Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Mazowszu nad rzeką Wisłą.
Jest ona ważnym europejskim ośrodkiem naukowym, kulturalnym, politycznym oraz gospodarczym. Mieszczą się w niej siedziby parlamentu (Sejmu i Senatu), Prezydenta RP, Rady Ministrów i innych władz centralnych. Warszawa jest także stolicą województwa mazowieckiego. Tak powszechnie myślimy o tym mieście – kojarzy nam się głównie z polityczną stroną kraju.
Jednak Warszawa to nie tylko świat polityki, przepychu medialnego, czy centrów handlowych, Warszawa to także miasto bogatej historii i pięknych zakątków z cennymi pomnikami, budowlami, czy parkami.
Jako, że jest to miasto położone centralnie i połączeń komunikacyjnych nie brakuje warto wybrać się do naszej stolicy w jakąś jesienną sobotę i pozwiedzać miasto od zupełnie innej strony.
Jesienią przywykliśmy do przeplatanki pogodowej, tak, więc wiatr, deszcz, mgły, ale także słońce zaskakują nas swoją codzienną intensywnością i różnorodnością. Jednak, gdy pogoda jest dla nas łaskawa i więcej jest jednak dni złotej jesieni warto wybrać się do Pałacu w Wilanowie, czyli do zespołu pałacowo – parkowego. Całość wzniesiona została w latach 1677-1696 dla króla Jana III Sobieskiego według projektu Augustyna Locciego i rozbudowany (skrzydła boczne) przez kolejnych właścicieli Wilanowa.
Pałac, wraz z otaczającym go parkiem i zabudowaniami, który przetrwał czasy zaborów, wojen i okupacji, zachowując swoje walory historyczne i artystyczne, należy do najważniejszych zabytków polskiej kultury narodowej. W tym wspaniałym miejscu można spędzić dosłownie cały dzień upajając się bogactwem historycznym i przepychem otaczającego piękna. Otaczająca zieleń sprzyja spacerom, szaleństwom z dziećmi na świeżym powietrzu.
Zespół pałacowo-parkowy w Wilanowie jest również miejscem wydarzeń kulturalnych, koncertów i spotkań. Do najbardziej znanych imprez należą: Letnie Koncerty Królewskie w Ogrodzie Różanym oraz Międzynarodowa Letnia Akademia Muzyki Dawnej.
Pałac w Wilanowie to przodowy punkt w planie podczas zwiedzania stolicy. Także dla wszystkich tych, którzy planują zostać na noclegi w Warszawie.
A gdzie dotrzeć najłatwiej i najszybciej? Oczywiście na Zamek Królewski znajdujący się na placu Zamkowym. Barokowo-klasycystyczny zamek królewski, pierwotnie rezydencja książąt mazowieckich, od XVI wieku siedziba władz I Rzeczypospolitej: króla i Sejmu (Izby Poselskiej i Senatu). W latach 1926-1939 siedziba prezydenta II RP, Ignacego Mościckiego. Po zniszczeniach II wojny światowej odbudowany i zrekonstruowany. Obecnie stanowi pomnik historii i kultury narodowej, pełni funkcje muzealne i reprezentacyjne. Wpisany jest do Państwowego Rejestru Muzeów.
Zamek Królewski zachwyca zarówno od wewnątrz, jak i z zewnątrz, a otaczający go plac jest bardzo lubianym miejscem spotkań przez młodzież. Szczególnie mocno oblegana jest Kolumna Zygmunta III Wazy w Warszawie – pomnik króla Zygmunta III Wazy. Została wzniesiona w latach 1643–1644 z fundacji Władysława IV Wazy według projektu Augustyna Locci i Constantino Tencalli. Zburzona w 1944, zrekonstruowana w latach 1948–1949. W 1965 także wpisana do rejestru zabytków. Jest stanowczo najbardziej charakterystycznym elementem stolicy zaraz po Warszawskiej Syrence.
