Spacer po wystawie “Nie mamy tu miasta trwającego… Opowieść o pałacach przy Trakcie Królewskim”

Dom Spotkań z Historią zaprasza 7 sierpnia o godz. 12.00 na spacer po plenerowej wystawie “Nie mamy tu miasta trwającego… Opowieść o pałacach przy Trakcie Królewskim”. O historii rodów Belina – Brzozowskich, de Bourbon, Branickich, Czetwertyńskich, Kossakowskich, Potockich, Przeździeckich, Raczyńskich, Radziwiłłów, Sobańskich, Tyszkiewiczów, Wielopolskich i Zamoyskich oraz ich warszawskich rezydencjach opowie autor ekspozycji Marcin Brzeziński.

Na wystawie prezentowane są wielkomiejskie rezydencje, które przed 1939 rokiem należały do arystokracji. Większość z nich uległa zniszczeniu podczas Powstania Warszawskiego. Te, które odbudowano, tylko zewnętrznie przypominają dawne budowle. Domy arystokracji znacjonalizowano i przekazano różnym instytucjom. Wnętrza rezydencji,  portrety właścicieli, zdjęcia z przyjęć, ślubów, wakacji, krótkie informacje o historii domów, cytaty z pamiętników, opisujące życie w pałacach, przybliżają klimat życia przedwojennej arystokracji warszawskiej.

“Ta wystawa to spacer po nieistniejącym mieście. Warszawa, którą odbudowano po 1945 roku przypomina scenografię teatralną – za fasadami nie kryje się dawny świat. Właściwie odeszła już generacja, która dobrze pamiętała okres przed 1939 rokiem. Pozostały nam fotografie i pamiętniki, dzięki którym zaglądamy na chwilę do warszawskich pałaców i poznajemy losy właścicieli. Wystawa opowiada nie tylko o życiu przedwojennej arystokracji warszawskiej, ale również dotyka problemu powojennej “bezdomności” grupy, której odebrano domy rodzinne i próbowano wymazać z ludzkiej pamięci. Dlatego jako tytuł wybrałem biblijny cytat z Listu do Hebrajczyków: “Nie mamy tu miasta trwającego, a przyszłego szukamy”, który doskonale pasuje do tematyki wystawy. Tym samym zdaniem zakończyła przed laty swoje wspomnienia Europa w rodzinie Maria Czapska” – mówi Marcin Brzeziński, autor wystawy.

Jak dodaje, przygotowując wystawę, chciał pokazać coś więcej niż tylko informacje o historii budowli – to można znaleźć w przewodnikach. “Chciałem pokazać ludzi, którzy przez stulecia kształtowali obraz tego miasta, budowali swoje rezydencje, gromadzili i udostępniali zbiory sztuki i księgozbiory, którzy trwali z tym miastem aż do końca w 1944 roku. Przykładem jest tu Maria z Czetwertyńskich Adamowa Tarnowska, która z ramienia PCK negocjowała z okupantem niemieckim warunki wyjścia ludności cywilnej po klęsce Powstania Warszawskiego. W świadomości warszawiaków budynki pałaców są często utożsamiane z instytucjami, które się w nich mieszczą. Aby przekonać się, że przy Senatorskiej 37, siedzibie ZTM, nie zawsze sprzedawano bilety, a przy Krakowskim Przedmieściu 15 nie zawsze pracowali urzędnicy, trzeba odwiedzić wystawę Domu Spotkań z Historią” – dodaje Brzeziński.

Wystawa na skwerze u zbiegu ul. Karowej i Krakowskiego Przedmieścia czynna jest do 15 października 2010 r. ESZ

PAP – Nauka w Polsce

tot/
artykuł pochodzi ze strony : www.naukawpolsce.pl

Komfortowy nocleg nad morzem z wyżywieniem: Odkryj uroki Trzęsacza
Wakacje nad morzem to marzenie wielu osób, które pragną oderwać się od codzienności i cieszyć się błogim...
5 Europejskich Destynacji na tani kilkudniowy wyjazd
Podróże po Europie nie muszą być drogie, nawet jeśli planujesz kilkudniową wycieczkę bez długiego urlopu....
Concordia Design. Nowoczesne centrum kreatywności i biznesu w Poznaniu
Concordia Design, zlokalizowane w sercu Poznania, to unikalne miejsce, które łączy funkcje centrum konferencyjnego,...
Wymarzone wakacje nad morzem
Wyjazd nad morze to ważne wydarzenie dla wszystkich. Zarówno dla rodzin z dziećmi jak też i osób samotnych....
Majówkowe wyprawy – co warto zapakować do plecaka?
Majówka sprzyja wyprawom w mniej i bardziej znane miejsca. Chętnie zabieramy na urlop całą rodzinę lub...
Jaki hotel w centrum Krakowa wybrać?
Kraków to miasto, które zachwyca swoją historią i kulturą, przyciągając turystów z całego świata. W sercu...