Tania Polaków jazda

Wbrew powszechnej opinii, taksówki w Polsce nie są drogie. Na tle innych stolic Unii Europejskiej wypadamy wręcz bardzo korzystnie – obok Bułgarii i Rumunii mamy najniższe stawki za przejazd taksówką. W niektórych miastach za taksówkę zapłacimy nawet kilka razy więcej niż w Polsce. 

Jak wynika z analizy mytaxi,  najdroższym miastem pod względem usług taksówkowych są Helsinki. Za 5 kilometrowy kurs zapłacimy tam około 61 zł.  Jest to stawka bardzo wysoka dla przeciętnego polskiego pasażera – średnia cena podobnego kursu w Warszawie to jedynie 18 zł (5 x 2 zł/km + 8 zł opłata startowa). Co ciekawe, mniej więcej tyle samo co w Warszawie wydamy w Budapeszcie, gdzie koszt przejechania 5 kilometrów jest tylko o złotówkę wyższy. Mniej zapłacimy tylko między innymi w Sofii czy w Bukareszcie. Wśród stolic naszych sąsiadów najdroższy jest Berlin, gdzie ten sam przejazd kosztuje 52 zł (o 189% więcej), natomiast w Pradze czy w Bratysławie – około 27 zł (o 50% więcej).

Ciężki los polskich kierowców

Tak konkurencyjne stawki na polskim rynku odbijają się też na nastrojach taksówkarzy. Koszty związane z obsługą pojazdu, czyli jego zakupem, serwisowaniem, ubezpieczeniem czy cenami paliwa, nie odbiegają znacząco od stawek w Unii Europejskiej. Rachunek jest prosty – polski taksówkarz balansuje na granicy opłacalności, a zawód taksówkarza to w naszym kraju ciężki kawałek chleba. Co jest przyczyną takiego stanu rzeczy?

W Warszawie jest już około 11 tysięcy aktywnych licencji, to więcej na jednego mieszkańca niż w Berlinie czy w Madrycie. Uzyskanie licencji nie jest w naszym kraju rzeczą trudną. W Warszawie wystarczy ukończyć kurs, zdać egzamin z topografii miasta oraz wykazać się niekaralnością i aktualnymi badaniami lekarskimi. Nadpodaż taksówek powoduje, że rynek jest bardzo konkurencyjny, a kierowcy walczą o klienta niskimi stawkami.  Dodatkowym problemem jest istnienie tak zwanych przewozów, działających często w szarej strefie. – wyjaśnia Krzysztof Urban, dyrektor zarządzający mytaxi w Polsce.

Kierowcy działający w szarej strefie nie płacą podatków i ubezpieczeń społecznych, nie ponoszą również kosztów związanych z zakupem taksometru czy kasy fiskalnej, które ponosić muszą wszyscy licencjonowani kierowcy. Osoby korzystające z usług takich przewoźników podejmują spore ryzyko, związane z brakiem ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków. Warto zapamiętać również,  że kierowcy tacy często nie znają miasta i co chyba szczególnie istotne w godzinach szczytu, nie mogą poruszać się po pasach wytyczonych dla taksówek
i autobusów, czyli tzw. bus pasach.

Aplikacja mytaxi pozwala na zamawianie taksówek oraz płacenie za przejazd z poziomu smartfona, bezpośrednio łącząc kierowcę i pasażera. Kierowcy współpracujący z mytaxi to wyłącznie licencjonowani taksówkarze.

 

O mytaxi

mytaxi jest produktem firmy Intelligent Apps GmbH i została powołana do życia w czerwcu 2009 roku przez dwóch założycieli Niclaus Mewesa i Svena Külpera. Start-up w Hamburgu jest pionierem i leaderem rynku zatrudniając ponad 150 pracowników w Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Hiszpanii, Polsce i USA. Aplikacja zamawiania taksówki umożliwia bezpośrednie połączenie pomiędzy kierowcą i pasażerem. Aplikacja została ściągnięta ponad 10 mln razy i dostępna jest w 40 miastach wraz z ponad 45 000 taksówek. Inwestorami są między innymi: T-Venture Holding GmbH (Deutsche Telekom AG), Daimler Mobility Services GmbH (Daimler AG), KfW, e42 GmbH i Lars Hinrichs (Cinco Capital GmbH). Dalsze informacje www.mytaxi.com

 

Jak dojechać do Kwidzyna z Gdańskiego lotniska?
Witaj w sercu północnej Polski, w Gdańsku – mieście o bogatej historii, malowniczych uliczkach i otwartym...
Podróżowanie po Nowym Sączu - dlaczego warto wybrać taksówkę?
Planując 3 dniowy weekend w Nowym Sączu doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że nasz czas na zwiedzanie...