Niemal wszystkie wycieczki obowiązkowo odwiedzają Stare Miasto, a urocze kamienice zachwycają swoją architekturą. Jest to najstarsze osiedle miejskie Warszawy będące zwartym zespołem zabytkowym, przeważnie z XVII i XVIII wieku o średniowiecznym układzie zabudowy, otoczone pierścieniem murów obronnych z XIV-XVI wieku. Jego obszar jest stosunkowo niewielki. Posiada Rynek, który rozmieszczony jest na planie prostokąta.
Architektura Starego Miasta zmieniała się na przestrzeni wieków wraz ze zmieniającymi się stylami w sztuce. Pierwsze średniowieczne kamienice budowane były w stylu gotyckim, za czasów Zygmunta Augusta domy, odnawiane czy odbudowywane po klęskach żywiołowych, miały charakter renesansowy. Na początku XVII wieku kamienice zyskały barwne tynki i barokowe zdobienia.
Na miłośników historii czeka ogromne Muzeum Powstania Warszawskiego. Muzeum to zostało otwarte w przeddzień 60. rocznicy wybuchu powstania, 31 lipca 2004 r. Jest wyrazem hołdu warszawiaków wobec tych, którzy walczyli i ginęli za wolną Polskę i jej stolicę. Ekspozycja przedstawia walkę i codzienność powstania na tle okupacji, poprzez ukazanie złożonej sytuacji międzynarodowej, aż po powojenny terror komunistyczny i losy powstańców w PRL.
Ekspozycja stała zlokalizowana jest aż na trzech kondygnacjach (parter, antresola i piętro), na całkowitej powierzchni ponad 3000 m2. Składa się na nią ponad 500 eksponatów, 1 200 fotografii, 225 informacji biograficznych i historycznych, a także mapy, tablice, filmy, kroniki, zaaranżowane w porządkach chronologicznym i tematycznym.
Wystawa przedstawia historię powstania warszawskiego począwszy od niemieckiej i sowieckiej napaści we wrześniu 1939 roku, poprzez okupację, akcję “Burza”, przygotowanie do powstania, jego wybuch i przebieg, sytuację na arenie międzynarodowej w 1944 roku, utworzenie nielegalnego, komunistycznego rządu w Lublinie a skończywszy na losach powstańców w PRL.
W Muzeum wykorzystano różne techniki komunikacji audiowizualnej i multimedialnej. W centrum stałej ekspozycji umieszczono Monument przenikający przez wszystkie poziomy budynku. Symbolizuje bijące “serce” stolicy. Podchodząc bliżej zwiedzający mogą usłyszeć odgłosy walczącej Warszawy, świst kul, modlitwy, pieśni i ogłuszający huk bomb. Jednym z najważniejszych celów Muzeum Powstania Warszawskiego jest działalność edukacyjna.
Od stycznia 2005 roku Centrum Edukacyjne Muzeum Powstania Warszawskiego prowadzi lekcje muzealne z historii i języka polskiego, dla wszystkich typów szkół, również dla grup przedszkolnych. Zajęcia zostały przygotowane i opracowane przez zespół ekspertów z bogatym doświadczeniem w nauczaniu. Lekcje są dostosowane do wieku uczestników. Zajęcia odbywają się w Sali Małego Powstańca, przeznaczonej specjalnie dla dzieci, jedynej tego rodzaju w Polsce.
Centrum Edukacyjne prowadzi także inne projekty: happeningi historyczne, młodzieżowe projekty badawcze, dokumentacyjne i wydawnictwa (np. płyta Czuwaj Wiaro! zespołu Dzieci z Brodą). Publikowane są różnorodne pomoce do tej nauki: kompendia, plany lekcji, ćwiczenia i materiały multimedialne. Organizowane są także szkolenia i kursy dla nauczycieli.
Warto zarezerwować dosłownie cały dzień na zwiedzanie tego muzeum, ekspozycja robi wrażenie, a historia wynurza się dosłownie z każdego kąta. Jesienne dni sprzyjają właśnie takim wyjściom, w miejsca gdzie nie trzeba obawiać się o pogodę, a jednocześnie nie dopadnie nas nuda.
Zapraszamy do refleksyjnych wędrówek po Warszawie.
Zapraszamy do zapoznania się z ofertą: noclegi w Warszawie
Wykorzystano materiały: www.wikipedia.pl