Termos obiadowy, do kawy, dla dzieci – co wybrać? Praktyczne wskazówki

dczas kilkugodzinnej podróży, długiej wycieczki czy dnia spędzonego w szkole dobrze jest móc napić się czegoś gorącego i zjeść ciepły posiłek, najlepiej przygotowany samodzielnie. Aby to było możliwe, wystarczy mieć ze sobą odpowiedni termos. Tylko jaki rodzaj wybrać spośród licznych modeli, które są dostępne na sklepowych półkach? Poznanie właściwości różnych termosów umożliwi dokonanie optymalnego zakupu.


Różne rodzaje, czyli jaki termos kupić?

Na rynku dostępnych jest mnóstwo rodzajów termosów, które różnią się nie tylko wyglądem, ale przede wszystkim swoim przeznaczeniem. Inne są bowiem modele stworzone z myślą o napojach niż do żywności. Klasyczny termos do kawy, herbaty i innych napojów sprawdzi się w podróży, w pracy i w szkole. W zależności od materiałów, z których jest wykonany, może utrzymywać temperaturę płynów od 8 nawet aż do 20 godzin. Jego wygląd praktycznie nie uległ zmianie od momentu wynalezienia pierwszych tego rodzaju pojemników. Natomiast termosy obiadowe wyróżniają się przede wszystkim wyglądem – często są większe od klasycznych modeli i składają się z kilku oddzielnych pojemników. Takie rozwiązanie umożliwia przenoszenie w ten sposób kilku potraw.

Bardzo ciekawą grupą są termosy turystyczne, które można zabrać np. na dłuższą wyprawę w góry. Zasada ich działania jest taka sama jak w przypadku innych rodzajów, natomiast najistotniejszy jest wygląd i rozmiar. Najlepsze termosy tego typu są wykonane z metalu, niewielkie, choć pojemne, a także lekkie, bardzo wytrzymałe i szczelne.

Jeszcze jednym ciekawym rodzajem jest termos dla dziecka do szkoły. Lekkość, niewielkie wymiary i szczelność to podstawowe cechy takich produktów. Jednak w przypadku najmłodszych użytkowników termosów nie można zapominać o designie. Kolory, postacie z bajek i oryginalne wykończenie to coś, co maluchy lubią najbardziej. Szeroki wybór termosów dla dzieci, ale i wielu innych rodzajów, dostępny jest na: https://www.garneczki.pl/tagi/termosy-dla-dzieci/ .

Termiczne właściwości termosów

Najważniejsze pytanie brzmi: Jaki termos najdłużej trzyma ciepło? Odpowiedź jest uzależniona od materiału, z którego termos jest wykonany. Najpopularniejsze modele to te, których wkład jest ze stali nierdzewnej. Dostępne są także szklane, ale ich wadą jest większa waga i niższa wytrzymałość. Dla przedłużenia czasu utrzymywania ciepła, wewnętrzne ścianki często są pokrywane specjalną warstwą, która odbija światło. Dodatkowo, droższe modele mają w środku powłokę ze srebra, która działa antybakteryjnie. Ważna informacja jest taka, że najlepsze termosy klasyczne utrzymują temperaturę do 20 godzin, tańsze do 5-7 godzin, a obiadowe do 4-6 godzin. Warto mieć też świadomość, że te same termosy nie tylko utrzymują ciepło, ale też zimno! W tym drugim przypadku napoje i żywność zachowuje niską temperaturę nawet 2-3 razy dłużej niż tę, która jest wyższa.

Więcej niż termos, czyli praktyczne kubki termiczne

Na sklepowych półkach, oprócz termosów, znajdują się również kubki termiczne, które są świetnym wyborem do samochodu. Podróżując autem można mieć przy sobie odpowiedni kubek – umieszczony w specjalnym uchwycie albo zamknięty i położony na siedzeniu obok. Wystarczy jeden ruch palca, aby go otworzyć i móc się napić.

Kubki termiczne działają na tej samej zasadzie co termosy, choć są mniej pojemne i przeznaczone do picia napojów w stosunkowo krótkim czasie od przygotowania. Dużą zaletą jest wyposażenie ich w gumowe, antypoślizgowe uchwyty, co znacznie ułatwia utrzymanie w rękach, zwłaszcza, kiedy są nagrzane.

 

Z wonga.com wyjedziesz na wymarzone wakacje!
Jeśli do tej pory martwiłeś się, że będziesz musiał odłożyć wymarzone wakacje na przyszły rok, to pora,...
Rejsy wycieczkowe - jak wybrać rejs i czego unikać?
Rejsy wycieczkowe są coraz popularniejszą formą turystyki. Są idealną okazją do połączenia wielu form...