Sukces polsko-wenezuelskiej ekspedycji: zdobyli Tramén Tepui i odkryli nieznane gatunki

Marek Arcimowicz, Carlos Mario Osorio i Alberto Raho jako pierwsi ludzie na świecie zdobyli szczyt, na który jeszcze nigdy nikomu nie udało się wspiąć o własnych siłach. 14. lutego br. około godziny 15.30 polsko-wenezuelska ekspedycja sponsorowana przez markę Merrell dotarła na położony w niedostępnych obszarach południowo-wschodniej Wenezueli szczyt Tramén Tepui (2726 m n.p.m.). Wyprawa kierowana przez Michała Kochańczyka została zwieńczona podwójnym sukcesem. Biolog Izabela Stachowicz, dokonała w jej trakcie odkrycia endemicznych gatunków żab i motyli.


Jak mówią Indianie, Tramén Tepui to szczyt, którego nikt wcześniej nie zdobył samodzielnie, bazując wyłącznie na sile własnych nóg i mięśni. Do tej pory jedyną metodą dotarcia na szczyt, stosowaną np. przez ekspedycje naukowe, była podróż helikopterem. 17 stycznia 2012 roku, pięcioosobowa grupa podróżników, w skład której weszło trzech Polaków: Marek Arcimowicz, Michał Kochańczyk, i  Izabela Stachowicz,  przedzierając się przez gęste, niezbadane lasy, wyruszyła w kierunku Tramén Tepui. Chcąc sprostać wyzwaniu, uczestnicy wyprawy wybrali buty Merrell z linii Outventure, które znakomicie sprawdzają się nawet w najtrudniejszych warunkach. Ostatnia prosta dzieląca podróżników od zdobycia szczytu odbywała się przy bardzo ciężkich warunkach pogodowych: deszczu, silnym wietrze i temperaturze poniżej 9 stopni. Śliska nawierzchnia dodatkowo utrudniała wspinaczkę. Ok. 15.30 czasu wenezuelskiego Marek Arcimowicz, Carlos Mario Osorio i Alberto Raho dokonali niemożliwego: zdobyli szczyt Tramén Tepui.

W tym samym czasie Izabela Stachowicz, absolwentka biologii na Uniwersytecie Jagiellońskim, dokonała  sensacyjnego odkrycia nieznanych do tej pory gatunków żab i motyli. Po powrocie do Polski podróżnicy uzyskali potwierdzenie swojego odkrycia. Mała, trzycentymetrowa czarna żaba została zakwalifikowana jako nowy gatunek, podobnie wielobarwny motyl, nie będący bliżej spokrewnionym z żadnym ze znanych naukowcom gatunków występujących w Andach. Pomocy przy identyfikacji stworzeń udzieliło podróżnikom Muzeum Zoologiczne Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Sponsorem wyprawy na szczyt Tramén Tepui była marka Merrell, która od ponad 30. lat zapewnia wysokiej jakości obuwie wszystkim entuzjastom aktywnego wypoczynku. W jej ofercie jest obuwie typowo wyczynowe, jak i modele znakomicie wpisujące się w krajobraz miejski. Od niedawna oferta rozszerzyła się o odzież i akcesoria. Wszystkie produkty marki Merrell wykonane są z najlepszej jakości materiałów i z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii. 

Zapraszamy na blog wyprawy: http://tramentepui2012.wordpress.com. Zapraszamy również
do odwiedzenia polskiego profilu marki Merrell na portalu Facebook: http://facebook.com/MerrellLetsGetOutside.

Michał Kochańczyk, z wykształcenia ekonomista i afrykanista, jest alpinistą, polarnikiem, żeglarzem
i kajakarzem. Był kierownikiem i uczestnikiem dwudziestu wypraw w góry wysokie. Przemierzył większość pustyń na świecie, wędrował przez wilgotne lasy równikowe oraz spłynął w Amazonii za pomocą wioseł środkowy odcinek rzeki Xingu. Teraz dowodzi grupą Polaków, którzy za punkt honoru postawili sobie pokonanie własnych słabości. i pokonanie bezlitosnej przyrody.

Marek Arcimowicz jest z wykształcenia architektem, a z zamiłowania – fotografem. Od 2000 roku współpracuje z polską edycją magazynu “National Geographic”. Zdjęcia i artykuły publikował na łamach m.in.: “National Geographic Traveler”, “Góry”, “Podróże”, “Focus”, “GEO”, “CHIP – Photo-video-digital”, “Voyage”, “Newsweek”, “Wiedza i Życie”, “Gazeta Wyborcza”, “Foto-Pozytyw”. Jego zadaniem jest przekazanie w obrazach jak wyglądała wyprawa. Tylko on jest w stanie w trudnych warunkach pokazać piękno, które przeraża i pociąga zarazem.

Izabela Stachowicz, absolwentka biologii na Uniwersytecie Jagiellońskim, miłośniczka tropikalnych ekosystemów i naukowych wyzwań. Jej głównym zadaniem jest dokumentowanie napotkanych gatunków fauny i flory. W końcu to tutaj żyją żaby z pazurami, jaszczurki lubiące kąpiele wodne czy mięsożerne kwiaty.

 

PR

Wycieczka na Islandię - Co warto zobaczyć?
Islandia, kraj ognia i lodu, jest miejscem, które zachwyca swoją niezwykłą przyrodą i krajobrazami, jakich...
Jak wybrać odpowiednią pojemność plecaka turystycznego?
Podróżowanie to pasja, która pozwala nam odkrywać nowe miejsca, poznawać różne kultury i tworzyć niezapomniane...
Jak dojechać do Kwidzyna z Gdańskiego lotniska?
Witaj w sercu północnej Polski, w Gdańsku – mieście o bogatej historii, malowniczych uliczkach i otwartym...
20 Najciekawszych atrakcji w Zamościu dla młodzieży
Zamość to miasto o bogatej historii i kulturze, które oferuje wiele atrakcji zarówno dla młodszych, jak...
Nowa oaza luksusu w sercu Bieszczadów
– Czy kiedykolwiek marzyłeś o luksusowych wakacjach w malowniczych Bieszczadach? – Czy...
Odkryj tajemnice Transylwanii – wycieczka objazdowa po krainie Drakuli
Transylwania, serce Rumunii, jest regionem o bogatej historii, przepięknych krajobrazach i niezliczonych...