Skyway 12: Narodziny gwiazdy. W roli głównej – Toruń

Unikalne połączenie sztuki światła i tematyki astronomicznej charakteryzuje Międzynarodowy Festiwal Światła Skyway, organizowany od 2009 roku w Toruniu. Podczas wydarzenia gotycka Starówka zmienia swoje oblicze i staje się przestrzenią twórczych działań artystów z całej Europy. Niezwykłe instalacje świetlne będzie można oglądać w tym roku od 21 do 25 sierpnia.

Międzynarodowy Festiwal Światła Skyway ma charakter interdyscyplinarny: łączy naukę i sztukę. Jego ideą jest zaciekawienie publiczności pięknem i tajemniczością kosmosu. Podczas festiwalu sztuka prezentowana jest w przestrzeni miasta, stwarzając publiczności szansę na bezpośrednią interakcję. Instalacje świetlne, akcje specjalne i happeningi przygotowywane są dla konkretnych przestrzeni i miejsc w Toruniu. Festiwal ma również charakter edukacyjny, wieczornym pokazom instalacji świetlnych towarzyszą wykłady, pokazy specjalne oraz spotkania, których uczestnikami są naukowcy.

Motto tegorocznej edycji brzmi „Narodziny gwiazdy”. W roli głównej — Toruń! Założenie jest proste: festiwal to wielkie wydarzenie, z udziałem gości i mieszkańców. Po trzech udanych edycjach festiwalu nie ulega wątpliwości, że to widzowie tworzą atmosferę wydarzenia — mówi Mário Jorge da Câmara de Melo Caeiro, dyrektor artystyczny festiwalu.

Każda edycja Skyway’a nawiązuje do określonego zestawu tematów związanych z astronomią. W 2009 roku motto przewodnie wydarzenia brzmiało „Let’s share the sky!”. W 2010 roku gotycka Starówka, z jej najpiękniejszymi budynkami, została zamieniona w Układ Słoneczny. W ubiegłym roku Toruniem zawładnęło pięć żywiołów: ziemia, ogień, woda, powietrze i kosmiczny eter. Tegoroczna edycja festiwalu dedykowana jest jednemu z najbardziej elementarnych ciał niebieskich — gwieździe. W centrum miasta, jądrze gwiazdy, powstanie główna instalacja — mapping 3D zainspirowany tematem tegorocznej edycji Skyway’a. Widowiskowe „Gwiazdy” zostaną zaprezentowane na fasadzie Collegium Maximum UMK.

Przygotowujemy historię, którą będzie podróż w różne przestrzenie i wymiary — mówi Dávid István z grupy Limelight, współautor instalacji. Stworzyliśmy ją specjalnie dla mieszkańców Torunia. To trójwymiarowa historia o naszej wizji gwiazd, opowieść o duchu tego pięknego miasta, które zainspirowało nas do stworzenia kolejnej projekcji.

Ubiegłoroczna praca artystów — „Helios” — była wydarzeniem trzeciej edycji festiwalu.

Bardzo interesująco zapowiada się instalacja grupy Architects of Air — „Luminarium Exxopolis” na Błoniach Nadwiślańskich. Luminarium to efemeryczna rzeźba, monumentalna konstrukcja pneumatyczna, która wykorzystuje osiągnięcia inżynierii XX wieku polegające na przenoszeniu obciążeń przez sprężone powietrze. Konstrukcje pneumatyczne są lekkie i estetyczne.

Jak mówią artyści, „Luminarium Exxopolis” nawiązuje do naturalnej geometrii i architektury islamu. Wznosi się na wysokość 3-piętrowego domu i zbudowane jest z 3000 m2 tworzywa sztucznego.

Monumentalny pochód rzeźb grupy Architects of Air oczarował publiczność na całym świecie. Od 1992 roku ponad 2 miliony zwiedzających w 38 krajach, na 5 kontynentach, podziwiało urzekające pięknem światła i koloru luminaria stworzone przez artystów. „Luminarium Exxopolis” jest jedyną biletowaną instalacją festiwalu. Koszt biletu wynosi 5 złotych.

Warto podkreślić, że luminarium zostanie udostępnione gościom festiwalu nie tylko w godzinach wieczornych i nocnych. Pierwszego dnia festiwalu (21 sierpnia) będzie czynne od godziny 20.00 do północy, w kolejne dni (22–24 sierpnia) od godziny 17.00 do 23.00, a w piąty, ostatni dzień festiwalu (25 sierpnia) — od godziny 15.00 do 23.00.

 

Festiwalowe centrum konferencyjno-prasowe będzie miało swoją siedzibę w toruńskim Hotelu Bulwar.

 

Źródło: www.media.netpr.pl

Konkursy cukiernicze Eko-ciastko 2010 podczas Targów Gastro Hotel
W dniach 6-8 października w Hali AWF przy ul. Paderewskiego 35 we Wrocławiu odbędą się dedykowane dla...
Toruń - tradycja i nowoczesność
"Od piernika do rydzyka" takim sloganem reklamuje Toruń serwis nasztorun.pl . Trzeba przyznać, że slogan...