Pod względem ilości zabytków wśród polskich miast Toruń ustępuje jedynie Krakowowi. W grodzie Kopernika czeka na turystów około 600 historycznych obiektów1. Obecnie niestety nie dla wszystkich są one łatwo dostępne.
O unikatowości toruńskich zabytków w skali Europy świadczą m.in.: wpisanie toruńskiego zespołu staromiejskiego na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO, trzecia lokata w plebiscycie National Geographic Polska na 30 najpiękniejszych miejsc na świecie oraz obecność na prestiżowej liście „7 Cudów Polski” dziennika „Rzeczpospolita”.
Starówkę odwiedzają nie tylko turyści z całego kraju i ze świata. Także mieszkańcy Torunia chętnie wybierają się na popołudniowe spacery po Starym Mieście.
Często spacerują po starówce całe rodziny, wraz z dziećmi i seniorami. Ułatwieniem jest dla nich z pewnością ograniczenie ruchu kołowego na terenie starówki. Jednak aby się na nią dostać, muszą pokonać przynajmniej jedną z najbardziej ruchliwych toruńskich arterii: Aleję Jana Pawła II, Bulwar Filadelfijski, ulicę Odrodzenia lub Przy Kaszowniku. Ogromne zagęszczenie ruchu na tych trasach jest spowodowane bezpośrednim połączeniem z jedynym toruńskim mostem drogowym, który nie ma wystarczającej przepustowości.
Masy zmotoryzowanych turystów tkwią w „korkach” na ulicach przylegających bezpośrednio do starówki, a dodatkowo stanowią zagrożenie dla pieszych. Dla wygody jednych i drugich niezbędne jest przekierowanie ruchu drogowego tak, aby omijał starówkę. Nastąpi to już wkrótce – w wyniku wybudowania nowego mostu drogowego.
Ze względu na swą lokalizację przy ul. Wschodniej drugi most odciąży starówkę i jej najbliższe okolice z nadmiaru ruchu drogowego. Zapewni dogodny dojazd do starego miasta, nie psując harmonijnej linii nadwiślańskiej panoramy Torunia. Turyści dostaną się w pobliże starówki bez uciążliwego oczekiwania w ulicznych „korkach”, a okolice starego miasta staną się bezpieczne dla pieszych. Coraz więcej osób, także z bardziej odległych dzielnic miasta, będzie się decydowało na piesze spacery.
Budowa nowego mostu spowoduje spadek natężenia ruchu drogowego w okolicach starówki, dzięki czemu wzrośnie nie tylko bezpieczeństwo pieszych. Także zmotoryzowani turyści będą mniej narażeni na wypadki drogowe oraz na niebezpieczeństwo, jakie niesie z sobą przejazd wiekową, nad miarę eksploatowaną przeprawą.
Dodatkowe korzyści z budowy nowego mostu to także zmniejszone wydzielanie spalin w obrębie starówki i mniejszy hałas. Z pewnością poprawi to jakość spacerów po starym mieście, podkreśli niezwykły klimat miasta, a także pozwoli lepiej chronić zabytki. Te zalety nowego mostu docenią niezliczone zastępy miłośników toruńskiej starówki.
Źródło: PR
——————————————–
Tanie noclegi w Toruniu
Noclegi w Toruniu i okolicach