady, śpiew, citola, lira średniowieczna) i Henryka Kasperczaka (lutnia, teorba, rba)
17.45 „Laury dla Laury i Wawrzyńca” – losowanie zwycięzców gry miejskiej
18.00 Uroczyste zakończenie imprezy

IV Toruńska Noc Muzealna, godz. 18.00-22.00
To nie koniec niespodzianek, które z okazji EDD przygotowało Muzeum Okręgowe. Swobodny wstęp będziemy mieć do Domu Eskenów (znajdziemy się w dawnym kantorze kupieckim, poznamy dawny system miar i wag oraz wybijemy sobie okolicznościową monetę) i Muzeum Podróżników (poznamy szlaki handlowe, zobaczymy, co dawni wędrowcy zabierali ze sobą w podróż, a w rozstawionym tam kramie powąchamy egzotycznych przypraw. Swoje podwoje otworzy również dla zwiedzających Muzeum Etnograficzne. 14 września za darmo będzie można obejrzeć wszystkie wystawy stałe i czasowe, łącznie z Parkiem Etnograficznym. Szczególnie polecamy uwadze niezwykle ciekawą i z polotem zaaranżowaną ekspozycję „Lokalny pejzaż kontrkultury. Love, peace i PRL”, poświęconą ruchowi hipisowskiemu na terenach naszego województwa.

Program:
Dom Eskenów (ul . Łazienna 16)
18.30, 19.30, 20.30 Zrozumieć przeszłość – wynalazki epoki kamienia – prelekcja przy pradziejowej części wystawy Toruń i jego historia. Cz. I: Prahistoria i średniowiecze
19.00, 20.00, 21.00 Wśród średniowiecznych murów – prelekcja przy wystawie Toruń i jego historia. Cz. I: Prahistoria i średniowiecze
18.00, 20.00 Przedmioty pożądania w ostatnich wiekach starożytności w barbarzyńskiej Europie – wykład z pokazem, tzw. sala za kratą.
18.00, 19.00, 20.00, 21.00 „Księga Toruń” 3D – pokazy multimedialne. Pokazy dla grup maksimum 30-osobowych, możliwa wcześniejsza rezerwacja wejścia (tel. 56 660 56 19). W przypadku wolnych miejsc będzie możliwość wejścia bez rezerwacji.

Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika (ul. Franciszkańska 9/11)
18.15 Kuba – wyspa niezwykła – relacja z podróży z pokazem multimedialnym Joanny i Janusza Traczykowskich.
19.30, 21.00 Polskie odkrywanie świata – prelekcja z pokazem.

Ponadto tego dnia możliwość podziwiania niepowtarzalnej wieczornej panoramy Torunia – wejście na wieżę Ratusza Staromiejskiego (wejście biletowane; bilety w cenie 10/6 zł; ostatnie wejście o godz. 21.30).


Urząd Miasta Torunia

Wały Gen. Sikorskiego 8
87-100 Toruń

http://www.torun.pl

Konkursy cukiernicze Eko-ciastko 2010 podczas Targów Gastro Hotel
W dniach 6-8 października w Hali AWF przy ul. Paderewskiego 35 we Wrocławiu odbędą się dedykowane dla...
Toruń - tradycja i nowoczesność
"Od piernika do rydzyka" takim sloganem reklamuje Toruń serwis nasztorun.pl . Trzeba przyznać, że slogan...